ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu SBB ─ Budai Ifjusagi Park Live '77 w serwisie ArtRock.pl

SBB — Budai Ifjusagi Park Live '77

 
wydawnictwo: Koch Poland 2001
 
1. Freedom With Us (Skrzek, Milik) [08:11]
2. Wołanie o brzęk szkła – finał (Skrzek) [08:52]
3. (Carpathian) Mountain Melody (Skrzek) [07:43]
4. Z których krwi krew moja (Skrzek, Matej) [06:10]
5. Follow My Dream (instr.) (Skrzek, Antymos, Piotrowski) [08:38]
6. Follow Our Music – Bass Solo (Skrzek) [04:00]
7. Odejście – finał (Skrzek) [02:26]
8. Drums Solo (Piotrowski) [03:51]
9. I Want Somebody (Skrzek) [06:32]
10. Shake Baby (Skrzek) [06:13]
11. Born To Die (Skrzek) [07:03]
 
Całkowity czas: 69:43
skład:
Józef Skrzek – śpiew, gitara basowa, harmonijka ustna, instrumenty klawiszowe (Minimoog, Micromoog, Sonicsixmoog, Concert Spectrum, fortepian Fendera, klawinet Hohner D6). Apostolis Antymos – gitara. Jerzy Piotrowski – bębny.
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,1
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,2
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,3
Arcydzieło.
,3

Łącznie 12, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
17.12.2011
(Recenzent)

SBB — Budai Ifjusagi Park Live '77

Sobota z SBB – odcinek XVIII. Czyli eksploracji Skrzekowych archiwów ciąg dalszy.

Tym razem na srebrną płytkę trafiły fragmenty dwóch koncertów SBB w ramach europejskiej trasy w roku 1977 – koncertów w Budapeszcie 24 i 29 września 1977.

Jest to płyta wyraźnie inna od „Karlstad Live”. Choćby od strony instrumentalnej: nie ma tu organów Hammonda, które nadawały koloryt tamtemu występowi, jest za to cała bateria syntezatorów. Jakość nagrania jest również znacznie gorsza niż poprzednio: „Budai Ifjusagi Park” brzmi jak niezły technicznie bootleg, dźwięk jest surowy, zdarza się zanik sygnału w jednym z kanałów lub zakłócenia.

Również od strony repertuarowej jest to zupełnie inny koncert: „Karlstad” to było pójście na żywioł, swobodna improwizacja bez jakiegokolwiek planu, „Budai” ma pewną ramę, dość przemyślanie ułożoną setlistę – typową dla występów zespołu w tym czasie. Fragmenty „Follow My Dream” połączone z tematami z innych płyt zespołu, z reguły służącymi jako podstawa do zespołowej improwizacji – tu jest to „Wołanie o brzęk szkła”, które zresztą było stałym elementem koncertów SBB w tym czasie, i „Z których krwi krew moja”; instrumentalny jam na bazie „Follow My Dream”, płynnie przechodzący w solówkę na gitarze basowej, finał „Odejścia” i solo perkusyjne. Do tego przynajmniej jeden fragment z zestawu „I Want Somebody” – “Shake Baby” – “Born To Die”. W przyszłości pojawi się jeszcze kilka płyt z rejestracjami koncertów z 1977 – i tam setlista będzie podobna.

Mimo nie najlepszej jakości technicznej – to jest bardzo ciekawy, interesujący dokument. Słychać, że SBB A.D. 1977 to bardzo zwarta, profesjonalna maszyna koncertowa, złożona z trzech muzyków, którzy znakomicie się ze sobą uzupełniają. Jeśli porównać ze sobą debiutancki album, „Karlstad” i „Budai”, słychać też, jak na przestrzeni lat brzmienie SBB stopniowo ewoluuje, zmienia się: Skrzek coraz rzadziej sięga po gitarę basową, często wykonując partie basu na syntezatorach, również Antymos jakby złagodniał, brzmi mniej ekspresyjnie, bardziej wydaje się skupiać na technice, na zgrabnym uzupełnianiu dźwięków, jakie ze swych elektronicznych pudełek wydobywa Józef Skrzek.

Z uwagi na okres świąteczno-noworoczny, Sobota z SBB – odcinek XIX będzie 6 stycznia. A w tym odcinku – Trio Live Tournee 2001. Czyli kolejny album koncertowy składu z Paulem Wertico, tym razem z nietypowego, okazjonalnego koncertu – i jak na SBB od strony muzycznej nietypowy.


 

Wydanie oryginalne i zremasterowane różnią się opisem tracklisty (w remasterze jest bardziej szczegółowa - i ta tracklista figuruje obok), ale muzycznie są dokładnie identyczne.
 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2023 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.