ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Jethro Tull ─ Living In The Past w serwisie ArtRock.pl

Jethro Tull — Living In The Past

 
wydawnictwo: Chrysalis Records 1972
dystrybucja: Electrum Production
 
1. A Song For Jeffrey (Anderson) [03:24]
2. Love Story (Abrahams) [03:07]
3. A Christmas Song (Anderson) [03:09]
4. Living In The Past (Anderson) [03:23]
5. Driving Song (Anderson) [02:43]
6. Bouree (J.S.Bach, arr. Anderson) [03:43]
7. Sweet Dream (Anderson) [04:06]
8. Singing All Day (Anderson) [03:08]
9. Teacher (Anderson) [04:07]
10. Witch’s Promise (Anderson) [03:48]
11. Inside (Anderson) [03:52]
12. Just Trying To Be (Anderson) [01:37]
13. By Kind Permission Of (Evan) [10:11]
14. Dharma For One (Anderson, Bunker) [09:56]
15. Wond’ring Again (Anderson) [04:13]
16. Locomotive Breath (Anderson) [04:28]
17. Life Is A Long Song (Anderson) [03:21]
18. Up The ‘Pool (Anderson) [03:15]
19. Dr. Bogenbroom (Anderson) [03:01]
20. For Later (Anderson) [02:06]
21. Nursie (Anderson) [01:38]
 
Całkowity czas: 87:14
skład:
Ian Anderson – Flute, Mandolin, Tin Whistle, Acoustic Guitar, 12-String Guitar, Balalaika, Hammond Organ, Violin, Vocals. Martin Barre – Electric Guitar, Acoustic Guitar, Percussion, Backing Vocals. Mick Abrahams – Electric Guitar. John Evan – Piano, Hammond Organ, Mellotron, Harpsichord, Celeste, Percussion, Backing Vocals. Glenn Cornick – Bass Guitar, Hammond Organ. Jeffrey Hammond-Hammond – Bass Guitar. Clive Bunker – Drums, Percussion. Barriemore Barlow – Drums, Percussion. David Palmer – String and Orchestral Arrangements. Lou Toby – String Arrangement and Conducting.
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,2
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,6
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,2
Arcydzieło.
,2

Łącznie 13, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
01.12.2013
(Recenzent)

Jethro Tull — Living In The Past

Piątek z Agronomem – odcinek VI. (Co prawda tym razem piątek wypadł w niedzielę – tak wyszło.)

Podczas gdy Anderson i spółka promowali „Thick As A Brick” koncertami, bossowie Chrysalis Records postanowili co nieco dorobić na sukcesie komercyjnym Jethro. Jak zarobić i się nie narobić? Najprościej – wydając składankę; i tak też się stało. Należy jednak oddać honor panom Ellisowi i Wrightowi: oprócz kilku kompozycji z katalogowych płyt grupy, repertuar podwójnego albumu „Living In The Past” wypełniły przede wszystkim nagrania pochodzące z singli zespołu, dotąd niepublikowane odrzuty oraz parę koncertowych ciekawostek; w rezultacie otrzymaliśmy bardzo interesujący, jak najbardziej wart uwagi album składankowy.

Co tu mamy? Reprezentację studyjnych płyt grupy w postaci „A Song For Jeffrey”, „Bouree”, „Inside” i „Locomotive Breath”. Odrzut z albumu „Aqualung” w postaci „Wond’ring Again” – zgrabnej, rockowej piosenki w drugiej części przechodzącej w miękką, nastrojową akustyczną balladę – Anderson wykroił ten fragment i pod tytułem „Wond’ring Aloud” zamieścił go na „Akwalungu”. Co prawda w finale na chwilę pojawia się bardziej rockowe granie, ale nadal jest łagodnie, nastrojowo…

Zasadnicza część „Living In The Past” to nagrania z zespołowych singli (niestety, nie wszystkie) i EP-ki „Life Is A Long Song”. Po kolei: „Love Story” autorstwa Micka Abrahamsa – nieco psychodelizująca, zgrabna rockowa piosenka w klimacie (nic dziwnego zresztą) debiutanckiej płyty. „A Christmas Song”, zimno ironiczna niby-karolka, będąca w istocie protestem przeciw skomercjalizowaniu Bożego Narodzenia. Osadzona na nieco tanecznym rytmie, z wyeksponowanym fletem i subtelnymi orkiestracjami kompozycja tytułowa. „Driving Song” – bardziej hard-rockowy, surowy kawałek, wyprowadzony z blues-rocka, z należycie szorstką, hałaśliwą gitarą i podobny, choć nieco bardziej wypolerowany, pozbawiony aż takiej brzmieniowej surowizny „Sweet Dream”. Psychodeliczny, z wokalnymi zniekształceniami i uroczo „brzęczącą” gitarą „Singing All Day”. Subtelny, z ładnym duetem fletu i gitary akustycznej oraz orkiestrowymi i melotronowymi dodatkami „Witch’s Promise”. I oparty na nieco kroczącym, majestatycznym rytmie, (znów) co nieco kojarzącym się z późniejszym „Hotelem California”, ciekawie skontrastowanym dynamicznym refrenem „Teacher”. Do tego całość EP-ki „Life Is A Long Song”. Utwór tytułowy to dość typowa dla Iana forma – subtelna, nastrojowa ballada z melancholijnym tekstem. „Up The ‘Pool” zaczyna się jak kolejna akustyczna ballada Iana, ale urozmaicają ją skrzypcowe „świry” w tle i okazjonalne wejścia zespołu. Akustycznie pobrzmiewa też „Dr. Bogenbroom” – sama melodia ma renesansowy rodowód, chwilami ma lekko skoczny charakter, ale zgrabnie ożeniono to z rockowym graniem. Do tego zgrabna porcja instrumentalnego jazz-rocka z bardzo fajnym współbrzmieniem fletu, gitary i fortepianu – „For Later” – i wieńcząca całość miniaturka „Nursie”

Całość uzupełniają dwa nagrania koncertowe, zarejestrowane w nowojorskiej Carnegie Hall 4 listopada 1970. „Dharma For One” to znana już kompozycja, w której solo perkusyjne obudowano zespołowym graniem co nieco na kształt creamowskiego „Toad”, tu przedstawiona w nieco bardziej rozjamowanej wersji, natomiast „By Kind Permission Of” Evana (rzadki przypadek nie-Andersonowskiej kompozycji w dorobku Jethro) to połączenie zespołowych wstawek (rozbujany, zabarwiony fletem rock) ze stanowiącymi główną treść tego utworu rozbudowanymi fortepianowymi popisami autora.

W czasie, gdy w końcu czerwca 1972 „Living In The Past” trafiła na rynek, Ian pracował już nad nowymi nagraniami. Wynajął już nawet francuskie studio w zamku d’Herouville (tam gdzie Pink Floyd nagrywali muzykę do filmów Schroedera), żeby tam je nagrać. Co z tego wynikło – o tym w odcinku VII.


 

Różne edycje "Living" nieznacznie różniły się zawartością. Przedstawiony spis utworów pochodzi z oryginalnego wydania brytyjskiego. Amerykańska edycja zawierała "Hymn 43" w miejsce "Locomotive Breath" oraz "Alive And Well And Living In" zamiast "Bouree". Są też różne edycje CD, w tym wersja jednopłytowa pomijająca "Teacher" i "Bouree". Obecnie większość nagrań z tego albumu wydano jako bonusy w zremasterowanych reedycjach katalogowych płyt Jethro.
 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.