ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Lunatic Soul ─ Through Shaded Woods  w serwisie ArtRock.pl

Lunatic Soul — Through Shaded Woods

 
wydawnictwo: Mystic 2020
 
1. Navvie (4:03)
2. The Passage (8:57)
3. Through Shaded Woods (5:51)
4. Oblivion (5:03)
5. Summoning Dance (9:52)
6. The Fountain (6:04)

Special Ltd Edition Bonus CD:
1. Vyraj (5:32)
2. Hylophobia (3:20)
3. Transition II (27:45)
 
Całkowity czas: 75:27
skład:
Mariusz Duda - vocals, all instruments
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,2
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,1
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,3
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,3
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,9
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,14
Arcydzieło.
,13

Łącznie 45, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Recenzja nadesłana przez czytelnika.
Ocena: 8+ Absolutnie wspaniały i porywający album.
13.11.2020
(Gość)

Lunatic Soul — Through Shaded Woods

To była najbardziej wyczekiwana przeze mnie premiera 2020 roku. Twórczość Mariusza Dudy charakteryzują ciągłe zmiany i innowacje - każda nowa propozycja artysty wyraźnie odróżnia się od całej reszty. Nie znajdziemy dwóch takich samych płyt ani w dyskografii macierzystej formacji Mariusza (Riverside), ani w solowym projekcie Lunatic Soul, ani w dorobku artysty sygnowanym jego nazwiskiem. Nawet Through Shaded Woods, zapowiadana jako powrót do stylu z pierwszych płyt LS, nie powiela pomysłów i brzmień zawartych na czarnym i białym albumie.

Po ogromnej ilości wydanego w 2020 roku materiału: dwóch "piosenkach podskórnych" - The Song of a Dying Memory oraz Are You Ready for the Sun - a także pełnym klaustrofobicznej elektroniki solowym albumie Lockdown Spaces, Duda powraca z nowym krążkiem Lunatic Soul. Through Shaded Woods jest trzecim albumem na osi czasu LS - pomiędzy Lunatic Soul II a Fractured. Dominującym kolorem jest tym razem zielony, zaś dominującym czynnikiem - jeszcze bardziej niż zwykle - Mariusz Duda - bowiem artysta po raz pierwszy na wszystkich instrumentach zagrał sam.

Już otwierający album Navvie przynosi powiew świeżości - to transowy, niesamowicie wciągający folk. Bardzo intrygujący początek. Nastrój kontynuuje singlowy, fantastycznie zaśpiewany The Passage, który przekonująco oddaje atmosferę wędrówki przez tytułowy Cienisty Las. "If I pray, will you help me to get out?", śpiewa Mariusz, a utwór z każdą linijką nabiera mocy, by eksplodować wręcz metalowym, brudnym riffie gitary... basowej. Tak, Duda niezmiennie trzyma się swojego założenia - Lunatic Soul jest projektem w całości pozbawionym gitary elektrycznej. Jej funkcję pełni tu przesterowany bas piccolo. Utwór tytułowy przynosi nutkę orientu, by chwilę później zaskoczyć mocno przetworzonym wokalem. Z czasem pojawia się też wariacja na temat głównego riffu The Passage. Chwilę później uderzają szamańskie bębny, zwiastujące początek Oblivion. Pulsujący rytm nie ustępuje nawet na moment, a wokal Dudy wypada wręcz rewelacyjnie. Through Shaded Woods jest zdecydowanie najlepiej zaśpiewaną płytą w całym dorobku artysty. Tytuł oraz początkowo przypominający "Smocze Krzyki" początek utworu mogą natomiast stanowić ukłon w stronę serii gier The Elder Scrolls. Najdłuższy w podstawowej wersji albumu Summoning Dance nie nudzi nawet przez sekundę. Z początku to urokliwa, delikatna ballada, która nie wiadomo kiedy nabiera bujającej, tanecznej wręcz rytmiki. Powraca przesterowany bas, a napięcie rośnie z każdą minutą. Ukojenie przynosi finałowy The Fountain. Przejmujący wokal Mariusza położony na melancholijnych dźwiękach gitary i fortepianu przynosi iskierkę nadziei, potrzebną nie tylko dla podróżującemu przez las bohaterowi, ale chyba każdemu z nas w tym trudnym czasie. Wszystko spina klamrą powtórzony na fortepianie motyw z otwierającego płytę Navvie. Niesamowicie chwytające za serce zakończenie albumu.

Through Shaded Woods ukazał się także w wersji rozszerzonej. Na drugiej płycie znalazło ponad trzydzieści pięć minut muzyki, rozłożone na trzy kompozycje. Zdecydowanie nie brzmią jednak jak odrzuty - żadna z nich nie ustępuje utworom znajdującym się na podstawowym krążku. Główny motyw Vyraj był jednym z głównych czynników podsycających moje oczekiwanie na nową płytę Lunatic Soul - tym niesamowicie wpadającym w ucho fragmentem Mariusz podzielił się jakiś czas temu na swoim Instagramie. Bardzo przebojowy, energetyczny numer. Hylophobia to zdecydowanie najcięższy fragment całego albumu, umiejętnie przeplatający brudne, przesterowane basowe riffy z melodyjnymi wokalizami Dudy. Na finał artysta zachował najdłuższy utwór w całej jego karierze. To wielowątkowa, prawie dwudziestoośmiominutowa podróż przez całą dotychczasową twórczość Lunatic Soul. Słuchacze obeznani już z poprzednimi solowymi dokonaniami Dudy bez problemu wychwycą fragmenty inspirowane czarno-białym dyptykiem, Walking on a Flashlight Beam, Impressions, Fractured, Under the Fragmented Sky, a nawet nutkę klaustrofobii z tegorocznego Lockdown Spaces. Dla tych, którzy będą chcieli wkroczyć w muzyczny świat Mariusza Dudy Transition II będzie z kolei dobrym wprowadzeniem. To spojrzenie na twórczość Lunatic Soul dwanaście lat później i przedstawienie najważniejszych cech projektu w przystępnej paczce.

Na Through Shaded Woods Duda znów spróbował czegoś nowego, jak zawsze z udanym skutkiem. Siódma płyta Lunatic Soul niebezpiecznie zbliża się do pierwszego miejsca w moim rankingu, na razie zajmowanego przez Fractured. To album pełen nadziei, opowiadający o pokonaniu mroku i ponownym odnalezieniu światła. Jakże potrzebna jest taka pomocna dłoń w tym trudnym roku, nieprawdaż?

Fantastyczna, magiczna wręcz płyta. Sięgnijcie po nią i... miejcie nadzieję.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.