ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Neal Morse Band, The  ─ The Grand Experiment  w serwisie ArtRock.pl

Neal Morse Band, The — The Grand Experiment

 
wydawnictwo: InsideOut Music 2015
 
1. Following the Call [10:16]
2. The Grand Experiment [5:31]
3. Waterfall [6:33]
4. Agenda [3:51]
5. Alive Again [3:51]

CD 2:
1. New Jerusalem (Freedom Is Coming) [7:14]
2. Doomsday Destiny [5:30]
3. MacArthur Park [10:56]
4. The Creation (Recorded Live At Morsefest) [18:58]
5. Reunion (Recorded Live At Morsefest) [10:23]

DVD:
1. The Making Of The Grand Experiment [45:40]
2. Agenda (Music Video) [3:47]
3. The Grand Experiment (Music Video) [5:28]
 
Całkowity czas: 105:45
skład:
Neal Morse - vocal, keyboards, guitar
Mike Portnoy - drums
Randy George - bass
Eric Gillette - keyboards, guitars, vocals
Bill Hubauer - keyboards, vocals
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,1
Album jakich wiele, poprawny.
,1
Niezła płyta, można posłuchać.
,4
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,3
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,4

Łącznie 13, ocena: Dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
24.02.2015
(Recenzent)

Neal Morse Band, The — The Grand Experiment

Jak on na to wszystko ma czas?! Mowa oczywiście o Nealu Morsie. Tylko w zeszłym roku wydał dwa krążki z Transatlantic (jeden studyjny, drugi koncertowy), przy okazji odbył z tą supergrupą całkiem pokaźne tournée, opublikował drugą płytę z Flying Colors i wreszcie nagrał swój solowy album zatytułowany Songs From November. Nie dziwi zatem sposób przygotowania tego krążka. Muzyk bowiem - ponoć po raz pierwszy - wszedł ze swoimi stałymi współpracownikami (Portnoyem, Georgem, Gillette i Hubauerem, z którymi zresztą gościł w Polsce w 2013 roku) do studia bez przygotowanego materiału. Jednym słowem, ten powstawał niemal w tym samym czasie, w którym był rejestrowany. Muzyk nazwał to wielkim eksperymentem i taki też tytuł nadał wydanemu w tym miesiącu albumowi.

Albumowi, który absolutnie nie rozczaruje wielbicieli jego talentu. Choć to danie stworzone z doskonale znanych przystawek i wiadomych przypraw smakuje naprawdę wybornie. Bo muzyka na The Great Experiment jak zwykle osadzona jest w szeroko rozumianym progresywnym rocku czerpiącym z lat 70 – tych, ale i z dekady nieco wcześniejszej. Można tu też usłyszeć odniesienia i do hard i do blues rocka. Największe wrażenie robi oczywiście trwająca prawie 27 minut suita Alive Again. Są w niej zgrabne gitarowe popisy, ciekawe klawiszowe zagrywki, dęciaki, „smyczkowe” aranże, ale i po prostu mocny gitarowy riff. A wszystko to udaje się muzykom wpleść w dobre melodie wyraźnie oddzielające poszczególne wątki. Równie udany jest rozpoczynający całość Following the Call otworzony wielogłosem bez towarzyszenia instrumentów. Ponadto są ciekawe rzeczy o wiele krótsze. Jak mający sporo z hard i blues rocka numer tytułowy, zdominowana przesterowaną gitarą, przebojowa i nieco zaskakująca jak na nich Agenda, czy wreszcie nastrojowe i delikatne Waterfall w harmonicznych partiach wokalnych przypominające Barclay James Harvest.

Do podstawowego dysku, w specjalnej edycji, dodano jeszcze krążki CD i DVD. Na pierwszym znajdziemy dwa premierowe nagrania [New Jerusalem (Freedom Is Coming), Doomsday Destiny], które – choć zgrabne – faktycznie raczej nie pasują do podstawowego dysku. Mamy tu też cover znanego utworu Richarda Harrisa MacArthur Park z 1968 roku, może jakoś nieprzewracający całości do góry nogami, jednak bardziej urockowiony, z przesterowanym wokalem, wydłużony o ponad trzy minuty i z dodaną ładną partią gitary solowej w finale. Całości dopełniają pochodzące z albumu Morse’a One numery The Creation i Reunion zarejestrowane podczas Morsefestu. Na dysku DVD zobaczymy film o wiele mówiącym tytule The Making Of The Grand Experiment oraz dwa znane z sieci oficjalne klipy do kompozycji The Grand Experiment i Agenda (do obejrzenia poniżej). Cóż, Neal Morse nie zaskakuje, ale… po raz kolejny cieszy.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.