ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu SBB ─ Karlstad Live w serwisie ArtRock.pl

SBB — Karlstad Live

 
wydawnictwo: Koch Poland 2001
 
1. Pretty Face (Skrzek, Antymos, Piotrowski) [10:16]
2. Born To Die (Skrzek, Antymos, Piotrowski) [09:44]
3. Clouds (Skrzek, Antymos, Piotrowski) [04:38]
4. Stormy Bay (Skrzek, Antymos, Piotrowski) [04:21]
5. Wonderful Sky-Ride (Skrzek) [05:32]
6. Return To The South (Skrzek, Antymos, Piotrowski) [09:43]
Nagrania dodatkowe: 7. Na pierwszy ogień (Suita Północy) (Skrzek) [15:24]
8. Figo-Fago (Sztorm majowy) (Skrzek) [10:23]
 
Całkowity czas: 70:04
skład:
Józef Skrzek – śpiew, gitara basowa, harmonijka ustna, organy Hammonda, Davolisint. Apostolis Antymos – gitara. Jerzy Piotrowski – bębny.
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Dobra, godna uwagi produkcja.
,0
Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,3
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,3
Arcydzieło.
,48

Łącznie 55, ocena: Arcydzieło.
 
 
Ocena: 8++ Arcydzieło.
10.12.2011
(Recenzent)

SBB — Karlstad Live

Sobota z SBB – odcinek XVII. Co w archiwach zespołu piszczy, część I.

Skład z Wertico za bębnami okazał się na tyle zgrany, że Józef Skrzek mógł przystąpić do tego, na co fani czekali od prawie dekady – zarejestrowania nowych kompozycji, wydania nowej studyjnej płyty SBB. A w tak zwanym międzyczasie na rynek trafiły aż cztery albumy koncertowe – jeden świeży i trzy z archiwalnymi nagraniami z lat 70.

Na pierwszy ogień trafił „Karlstad Live” – zapis koncertu z 13 maja 1975, podczas trasy po Skandynawii. Trasy, którą zespół wspomina bardzo miło (Sprzęt super. Jeszcze na takim nie graliśmy. Jest Hammond, są Marshalle…).

Zaczyna się od anglojęzycznej (i mocno koślawej lingwistycznie…) zapowiedzi lidera. Potem powoli rozkręca się „Pretty Face”. Powoli narastają dźwięki Hammonda (zresztą dominującego instrumentu na całej płycie), do tego rozkręcająca się gitara. Pierwsza część tego utworu to monumentalne granie z Hammondem i gitarą w głównej roli, druga część – to dość typowy dla SBB dynamiczny jam z przesterowaną gitarą basową. Równie dynamicznie wypada „Born To Die”. „Clouds” to dość spokojny, acz przesycony niepokojącym klimatem fragment, stanowiący efektowne wprowadzenie do gitarowo-hammondowego dialogu w „Stormy Bay”. A potem „Wonderful Sky-Ride” i wpadamy w kolejny efektowny zespołowy jam w „Return To The South”.

Właściwie, podawanie kolejnych tytułów mija się z celem. Bo zapis koncertu w Karlstad to jedna całość, z zespołem swobodnie przepływającym z jednego tematu w inny. Jakby łączyła ich jakaś telepatyczna więź… Trzy kwadranse całkowicie improwizowanego grania na żywo. Takie granie to rosyjska ruletka: albo wyjdzie jałowe, chaotyczne nabijanie czasu, albo powstanie coś, co od pierwszej do ostatniej sekundy zapiera dech w piersi. I właśnie taki jest „Karlstad Live”: luźna, całkowicie spontaniczna wymiana pomysłów i tematów między muzykami, swobodne granie, zupełnie pozbawiające słuchacza możliwości przewidzenia, co stanie się za chwilę. Na pewno potwierdzające, że SBB na żywo to w połowie lat 70. był naprawdę wielki zespół.

Bardzo interesująca płyta koncertowa, jedno z najlepszych wydawnictw wśród koncertowych archiwaliów SBB, do tego o bardzo dobrej jakości dźwięku (pojedyncze zniekształcenia). Wersję zremasterowaną uzupełniają dwa nagrania z późniejszego o dwa dni koncertu w Kolbaeck, znane z bootlega „Scandinavian Girls”. Interesująco wypada zwłaszcza „Figo-Fago”, w którym Skrzek instruuje technicznych ze sceny (Grześ, k***a, odsłuch mi daj tu, na scenę! Nic, k***a, nie słyszę!).

Za tydzień: Sobota z SBB odcinek XVIII - Budai Ifjusagi Park Live – czyli ciąg dalszy koncertowych archiwaliów.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.