ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Porcupine Tree ─ Closure/Continuation.Live Amsterdam 7/11/2022 w serwisie ArtRock.pl

Porcupine Tree — Closure/Continuation.Live Amsterdam 7/11/2022

 
wydawnictwo: Music for nations 2023
 
1. Blackest Eyes
2. Harridan
3. Of the New Day
4. Rats Return
5. Even Less
6. Drown With Me
7. Dignity
8. The Sound Of Muzak
9. Last Chance To Evacuate Planet Earth Before It Is Recycled
10. Chimera’s Wreck
11. Fear of a Blank Planet
12. Buying New Soul
13. Walk The Plank
14. Sentimental
15. Herd Culling
16. Anesthetize
17. I Drive The Hearse
18. Sleep Together
19. Collapse the Light Into Earth
20. Halo
21. Trains
 
skład:
Steven Wilson – vocals, guitars
Richard Barbieri – keyboards, synthesisers
Gavin Harrison – drums, percussion

Randy McStine - guitar
Nate Navarro - bass
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,1
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,2
Arcydzieło.
,0

Łącznie 3, ocena: Dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
22.02.2024
(Recenzent)

Porcupine Tree — Closure/Continuation.Live Amsterdam 7/11/2022

Closure/Continuation.Live Amsterdam 7/11/2022 to wydawnictwo dokumentujące jeden z najważniejszych koncertowych powrotów w świecie szeroko rozumianego progresywnego rocka ostatnich lat. Nadmieńmy, że zespół Stevena Wilsona przypomniał o sobie po trzynastu latach, jakie upłynęły od wydania The Incident. Artyści powrócili w 2022 roku z nową płytą Closure/Continuation i w tym samym roku rozpoczęli jej koncertową promocję, która objęła prawie czterdzieści występów w dużych halach. W jej ramach zespół zawitał też na jeden koncert do Polski. 30 października grupa pojawiła się w katowickim Spodku. Nie ten jednak koncert trafił na to wydawnictwo (choć z pewnością dla fanów Jeżozwierzy, którzy byli wówczas w Spodku, będzie to piękna pamiątka), a występ, który odbył się praktycznie tydzień później. 7 listopada 2022 roku muzycy zagrali w imponującej i wypełnionej po brzegi kilkunastoma tysiącami fanów Ziggo Dome w Amsterdamie. Zresztą, ujęcia prawdziwego „morza głów” robią duże wrażenie i pokazują jak mocno wyczekiwany był to powrót.

Co zatem konkretnie zostało zapisane na Closure/Continuation.Live Amsterdam 7/11/2022? 21 kompozycji niesięgających jednak do najbardziej odległych dziejów formacji i pierwszych czterech albumów. Najstarszą rzeczą jest tu zagrany w zmodyfikowanej wersji Even Less ze Stupid Dream, po jednym kawałku dostajemy z Lightbulb Sun, Deadwing, Recordings i The Incident, zaś większą reprezentację otrzymujemy z Fear of a Blank Planet i In Absentia. Króluje natomiast, co oczywiste, ostatni promowany krążek, który wybrzmiewa w całości! I to dla mnie, jako miłośnika twórczości Porcupine Tree (także w tej koncertowej odsłonie zapisanej na wcześniejszych DVD) duży plus. Bo bardzo cenię sobie ten album, a poza tym, jest to świetne udokumentowanie pewnego ważnego momentu w historii grupy. Inną sprawą jest fakt, że artyści podeszli najbardziej zachowawczo do prezentacji tych nowych utworów i nie kombinowali z aranżacjami. Z drugiej strony, nie powinno to dziwić, wszak to wszystko były „świeżynki”. Zdecydowanie więcej w temacie „odmienności” dzieje się w starszych kompozycjach i nie tylko dotyczą one samej muzyki, ale nawet tekstów. Odnosząc się jeszcze do wyboru utworów, muszę podkreślić tu obecność pięknego Sentimental, którego w Katowicach mi zabrakło.

Z pewnością magnesem przyciągającym do tego wydawnictwa mogą być muzycy, którzy po raz pierwszy pojawiają się w składzie towarzyszącym Wilsonowi i Porcupine Tree: gitarzysta Randy McStine zastępujący Johna Wesleya (i nawet, z większej odległości, przypominający go wizualnie) oraz basista Nate Navarro, który wszedł w miejsce Colina Edwina. Obaj są świetnymi instrumentalistami i bardzo dobrze wpasowali się w styl Porcupine Tree (Randy McStine dodatkowo kapitalnie uzupełnia Wilsona wokalnie).

Sama realizacja wideo nie przynosi jakichś ekstrawaganckich, czy artystycznych rozwiązań. Po prostu oglądamy dobrze sfilmowany rockowy koncert w ogromnym audytorium z robiącymi wrażenie światłami. Całość brzmi przestrzennie i soczyście a w recenzowanej, dwupłytowej wersji Blu-ray/DVD mamy do wyboru w menu 2 LPCM Stereo, 5.1 Surround Sound, Hi-Res 24-bit stereo i Dolby Atmos. Materiał spakowano do gustownego 3-panelowego digipaku z 20-stronicową książeczką z wyborem zdjęć z wydarzenia.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.