ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Katatonia  ─ The Longest Year [EP]  w serwisie ArtRock.pl

Katatonia — The Longest Year [EP]

 
wydawnictwo: Peaceville Records 2010
dystrybucja: Mystic
 
1.The Longest Year [4:37]
2. Sold Heart [4:32]
3. Day & Then The Shade (Frank Default Remix) [5:36]
4. Idle Blood (Linje 14) [3:23]
Videos: 5. The Longest Year (directed by Charlie Granberg)
6. Day & Then The Shade (directed by Lasse Hoile)
 
Całkowity czas: 18:08
skład:
Jonas Renkse – lead vocals / Anders "Blakkheim" Nyström – lead & rhythm guitars / Fredrik "North" Norrman – lead & rhythm guitars / Mattias "Kryptan" Norrman – bass guitar / Daniel Liljekvist – drums, percussion
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Dobra, godna uwagi produkcja.
,0
Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
,1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,1
Arcydzieło.
,0

Łącznie 3, ocena: Dobra, godna uwagi produkcja.
 
 
Ocena: 7 Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
16.06.2010
(Recenzent)

Katatonia — The Longest Year [EP]

Mała płytka Katatonii, której, choć ukazała się oficjalnie w marcu bieżącego roku, polscy fani nie mogli nabyć podczas dwóch koncertów formacji w Krakowie i w Warszawie. EP-ki mają to do siebie, że rzadko bywają dziełami wybitnymi i zazwyczaj wzbudzają więcej kontrowersji, niż zachwytów. No i są skierowane raczej do zagorzałych fanów posiadających „wszystko”, omijając innych, mających znaczne luki w dyskografii kapeli.

Wszystkie powyższe uwagi dotyczą także i tego recenzowanego krążka. To pierwsze wydawnictwo Szwedów od pojawienia się w ubiegłym roku – najlepszego moim zdaniem albumu w ich dyskografii – „Night Is The New Day”, będące naturalnie nawiązaniem do niego (także pod względem graficznym). Na „The Longest Year” dostajemy bowiem cztery kompozycje ze wspomnianej dużej płyty, w tym tytułowy, w albumowej wersji. To piękna rzecz (która zresztą na „Night Is The New Day” nie jest?!), warta wypromowania na tego typu blaszce. Przy dwóch innych piosenkach z regularnej płyty - „Day & Then The Shade” i „Idle Blood” już pogrzebano, a konkretnie pomieszali Frank Default i Jonas Renkse. Pierwsza z nich zaczyna się jeszcze bez sensacji - klimatyczne dźwiękowe plamy instrumentów klawiszowych i głos Renkse, odarty z gitarowego ciężaru. Za chwilę jednak robi się zaskakująco wraz z wejściem rytmu techno! Połączenie katatonicznej nostalgii z tanecznym, syntetycznym bitem, brzmi kontrowersyjnie, choć z drugiej strony ma prawo intrygować. Magicznej wręcz urody „Idle Blood” traci nieco na ciężkim, łopatologicznym i mało subtelnym rytmie w zwrotce, jednak jego lekki refren oddaje niezwykłość tej kompozycji. Największą atrakcją tej płyty jest jednak zupełnie nowa rzecz zatytułowana „Sold Heart”. Utwór idealnie wpasowujący się w jej charakter. Nastrojowy, ascetyczny, z ładną melodią i bez ciężkich gitar, z dominującym nad wszystkim głosem Renkse. Zdecydowanie potwierdzający kierunek, w którym zmierza Katatonia. Kierunek, w którym kształtowany przez instrumenty klawiszowe klimat dominuje nad ciężarem.

No i są jeszcze na tej płycie dwa teledyski do kompozycji "The Longest Year", w reżyserii Charlie Granberga oraz do "Day & Then The Shade", za który odpowiedzialny jest znany doskonale choćby fanom Porcupine Tree, Lasse Hoile. Pierwszy, bardziej tradycyjny, skąpany w czerwieniach i czerni, z widocznym Renkse, w jakiś sposób nawiązujący do stylistyki „The Night Is The New Day”. Drugi, utrzymany w konwencji horroru, z wielobarwnymi zdjęciami i wszelkimi „robaczkowymi” okropnościami w stylu „Archiwum X”.
 

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.