ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu RPWL ─ The RPWL Live Experience w serwisie ArtRock.pl

RPWL — The RPWL Live Experience

 
wydawnictwo: Metal Mind Productions 2009
 
1. Hole in the Sky
2. Breathe In, Breathe Out
3. 3 Lights
4. Start the Fire
5. Silenced
6. This Is Not a Prog Song
7. Sleep
8. Opel
9. Waiting for a Smile
10. Trying to Kiss the Sun
11. Wasted Land
12. Roses
13. Biding My Time
14. I Don’t Know
Bonus video: Interview with Yogi Lang and Kalle Wallner
Breathe In, Breathe Out (video)
Tour Footage 2006 (incl. Sleep Demo Version)
Dodatki: Dyskografia
Biografia
Galeria zdjęć
Tapety na pulipt
Linki www
Dolby Digital 5.1 Surround Sound
 
Całkowity czas: 133:39
skład:
Yogi Lang - vocals, keyboards / Kalle Wallner - guitars / Chris Postl - bass guitar / Marc Turiaux - drums / Markus Jehle - keyboards
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,2
Dobra, godna uwagi produkcja.
,1
Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,6
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,1

Łącznie 10, ocena: Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
05.02.2010
(Recenzent)

RPWL — The RPWL Live Experience

Delikatnie spóźniona to recenzja. Recenzja wydawnictwa, które choć ukazało się ubiegłym roku, bardzo dobrze wpisuje się w obchodzoną lada chwila przez RPWL dziesiątą rocznicę istnienia formacji. To pierwsze pełnowymiarowe DVD Niemców (przypomnę, że do wydanego w 2003 roku krążka „Stock” dodana była płytka w tym formacie) jest bowiem dobrym podsumowaniem dotychczasowej kariery zespołu i zawiera większość jego najlepszych nagrań.

Dla pewnego porządku – najważniejszy jest tu koncert z 17 lutego 2009 roku zapisany podczas I Festiwalu Rocka Progresywnego w katowickim Teatrze Śląskim. W relacji z tego wydarzenia napisałem, że grupa: ”zaserwowała przekrojowy zestaw pełen „hitów” z całej niemal dyskografii. Był zatem i „Hole In The Sky” zagrany na samiuteńki początek (!!!), i cudnie ciągnący się „Three Lights” z urzekającym, gitarowym solo Kalle Wallnera, i „Trying To Kiss The Sun”, i wreszcie nieśmiertelny „Roses” lekko podśpiewywany w refrenie przez zachęconą do tego publikę […] Najfajniejsze momenty? Były dwa. Pierwszy to kawałek „This Is Not A Prog Song”, z wyjaśniającą wszystko zapowiedzią i z wstawionym gdzieś w środek ponadczasowym hymnem Status Quo, „Rockin' All Over The World” zaśpiewanym jednak przewrotnie…: „Prockin' All Over The World”. Drugą, wartą zapamiętania chwilą, było odegranie floydowego coveru „Biding My Time”. Muzycy pokazali w nim, że w rasowym bluesie czują się jak ryba w wodzie”.

Trochę utyskiwałem na to, że nie był to najbardziej spontaniczny i niezapomniany występ RPWL, dziś jednak, siedząc w wygodnym fotelu, ciepłych ciapetkach i z pilotem w dłoni, odczuwam spory komfort i dużą przyjemność w smakowaniu koncertowych dźwięków granych przez naszych zachodnich sąsiadów. Bo artyści pokazują tu naprawdę klasę i potrafią raczyć nas smutkiem oraz patosem, by zaraz potem dobrze się bawić. No i co najważniejsze, w każdym z tych elementów są w pełni profesjonalni. Ich muzyka idealnie pasuje do teatralnych, mających swój klimat, wnętrz „Śląskiego”. Bogate światła i wizualizacje, prezentowane podczas występu na pomieszczonym z tyłu sceny ekranie (przebijające się czasami w trakcie oglądania na pierwszy plan) fajnie urozmaicają odbiór. Pewnie, że brakuje „Who Do You Think We Are”, „Crazy Lane” z debiutu czy „World Through My Eyes” z albumu o tym samym tytule. Cóż... Fakt jest jednak taki, że artyści dorobili się podczas tych dziesięciu lat sporej ilości dobrych numerów i niezadowoleni z wyboru zawsze się odliczą.

O ile sam koncert cieszy, dodatki już trochę mniej. Bo oprócz tego, co na metalmindowych wydawnictwach jest obowiązkowe, czyli dyskografii, biografii, linków www, tapet i galerii zdjęć, natrafiamy tylko na teledysk do kompozycji „Breath In, Breath Out”, filmowe wspomnienie trasy grupy w 2006 roku okraszone wersją demo utworu „Sleep” (obie rzeczy bardzo króciutkie) oraz wywiad z Kalle Wallnerem i Yogim Lange. Rozmowa jest na szczęście bardzo ciekawa i dobrze podsumowuje dotychczasową karierę zespołu (muzycy opowiadają między innymi o formacji poprzedzającej pojawienie się RPWL – Violet District, rozszyfrowują nazwę grupy, która… w każdym języku brzmi inaczej, bądź wspominają współpracę z Rayem Wilsonem przy okazji nagrywania piosenki „Roses”).

Cóż, obchody 10 – lecia zespołu bez obejrzenia tego wydawnictwa z pewnością będą niekompletne.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.