ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Shadow Gallery ─ Room V w serwisie ArtRock.pl

Shadow Gallery — Room V

 
wydawnictwo: 2C Productions 2005
dystrybucja: Mystic
 
ACT III:
Manhunt
Comfort Me
The Andromeda Strain
Vow
Birth of a Daughter
Death of a Mother
Lamentia


ACT IV:
Seven Years
Dark
Torn
The Archer of Ben Salem
Encrypted
Room V
Rain
 
skład:
Gary Wehrkamp - Guitar, Keyboards, Piano, Vocals; Carl Cadden-James - Bass, Flute, Vocals; Mike Baker - Lead Vocals; Brendt Allmann - Guitar, Vocals; Chris Ingles - Piano, Keyboards; Joe Nevolo - Drums;
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,1
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Dobra, godna uwagi produkcja.
,1
Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
,1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,7
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,10
Arcydzieło.
,14

Łącznie 34, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
25.07.2005
(Recenzent)

Shadow Gallery — Room V

Wydany ostatnio przez Shadow Gallery album Room V jest fabularną i muzyczną kontynuacją płyty Tyranny (utwory z tego pochodzącego z 1998 roku albumu składały się na akty I i II, natomiast Room V to siedem kompozycji należących do aktu III i tyle samo składających się na część IV).

Shadow Gallery to zespół prog-metalowy, potrafiący zagrać bardzo energicznie. Na Room V wiele jest jednak delikatnych, artrockowych melodii. Szczególnie słychać to na pierwszej części albumu. Kompozycje, które następują później obfitują już w nieco mocniejsze i energiczniejsze brzmienia. Wśród nich najokazalej brzmi „rozpędzające się z każdą minutą” The Archer Of Ben Salem i niewiele jej ustępujące, tytułowe Room V. Podobać się może również melodyjne The Andromeda Strain.

Ze spokojniejszych kawałków na pochwałę zasługuje na pewno, wzbogacone o brzmienie fletu Seven Years (solówkę do tej kompozycji przygotował Arjen Lucassen znany z Ayreon). Do gustu przypadły mi również miniaturki w postaci Birth Of A Daughter czy też Death Of A Mother. Świetnie brzmi, posiadające chwytliwy refren Vow, ale chyba pozostawiałoby lepsze wrażenie gdyby nie zostało niepotrzebnie „rozciągnięte” aż do 8 minut. No właśnie…ta uwaga dotyczy również kliku innych kawałków - mam wrażenie, że muzycy Shadow Gallery czasem troszkę przesadzają z wydłużaniem swych piosenek. Gdyby album Room V, zamiast ponad 75 minut, trwał przypuśćmy około 60, u słuchacza pozostałby głód tej muzyki, tymczasem gdy cichną ostatnie dźwięki Rain, niektórzy mogą odczuć… przesyt.

Mimo tej uwagi, trzeba uczciwie napisać, że Room V to spory kawałek solidnej, przemyślanej, ciekawej i niezwykle melodyjnej muzyki. Jak przystało na prog-metal są tu techniczne popisy, wysłuchać można także wielu miłych dla ucha melodii – wszystko tworzy dobrze skomponowaną całość.

Specjalna edycja Room V zawiera dodatkowy krążek z utworami bonusowymi oraz multimediami. Fanów Pink Floyd na pewno zainspiruje ciekawy i niekonwencjonalny przegląd twórczości twórców „The Dark Side Of The Moon”. Wycieczkę w pinkfloydową krainę zapewnia kompozycja Floydian Memories.

Najnowsze dokonania Shadow Gallery zasługują na uwagę tych, którym dźwięki zwane progresywnymi przynoszą dużą radość. Na pewno warto przy okazji słuchania Room V poznać lub przypomnieć sobie brzmienia pochodzące z płyty Tyranny. Będzie można wtedy sprawdzić jak fabuła i muzyka zawarta na tych krążkach prezentuje się w całości. Sam tak właśnie uczynię, bo ze wstydem przyznać muszę, że Tyranny jeszcze nie słyszałem…
 
Słuchaj nas na Spotify
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.