ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Sorry Boys ─ Renesans w serwisie ArtRock.pl

Sorry Boys — Renesans

 
wydawnictwo: Mystic 2022
 
1. Renesans
2. Na na na
3. Petrykora
4. Fudżi
5. Jakby nigdy nic
6. Na spalonym moście
7. Mapy gwiazd
8. Wenus
9. Moje kochanie
 
skład:
Bela Komoszyńska - śpiew, fortepian
Tomasz Dąbrowski - gitary, mandoliny, cymbały
Piotr Blak - gitary, programowanie

Łukasz Tomczak - perkusja
Magdalena Laskowska - nyckelharpa
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,1

Łącznie 2, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8+ Absolutnie wspaniały i porywający album.
10.12.2022
(Recenzent)

Sorry Boys — Renesans

Z warszawską grupą Sorry Boys jesteśmy niemalże od samego początku pisząc już o wydanym w 2010 roku debiutanckim albumie Hard Working Classes. Gdy patrzy się na ów debiut i słucha najnowszych dźwięków formacji nietrudno zauważyć, jak wiele zmieniło się w ich obozie. I to na kilku płaszczyznach – stylistycznej, artystycznej i… (nie bójmy się tego słowa) komercyjnej. Jedno się wszak u nich nie zmienia – ogromna i coraz bardziej rosnąca pasja do tworzenia i grania niebanalnej muzyki oraz cieszenia się nią.

Trzeba przyznać, że albumami Roma i Miłość grupa dość wysoko zawiesiła sobie poprzeczkę. A jednak wydaje się, że wraz z Renesansem, który muzycznie nawiązuje do wspomnianych płyt, wyciągając z nich samą esencję ich charakterystycznego stylu, do tej poprzeczki sięgają, a być może i ją przeskakują.

To przede wszystkim interesujący album pod względem lirycznym. Bela Komoszyńska potrafi ubierać piosenki w niebanalne słowa, jednak tym razem pokusiła się o rzecz dość niecodzienną. W zasadzie stworzyła koncept, którego kluczem jest słowo Renesans. Koncept, w którym artystka zbudowała swoje alter ego – Starry, choć – cytując jej słowa zawarte w teledysku do Map gwiazd: „mam na imię tak, jak chcesz” - może być kimś zupełnie innym. I to zdanie jest kluczem do czerpania pełnymi garściami z przekazu płyty. Bo ten jest wielowymiarowy, uniwersalny, niejednoznaczny i podlegający często bardzo osobistej interpretacji. Podobnie jak tytuł, który może kojarzyć się z odrodzeniem formacji i rozpoczęciem przez nią kolejnego muzycznego rozdziału, pełnego zmian (goście, po raz pierwszy wspomagający zespół produkcyjnie, muzycznie i tekstowo!), może to być też odrodzenie po pewnym pandemicznym letargu, w którym tkwiliśmy przez ostatnie lata, nieco głębiej przyglądając się swojemu wnętrzu. Może też wreszcie ów renesans symbolizować pewną radość z życia, wszak kilkaset lat temu człowiek zaczął na nie inaczej patrzeć po mrocznym średniowieczu. I dla mnie te teksty Komoszyńskiej są taką afirmacją życia, przede wszystkim wielkich emocji, uczuć, na czele z miłością, której tu w tekstach ponownie jest dużo.

Dopełnieniem liryków jest ascetyczna, ale jakże ulotna, zwiewna i oczywiście kobieca okładka. No i pełna kolorów muzyka. Artystom po raz kolejny udało się skomponować piękne, nośne melodie, czasami bezczelnie przebojowe. Wystarczy posłuchać tytułowego Renesansu, Fudżi, Na spalonym moście czy Map gwiazd, które swoim rytmem wręcz porywają do tańca. Inną ciekawą rzeczą jest ewidentne nawiązywanie do muzycznych lat osiemdziesiątych. Najbardziej transparentne jest to w Fudżi, w którym intensywne figury klawiszowe tworzą niesamowity klimat kompozycji. Warto też zauważyć rockowe, pełne żaru gitarowe solo w Jakby nigdy nic, subtelne, lekko senne i oniryczne wyciszenie w postaci ballady Wenus i wreszcie porywający finał wraz z Moje kochanie. Choć album nosi tytuł Renesans, jest w tej muzyce wiele barokowości i aranżacyjnego przepychu, na przykład w ślicznych partiach mandoliny.

Piękna, kolorowa, pełna kobiecości płyta. Trochę do zamyślenia, ale przede wszystkim, dająca mnóstwo pozytywnej energii do życia.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.