ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Amarok ─ The Storm w serwisie ArtRock.pl

Amarok — The Storm

 
wydawnictwo: On-Art. 2019
dystrybucja: Rock Serwis
 
1. Warm Coexistence (7:28)
2. Dark Mode (5:10)
3. Natural Affinity (11:04)
4. All the Struggles (7:30)
5. Uplifting (10:42)
6. Subconsciousness (3:18)
7. Facing the Truth (The Grand Finale) (3:18)
8. The Song of All Those Distant (5:04)
9. The Storm (4:35)
 
Całkowity czas: 58:09
skład:
Michał Wojtas - vocal, backing vocal, vocal effects, acoustic guitar, classical guitar, electric guitar, ebow guitar, keyboards, piano, sampling, percussion, theremin, kankles, frame drums

Konrad Pajek - additional backing vocals (8,9)
Sebastian Wielądek - armenian duduk (2)
Paweł Kowalski - acoustic drums (8,9)
Marta Wojtas - percussions, storm drum, frame drum (6,8,9)
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,1
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,1

Łącznie 3, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
24.06.2019
(Recenzent)

Amarok — The Storm

Solowy projekt warszawskiego multiinstrumentalisty Michała Wojtasa coraz szerzej rozpościera skrzydła po okresie dość długiej muzycznej hibernacji. Przypomnę, że po wydaniu w latach 2001 - 2004 trzech albumów (Amarok, Neo Way, Metanoia) artysta powrócił z bardzo ciepło przyjętą przez krytykę i publiczność płytą Hunt i - przy okazji - z reedycjami wcześniejszych albumów. Co najważniejsze jednak, projekt uaktywnił się koncertowo dając kilka festiwalowych występów, czy odbywając mini trasę z Colinem Bassem.

Ta piąta płyta jest dosyć niecodzienna, bowiem tak naprawdę jest ścieżką dźwiękową do spektaklu tańca The Storm, którego tematem jest – jak pisze sam Wojtas - walka oraz radzenie sobie z trudnymi emocjami w kontekście wewnętrznych procesów jednostki oraz w relacjach społecznych. To efekt trwającej od ubiegłego roku współpracy artysty z brytyjskim choreografem Jamesem Wiltonem. Jeszcze przed tegoroczną premierą albumu odbywały się sceniczne pokazy, co ważne jednak, w planach są także wspólne występy Amarok i James Wilton Dance Company.

Pod względem muzycznym wielkich zaskoczeń tu nie ma. Wszyscy miłośnicy talentu Wojtasa powinni być usatysfakcjonowani obecnymi w jego twórczości od lat elementami. Bo to album, na którym znajdziemy fascynację artysty ambientem, trip – hopem, elektronicznym bitem stworzonym z sampli, czy nowoczesną elektroniką. To wszystko łączone jest wszakże z bardziej naturalnymi brzmieniami akustycznej gitary, tradycyjnych bębnów albo thereminu czy armeńskiego duduka. Dzięki nim w muzyce Amarok pojawiają się też charakterystyczne dla Wojtasa elementy orientalne. Wystarczy posłuchać zresztą Dark Mode, które gdzieś tam w swoim wyrazie odwołuje się do Gabrielowego Passion. Są też wreszcie bardzo melodyjne i piękne formy gitary solowej kreowane przez lidera projektu. Kluczem dla wielu utworów jest rytm (często o etnicznym zabarwieniu), niekiedy wywołujący u słuchacza pewien trans.

To w większości muzyka instrumentalna, niezwykle ilustracyjna i – co było jej naturalnym założeniem – z pewnością idealnie komponująca się z tanecznymi formami tworzącymi spektakl. Jednak osoby o szerokiej wyobraźni, do tego szukające nieoczywistych aranżacji i brzmieniowych smaczków także mogą czerpać z tego albumu wiele przyjemności.

Pewnym dopełnieniem płyty są dwie kończące album kompozycje - The Song of All Those Distant i The Storm. Zainspirowane przedstawieniem są jednocześnie jedynymi wokalnymi utworami w zestawie. Bardzo atrakcyjne melodycznie i dobrze komponujące się z całością.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.