ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Hadouk Quartet ─ Le Cinquième Fruit w serwisie ArtRock.pl

Hadouk Quartet — Le Cinquième Fruit

 
wydawnictwo: Naive 2017
 
1. Matin Du Faune (5:03)
2. Tidzi (6:28)
3. Dame De Coeur (5:19)
4. Le Jardin D'Hadouk (3:13)
5. So Gong (5:57)
6. Tchoun (3:47)
7. Les Fées D'Iris (2:44)
8. Lila Et Lampion (5:38)
9. Valse Au Pays De Tendre (4:39)
10. Le Cinquième Fruit (6:53)
 
Całkowity czas: 49:41
skład:
Loy Ehrlich - gumbass, hajouj, ribab, tambura
Drums, Percussion, Voice – Jean Luc Di Fraya - perkusja, śpiew
Didier Malherbe - duduk, flet, saksofon sopranowy, hulusi
Eric Löhrer - gitara, elektryczna gitara stalowa
 
Brak ocen czytelników. Możesz być pierwszym!
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Brak głosów.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
23.08.2018
(Recenzent)

Hadouk Quartet — Le Cinquième Fruit

Mimo że minął rok od wydania Le Cinquième Fruit, nic porównywalnie ciekawego, utrzymanego w duchu gorącego lata i podróży tysiąca mil – ponieważ z tym przede wszystkim kojarzę twórczość kwartetu – nie trafiło jeszcze na rynek muzyczny w 2018 roku. Grający ethno-jazz Hadouk wykroili z okładki ostatniej płyty dopisek Quartet, jakby nie chcieli być dłużej kojarzeni wyłącznie z jazzowym kolektywem lub, być może, zapragnęli powrócić do swych korzeni, do roku 1995. Wówczas Didier Malherbe i Loy Ehrlich zadebiutowali pod szyldem Hadouk nagrywając bardzo dobrą płytę o tymże właśnie tytule. Przypomnę, iż nazwa tej francuskiej formacji wzięła się od połączenia dwóch słów: hajouj (marokańska gitara basowa obita koźlęcą skórą) oraz douduk (rodzaj oboju z Armenii).

Jak poprzednia płyta Hadoukly Yours zawierała w większości kameralne nagrania kwartetu z wykorzystaniem jednego tylko dęciaka – duduka, co było najwyraźniej pokłosiem ascetycznych pomysłów z Nuit d’Ombrelle (2011) Didiera Malherbe’a i Erica Löhrera, tak zeszłoroczna Le Cinquième Fruit jest powrotem do okresu największej kreatywności muzycznej zespołu sprzed Hadoukly Yours, z powtórnym wykorzystaniem całego wachlarza dźwięków blachy, wioseł i baterii oraz egzotycznych wokaliz Jeana Luca Di Fraya – obecnego bębniarza Hadouka.

Dzielący pomiędzy Hadouka a World Kora Trio obowiązki pałkera Di Fraya zastąpił na tym stanowisku Steve’a Shehana, którego niezwykłe umiejętności możemy podziwiać na Baldamore – zapisie najciekawszego jak dotąd koncertu Hadouk Trio z Paryża (2009). Po odejściu z tejże formacji Shehan nagrał z towarzyszącymi mu w studio muzykami – nie pierwszy zresztą w swej karierze – solowy album Hang With You. Znalazła się na nim muzyka z użyciem przypominającego durszlak szwajcarskiego idiofonu o nazwie hang. Całość utrzymano w stylu nagrań tria, co przemawia tylko na jej korzyść.

Obecny kwartet z kolei sięga do źródeł jazzu (m.in. Lloyd Miller) i world music (m.in. Othmane Baly i Rabih-Abou Khalil). Jeżeli dobrze się wsłuchać, odkryjemy też na Le Cinquième Fruit silne wpływy Gongu (So Gong). Hadouk jak zwykle grają z dużą starannością i finezją, a do tego – z sercem. Loy szarpie cztery struny hajouj tak sprawnie, jak niegdyś Sting, z którym zetknął się podczas Human Rights Now! (1988), targał swym elektrycznym basem. Didier wygrywa piękne melodie na duduku, saksofonie i flecie, folgując sobie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej miało to miejsce. Wszak nawet w macierzystym Gongu bywały chwile, iż „dzielił się” saksofonem z kolegą po fachu – Theo Travisem.

Le Cinquième Fruit jest lekka i przyjemna niczym zapachowa kompozycja hesperydowa, nienudna i nielinearna jak większość tanich wypocin pseudoartystycznych jednego sezonu, lecz trwała, złożona i wyjątkowa w swej oryginalnej formule, przeto potencjalnie stosunkowo odporna na działanie upływającego czasu. 

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.