ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Pajak, Marcin ─ Other Side w serwisie ArtRock.pl

Pajak, Marcin — Other Side

 
wydawnictwo: Produkcja własna / Self-Released 2019
 
1. Between the Skies
2. Other Side
3. Falling Down
4. The Call
5. Signs
6. From Within
7. Forseen
8. Every Time We Seek the Truth
9. Sen
 
skład:
Marcin Pająk - guitars, bass, drums, keyboards, vocals

El Gordo Murkin - vocals (4,5,6,7,8)
Krzysztof Jaciow - vocals (2)
Tomasz Faustus - drums (6)
Wioletta Gawara - voice (1)
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,1
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,2
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 3, ocena: Album jakich wiele, poprawny.
 
 
Ocena: 6 Niezła płyta, można posłuchać.
05.01.2020
(Recenzent)

Pajak, Marcin — Other Side

Kolejny debiutant w naszym recenzyjnym dziale. Marcin Pająk, bo o nim mowa, to mieszkający w Wielkiej Brytanii polski instrumentalista, który swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał w Skarżysku- Kamiennej.

Muzyk ma za sobą grę w kilku zespołach, takich jak Stone Heads, Out of Heaven, Schist, czy Thetragon. Gdy w 2011 roku dołączył do tej ostatniej formacji, rozpoczął także pracę nad swoim solowym projektem. I właśnie pod szyldem Marcin Pajak w 2014 roku nagrał  swoją debiutancką solową płytę Who I Am, okraszoną stosowną do tytułowego pytania okładką oraz zawierającą dziesięć kompozycji. Cztery lata później artysta, praktycznie w tym samym składzie (z El Gordo Murkinem, Krzysztofem Jaciowem i Tomaszem Faustusem) zarejestrował drugi album zatytułowany Other Side, który wraz z debiutem został wydany w 2019 roku.

Zatem jaką muzykę proponuje nam na tych albumach projekt Marcin Pajak. Cóż, choć muzyk miał w swoim życiu fascynację mocno metalowym graniem, tak naprawdę jego największą miłością pozostała muzyka progresywna czerpiąca z Pink Floyd, ale też bardziej współczesnych twórców, takich jak Steven Wilson, Porcupine Tree i Riverside. I uzasadnione ślady takich inspiracji na jednej, jak i drugiej płycie odnajdziemy.

Choć wiodącym instrumentem Pająka jest gitara, odpowiada on także za instrumenty klawiszowe, bas, perkusję a nawet wokale w niektórych utworach. Być może też dlatego instrumentalista nie stawia na wirtuozerskie, techniczne popisy, w których gitara górowałaby nad pozostałymi instrumentami. Muzyk stawia przede wszystkim na budowanie klimatu, nastroju pewnej tajemniczości. To oczywiście w większości po prostu gitarowe granie, jednak nieuciekające od bardziej różnorodnych podziałów rytmicznych.

Other Side zdaje się bardziej dojrzały i różnorodny od Who I Am. Całość rozpoczyna spokojny, trochę floydowy Between The Skies okraszony skrzypcami, cymbałkami i żeńską wokalizą Wioletty Gawary, jednak nie w stylu Clare Torry z The Great Gig in the Sky, a w bardziej operowym entourage’u. Rzecz utrzymana jest w średnim tempie, tak jak zresztą kilka innych kompozycji – udany Sings z ciekawym gitarowym popisem, balladowy Everytime We Seek The Truth, czy zaśpiewany po polsku Sen. Z kolei w tytułowym Other Side mamy połamane progmetalowe riffy; metalowy i hard rockowy zarazem wydaje się Forseen. Nie wszystko tu jeszcze gra. Takie Falling Down jest jakby posklejane z niepasujących do siebie fragmentów i brzmi raczej jak wstępne demo a The Call można nazwać takim „Toolem dla ubogich”. Brakuje ponadto tej płycie jakiegoś nośnego kawałka/kawałków, które swoją melodycznością pociągnęłyby całość. Dlatego to na razie niezła płyta, można posłuchać, ale bez wielkiego „łał”.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Natalie C with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.