ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Thar Ai ─ Thar Ai EP w serwisie ArtRock.pl

Thar Ai — Thar Ai EP

 
wydawnictwo: Produkcja własna / Self-Released 2017
 
1. Początek 2. Płonie miasto w nas 3. Przeciwzapomnienie 4. Echo 5. Nie pozwalam
 
skład:
Paweł Pablo Hrycak – wokal
Dominik Domin Danel – perkusja
Jan Yasu Kosa – bas
Piotr Ivan Iwanciw – gitara
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Dobra, godna uwagi produkcja.
,0
Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 1, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 7 Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
09.08.2017
(Recenzent)

Thar Ai — Thar Ai EP

Naprawdę myślałam, że już nic nie nakłoni mnie do powrotu do pisania. Ale kiedy na dalekim wschodzie Polski spotkałam dość przypadkowo kapelę z Wrocławia, która niemal rozniosła w pył lokalną plenerową scenę, poczułam to dobrze znane szarpnięcie w środku. Impuls, który mówi, że to co słyszę jest naprawdę dobre i wzbudza emocje, które zasługują na opis i uznanie.


Thar Ai to czterech panów mających nastolatkowość już dawno za sobą, a jednak tli się w nich  ogień rodem z Yellowstone z ‘88. Swoją muzykę określają jako alternatywny metal, choć na moje ucho momentami skręcają mocno w kierunku core’u. Jak Bozia przykazała, za kompozycje utworów odpowiadają instrumentaliści – Piotr ‘Ivan’ Iwanciw (gitara), Jan ‘Yasu’ Kosa (bas) oraz Dominik ‘Domin’ Danel (perkusja), natomiast linia melodyczna wokalu i teksty wychodzą z głowy Pawła ‘Pablo’ Hrycaka.   


Thar Ai EP to ich debiutanckie wydawnictwo wypuszczone w tym roku we Wrocławiu. I na samym wstępie trzeba przyznać, że wydane jest zaskakująco zgrabnie i z dużą dbałością o detale, a dołączona do płyty książeczka z polskimi tekstami i zdjęciami autorów z różnych krajów dodaje tej EP-ce niemal światowego charakteru. Brzmieniowo też niczego nie brakuje, o czym przekonujemy się już od pierwszych chwil po wciśnięciu Play.


Całość otwiera ‘Początek’, klimatyczny wstęp, dający namiastkę tego co czeka nas w dalszej drodze przez to wydawnictwo. Zamyślenie przecięte mocnymi uderzeniami, oddech zduszony podskórnym gniewem i krzyk przechodzący w wywołujący dreszcze szept. Zaraz po tym preludium następuje płynne przejście do ‘Płonie miasto w nas’. Energetyczne, melodyczne i jednocześnie ostre granie, do tego bardzo przyjemnie dokomponowany wokal Pabla z niebanalnym tekstem („I pytam o to czy jesteś / Czy w tobie realne ja”). Kolejną pozycją na płycie jest uspokajające ‘Przeciwzapomnienie’ - minutowy gitarowy przerywnik, pozwalający rozluźnić mięśnie przed ciosem czającym się w strukturze nadchodzącego ‘Echa’. Rytmiczne zwrotki, mocny refren, intensywnie pulsujący mostek... Można powiedzieć - doskonale metalowy utwór, przy którym nawet nie wiesz kiedy rozpoczynasz bezwolny headbanging. I nie ustępuje on również w ostatnim ‘Nie pozwalam’, który swoim brzmieniem przypomina mi utwór ‘Lines’ Feersum Ennjin, przez co riffy Thar Ai w mojej głowie zaczynają delikatnie scalać się z klimatem kapel z gatunku „post-Toolowego”.


I bardzo dobrze, bo być może jest to ich bardziej lub mniej świadomy kierunek na trasie z EP do LP. Ponieważ o ile Thar Ai EP jest świetnym muzycznym startem i szyldem, pod którym początkowo fajnie jest się reklamować to nie można mieć złudzeń, że żeby zaciekawić słuchaczy oraz przebić się i utrzymać na rynku, kompozycje muszą być bogatsze i bardziej różnorodne. Ale wektor ustawiony jest w dobrą stronę. Polskie teksty też działają na korzyść tego zespołu. Jeżeli Thar Ai utrzymają obrany kurs ich przyszły album może z hukiem wskoczyć na polską scenę rockowo-metalową. Trzymam za to kciuki, bo w naszym kraju jest już zbyt wiele wysypisk zmarnowanego potencjału.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.