ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Aurora Project, The ─ World Of Grey w serwisie ArtRock.pl

Aurora Project, The — World Of Grey

 
wydawnictwo: Freia Music 2016
 
1. Expect Us [5:37]
2. Warmongers [8:18]
3. Stone Eagle [7:02]
4. Deadly Embrace [6:26]
5. Media Puppets [4:47]
6. World of Grey [6:33]
7. Circles in the Water [9:03]
8. Drone-wars [7:51]
 
skład:
Remco v.d. Berg - guitar & backing vocals
Dennis Binnekade - vocals
Joris Bol - drums
Mox 'Marcel' Guyt - keyboards
Rob Krijgsman - bass
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,1
Arcydzieło.
,1

Łącznie 3, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
24.12.2016
(Recenzent)

Aurora Project, The — World Of Grey

O grupie The Aurora Project pisaliśmy już dwukrotnie w naszym serwisie. Początki tej holenderskiej formacji sięgają 1999 roku i ma ona na koncie, obok jednej koncertówki, już pięć pełnowymiarowych studyjnych materiałów. Ostatni z nich ukazał się dosłownie przed chwilą, 10 grudnia, nakładem znanej w progresywnym światku wytwórni Freia Music.

A jednak, jakoś dziwnym trafem, nie było mi do tej pory z nimi po drodze. Tak naprawdę dopiero teraz dotarła do mnie ich muzyka i… wywołała niemałe zaskoczenie. Nie, nie…, nie dlatego, że jakoś wyjątkowo przełomowa, oryginalna i ekscentryczna. Czytając bowiem recenzje ich starszych wydawnictw, czy promocyjne notki, spotykałem nazwy Pain Of Salvation, Riverside, Threshold, Shadow Gallery, Tool, Anathema czy Dream Theater. Zresztą w wielu miejscach formacja klasyfikowana jest jako progresywno metalowa. Tymczasem… Nie wiem na ile zmieniła się ich muzyka wraz z World Of Grey (w przedświątecznej krzątaninie nie znalazłem czasu na nadrabianie zaległości w ich dyskografii i postanowiłem podejść do albumu zupełnie „na czysto”), ale progmetal to ostatnia muzyczna szuflada, o którą bym oskarżył Holendrów.

Bo na World Of Grey dostajemy kawał klasycznego, neoprogresywnego rocka czerpiącego wzorce z kapel parających się takim graniem w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Zatem płyta powinna zaciekawić miłośników wczesnego Marillionu, czy takich zasłużonych składów jak IQ, Pendragon, Arena, Final Conflict, bądź nieco młodszych, jak Credo, czy Anubis. A to tylko pierwsze z brzegu przykłady. Wszak w takim otwierającym całość Expect Us mamy klawisze, jakby żywcem wyjęte z The Crucifixion Australijczyków z Aragon (czy ktoś jeszcze pamięta tę zacną, mającą prawie 30 lat, kompozycję?). A śpiewający tu Dennis Binnekade przywołuje momentami swoim stylem interpretacji, ale też i troszeczkę barwą, Aluisio Magginiego ze szwajcarskiej Clepsydry. Muzyka Helwetów może też być  zresztą dobrym tropem dla potencjalnych słuchaczy The Aurora Project.

Jednym słowem jest absolutnie przewidywalnie i wtórnie. Nie szkodzi. Prawda jest taka, że coraz mniej jest formacji parających się tego typu graniem i robiących to na naprawdę solidnym, profesjonalnym poziomie. Muzykom z Kraju Tulipanów się to udaje. Rozbudowane, wielowątkowe kompozycje, pełne ciekawych partii gitarowych (jest też kilka udanych solówek, choć trudno nazwać je długimi progresywnymi tyradami) i klawiszowych. No i jest jeszcze coś, co w takiej muzyce istotne - dobre, zapamiętywalne melodie. Najciekawsze utwory? Expect Us, Warmongers, mój ulubiony Stone Eagle i World Of Grey. Ale tak naprawdę całość brzmi przekonująco. Do tego to koncept dotykający problemu współczesnej demokracji, coraz większych ograniczeń w mediach i Internecie. Polecam.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.