ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Marillion ─ Live From Cadogan Hall [2DVD]  w serwisie ArtRock.pl

Marillion — Live From Cadogan Hall [2DVD]

 
wydawnictwo: earMUSIC 2011
dystrybucja: Mystic
 
DVD 1:
1. Go!
2. Interior Lulu
3. Out Of This World
4. Wrapped Up In Time
5. The Space
6. Hard As Love
7. Quartz
8. If My Heart Were A Ball
9. It's Not Your Fault
10. Memory Of Water
11. This Is The 21st Century

DVD 2:
1. No One Can
2. Beautiful
3. This Train Is My Life
4. You're Gone
5. 80 Days
6. Gazpacho
7. The Answering Machine
8. Estonia
9. Easter
10. Three Minute Boy
 
Całkowity czas: 127
skład:
Steve Hogarth - vocals, percussion
Mark Kelly - keyboards
Pete Trewavas - bass, acoustic guitar, xylophone
Steve Rothery - electric and acoustic guitars
Ian Mosley - drums
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,1
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,4
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,5
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,1

Łącznie 12, ocena: Dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
22.04.2014
(Recenzent)

Marillion — Live From Cadogan Hall [2DVD]

Dokładną liczbę koncertowych materiałów wydanych przez Marillion, czy to w formie CD, czy DVD trudno już chyba podać nawet najwierniejszym fanom zespołu. Prężnie działająca w ostatnich latach wytwórnia Racket Records przypomina o Marillionowych dokonaniach w tym zakresie przynajmniej 2 – 3 razy w roku. W efekcie tegoż liczba płyt live kapeli z Aylesbury sięga już kilkudziesięciu.

Live From Cadogan Hall, wydany trzy lata temu jako podwójne CD, podwójne DVD oraz Blu-Ray, jest jednym ze świeższych koncertowych materiałów firmowanych przez zespół. W 2009 roku muzycy Marillion wydali krążek Less is More, na którym pomieścili jedenaście akustycznie zaaranżowanych swoich starych kompozycji oraz jeden nowy utwór i wyruszyli z nim na Less is More Acoustic Tour. Ostatni koncert tej trasy zagrali 7 grudnia 2009 roku w londyńskiej Cadogan Hall i właśnie pełen zapis tegoż występu znalazł się na wydawnictwie. Koncertówce, która nie jest pierwszym flirtem Marillionu z tego typu publikacją. Przypomnę, że choćby w 1998 roku muzycy wydali recenzowany i u nas dwupłytowy album Unplugged At The Walls, z którego tu powtórzyli, w tej akustycznej stylistyce, pięć kompozycji.

Na Live From Cadogan Hall mamy zatem ponad dwugodzinny akustyczny koncert z repertuarem sięgającym szeroko do bogatej Marillionowej dyskografii. Koncert zarejestrowany bardzo profesjonalnie i pięknie przy użyciu kilku kamer w dostojnej i nadającej uroku całemu przedsięwzięciu Cadogan Hall, zbudowanej jako chrześcijański kościół jeszcze w 1907 roku. Sam występ odbywał się dosłownie dwa tygodnie przed bożonarodzeniowymi świętami, zatem nie powinna dziwić górująca nad muzykami choinka skąpana zazwyczaj w niebieskich i czerwonych światłach. Na scenie ruchu praktycznie nie ma - każdy z muzyków wykonuje swoje partie na siedząco. W pierwszej linii Rothery, Hogarth i Trewavas, w drugiej, na podwyższeniach, Kelly i Mosley. Dźwięk znakomity, nic tylko wtopić się w klimat koncertu, niczym publiczność szczelnie wypełniająca Cadogan Hall.

Na pierwszym dysku dostajemy odegrany niemalże od A do Z zestaw kompozycji z Less is More. Niemalże, bowiem artyści nie zagrali Canibal Surf Babe, który jako ukryty numer zakończył wspomnianą płytkę. Niczym wielkim nie zaskakują, bo akustyczne aranżacje są oczywiście takie, jak na Less is More. Intryguje jednak kapitalne solo Rothery’ego w Quartz wykonane na elektrycznej gitarze. To jeden z najlepszych momentów pierwszej części koncertu, po którym publiczność wstaje ze swoich siedzisk. Wspomniałem coś o elektrycznej gitarze? Tak, tak. Rothery sięga po nią jeszcze w kilku innych kompozycjach (Wrapped Up In Time, You're Gone, Three Minute Boy). Jak wynika z tego to ich akustyczne granie jest tu nieco oszukane, bo i Mosley za swoim zestawem perkusyjnym ma przez większość czasu co robić i to niekiedy bardzo energicznie.

Druga część koncertu jest wyborem utworów, które na Less is More nie trafiły. Zaczyna absolutnie ascetyczny, tylko na pianino i wokal, No On Can. Wkrótce jednak klimat się zmienia. Po bliskim oryginałowi wykonaniu Beautiful i nastrojowym This Train Is My Life dostajemy energetyczną, jak na akustyczne standardy, petardę w postaci trzech numerów (You're Gone, 80 Days i Gazpacho), po których muzycy schodzą ze sceny. Na bis odgrywają jednak równie żywy The Answering Machine i już stonowane Estonię i Easter, kończąc całość pięknym i przejmującym Three Minute Boy, w którym publiczność wokalnie wspomaga Hogartha.

Nie przepadam za akustycznym graniem, jednak muszę przyznać, że muzykom Marillionu udaje się tutaj przez dwie godziny utrzymywać napięcie. Bo tego wieczoru nie poszli w banał i nie zaserwowali dwóch akustycznych gitar połączonych z perkusyjnym szczotkowaniem, tylko sensownie przemyśleli liczne detale wykorzystując całkiem bogate instrumentarium (np. ksylofon). Efektem tego jest bardzo wartościowa rzecz dokumentująca ważny moment w ich muzycznej historii.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.