ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Final Conflict  ─ Return of the Artisan  w serwisie ArtRock.pl

Final Conflict — Return of the Artisan

 
wydawnictwo: Gaolhouse Records 2012
 
1. The Calling [1:16]
2. The Mechanic [7:42]
3. The Spark [2:00]
4. Hopes and Dreams [8:40]
5. Around About [7:36]
6. Babylon [5:12]
7. The Harlequin [8:40]
8. Keeper of Conscience [5:20]
9. Return of the Artisan [10:04]
 
Całkowity czas: 56:30
skład:
Andy Lawton – vocals, guitars
Brian Donkin – guitars, vocals
Henry Rogers – drums
Barry Elwood – bass
Steve Lipiec - keyboards
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 1, ocena: Dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Ocena: 6 Niezła płyta, można posłuchać.
10.01.2013
(Recenzent)

Final Conflict — Return of the Artisan

Kolejny powrót neoprogreswynej kapeli, która dni swej największej chwały przeżywała w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku (pisząc „kolejny” mam na myśli niedawno recenzowany tu przeze mnie album - także brytyjskiego - Jadis). Czyżby panowie chcieli zdążyć przed zapowiadanym końcem świata, wydając krążki pod koniec ubiegłego roku? To delikatnie złośliwe pytanie jest tu nieprzypadkowe. Bowiem Return of the Artisan, pierwsze od 9 lat wydawnictwo kapeli z premierowym materiałem (wydany w 2006 roku Simple był zbiorem nagranych na nowo starszych kompozycji), podobnie jak płyta Jadis, nie poraża czymś szczególnym.

Nie ma tego polotu, a i pewnej dawki nośności, które znamy z Quest, czy wznowionego w 2010 roku przez nasz rodzimy Metal Mind Stand Up. Zresztą, to że muzyków stać na bardzo udane kompozycje pokazało wydane w 2009 roku DVD Another Moment in Time - Live In Poland, z przekrojowym i reprezentatywnym materiałem.

Return Of The Artisan to oczywiście progresywny rock w rzetelnym wydaniu, dobrze zagrany przez doświadczonych muzyków (Andy Lawton, Brian Donkin, Steve Lipiec) wspomaganych przez znacznie młodszą sekcję rytmiczną (Henry Rogers, Barry Elwood). Nie brakuje w nim rozbudowanych, wielowątkowych kompozycji (Hopes and Dreams, The Harlequin, Return of the Artisan), bogato zaaranżowanych na dwie gitary, instrumenty klawiszowe i wokalny dwugłos wspomnianych Lawtona i Donkina. Są też krótsze formy, jak rozpoczęty a cappella i pełniący rolę intro, The Calling, czy mający charakter miniatury w nieco symfoniczno – filmowym stylu, The Spark. Naturalnie, dostajemy w tym wszystkim kilka interesujących fragmentów. Wraz z The Mechanic panowie podążają drogą współczesnego Galahadu, łącząc mocne rockowe riffy z bardziej nowoczesną elektroniką, dorzucając do tego ewidentne Pinkfloydowe wstawki (tak przy okazji – Floydowy jest jeszcze nastrojowy Babylon). Zgrabny jest Hopes and Dreams – z ładnymi partiami gitary solowej, potężnie – jak to u nich - nabijanym rytmem i ciekawymi popisami klawiszowymi. Nie ustępuje mu też następujący po nim Around About, z dobrą melodyką, mający w sobie tę charakterystyczną dla progrocka dawkę patosu i wzniosłości. Niestety, im bliżej końca, robi się coraz bardziej przewidywalnie i nużąco. I nie ratuje nawet tegoż najdłuższa w zestawie kompozycja tytułowa, na początku żwawa, z czasem serwująca krótkie majestatyczne solo. Rzecz dla fanów stylu i kapeli… i to „mocno zdeklarowanych”.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2022 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.