ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Books,The ─ Thought For Food w serwisie ArtRock.pl

Books,The — Thought For Food

 
wydawnictwo: Tomlab 2002
 
1. Enjoy Your Worries, You May Never Have... [4:05]
2. Read, Eat, Sleep [3:46]
3. All Bad Ends All [2:42]
4. Contempt [3:20]
5. All Our Base Are Belong to Them [4:18]
6. Thankyoubranch [5:05]
7. Motherless Bastard [4:11]
8. Mikey Bass [2:52]
9. Excess Straussess [2:06]
10. Getting the Done Job [3:49]
11. A Dead Fish Gains the Power of Observation [1:07]
12. Deafkids [1:10]
 
Całkowity czas: 38:31
skład:
Nick Zammuto - gitary, banjo, efekty taśmowe i elektroniczne / Paul de Jong - skrzypce i inne instrumenty smyczkowe, efekty taśmowe i elektroniczne
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Dobra, godna uwagi produkcja.
,0
Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
,1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 1, ocena: Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Recenzja nadesłana przez czytelnika.
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
30.07.2003
(Gość)

Books,The — Thought For Food

Mówi się że muzyka Country to takie amerykańskie disco-polo. O ile, choćby ze względów historycznych, teza to nieprawdziwa, należy chyba zgodzić się że jest to muzyka „łatwa, prosta i przyjemna” i adresowana przede wszystkim do rolniczej populacji odpowiednich krajów.

Rdzenna muzyka amerykańska od disco-polo i innych europejskich farmerskich dźwięków, różni się jeszcze jedną zasadniczą cechą. Otóż country jest gatunkiem na tyle popularnym i wpływowym, że inspiruje całą rzeszę bardziej alternatywnych muzyków.* Nietrudno domyślić się, że powstał wręcz cały gatunek ‘innego’ często artystycznego country. Przedstawiciele tego gatunku (zwanego alternative-country-rock) łączą głównie indie i post rockowe brzmienia z instrumentarium i sielskością farmerskiej muzyki amerykańskiej. To miedzy innymi takie zespoły jak Wilco, The Walkabouts czy Lambchop.
Opisywany zespół The Books znajdziemy gdzieś na granicy alt-country i muzyki eksperymentalnej.

Debiutancka płyta The Books - Thought For Food to owoc współpracy gitarzysty Nicka Zamuto i skrzypka Paul’a de Jonga . Niemała zasługę w tworzeniu płyty miały też różne, tak zwane biblioteki audio, których zasoby zostały bardzo bogato wykorzystane w postaci sampli.
Sama muzyka to niezywkle sympatyczne, pozytywne i finezyjne dekonstrukcje muzyki folkowej. Usłyszymy tu i nuty Boba Dylana, i Kennego Rogersa, i wiejskie tańce z łapaniem się za brody a także elementy rocka i popu.
Zespół wyraźnie gustuje w eksperymentach taśmowych – wspomniane liczne sample, bardzo różnego pochodzenia, wypełniające właściwie cały album, mieszają się w wielkim kolażu z pociętymi partiami sielskich skrzypiec, gitar akustycznych i arytmicznej, popękanej perkusji. Komiczne wyrwane z kontekstu dialogi o martwej rybie, człowieku który nagrał muzykę z głosów burzy i ulicy czy dziecka upierającego się, że jakiś wiejski cham jest jego ojcem, wprawią w śmiech każdego słuchacza, a muzyczne zappowskie jaja, łatwość i beztroska w sielankowej grze instrumentalistów, rozpromienią grymas każdego smutasa.
Ambitna, wręcz awangardowa, ale jednocześnie niezobowiązująca i przyjemna letnia muzyka Nick’a i Paul’a jest dowodem na to że i eksperymenty i country mogą być zjadliwe i zapewnić nieposkromioną radość słuchania.

* Prawdziwość tego zdania nie jest w 100% potwierdzona, będę wielce zobowiązany za podanie mi przykładu eksperymentalnego disco-polo.
 
Słuchaj nas na Spotify
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.