ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Closterkeller ─ Act IV Przystanek Woodstock 2008 w serwisie ArtRock.pl

Closterkeller — Act IV Przystanek Woodstock 2008

 
wydawnictwo: Złoty Melon 2009
 
Przystanek Woodstock 2008: 1. W moim kraju
2. Na krawędzi
3. Violette
4. Władza
5. Ogród półcieni
6. Dlaczego noszę broń
7. Scarlett
8. Tak się boję bólu
9. Czas komety
10. Podziemny krąg
11. Królowa
12. Agnieszka
13. Zegarmistrz światła
14. Czas komety
Przystanek Woodstock 1998: 1. Tak się boję bólu
2. Scarlett
3. W moim kraju
Przystanek Woodstock 1999: 1. Ate
2. Czas komety
XVI FINAŁ WOŚP 2008: 1. W moim kraju
2. Scarlett
3. Agnieszka
4. Władza
WYWIADY: 1. Rozmowa z Anją Orthodox - Przystanek Woodstock 2008
2. Rozmowa z Anją Orthodox - Kręcioła 1999
DODATKI: Owsiak TV
Inne koncerty na DVD
 
Całkowity czas: 140
skład:
Anja Orthodox - vocal, klawisze / Mariusz Kumala - gitara / Michał Rollinger - klawisze / Krzysztof Najman - bas / Janusz Jastrzębowski - bębny
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,1
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,4
Arcydzieło.
,2

Łącznie 10, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
03.05.2009
(Recenzent)

Closterkeller — Act IV Przystanek Woodstock 2008

Całkiem niedawno byłem na koncercie Closterkellera. Miesiąc przed ukazaniem się tego DVD. Kameralny, mroczny klub wydawał się najlepszym miejscem dla muzyki tej, co by nie powiedzieć, legendy polskiego gotyku. Po wysłuchaniu i obejrzeniu recenzowanej płytki wiem jedno – grupa Anji Orthodox, gdziekolwiek by nie zagrała, wypada doprawdy wybornie. Ba, myślę wręcz, że to właśnie przed wielotysięczną, niezwykłą jak zawsze, woodstockową publicznością, ich przekaz zyskuje jakby drugi wymiar. Obok klimatu i swoistej magiczności, pojawia się najprawdziwsza… moc i siła tej muzy.

Nie chcę pisać, że to DVD jest encyklopedią wiedzy o Closterkeller. Bo nie jest. To jednak pozycja absolutnie obowiązkowa dla każdego fana grupy. Świetnie uzupełnia poprzednie DVD „Act III – Live 2003” i prezentuje formację ze znakomitej strony.

Jurek Owsiak, we wnętrzu tego wydawnictwa, tak napisał o zespole: „Closterkeller to grupa najczęściej występująca na Przystankach Woodstock. Upłynęło blisko dziesięć lat między ich ostatnią, artystyczną wizytą na Przystanku, a koncertem, który znajdziecie na tym wydawnictwie. Za to, jak dobre wino, Closterkeller dojrzał, ze swoim niezrównanym smakiem i swobodą proponowania wszystkich największych walorów, przedstawił koncert, który skupił całą woodstockową publiczność i poddał ją cudownemu falowaniu wszystkich rockowych emocji”. Trudno cokolwiek do tego dodać.

Podstawowy koncert jest naprawdę zacny. Ogromna scena, setki świateł, morze ludzkich głów i miażdżące „killery” płynące z głośników. „W moim kraju” i „Tak się boję bólu” zagrane energetycznie i agresywnie, „Władza” wyśpiewana w refrenie przez parę tysięcy gardeł bez żadnego akompaniamentu, niezapomniana „Agnieszka”, pędzący do przodu „Na krawędzi”, stylowy, „woźniakowy” „Zegarmistrz światła” czy mój ukochany „Violette”, podczas którego można dostać na plecach ciarek w trakcie finałowego gitarowego sola Kumali wybrzmiewającego na motorycznym basie Najmana. No a jest jeszcze magiczny „Czas komety”, zagrany dwukrotnie, za drugim razem specjalnie dla Owsiaka. Pojawia się też i rodzynek, w postaci premierowej kompozycji „Ogród półcieni”.

Mało? Chyba nie. A przecież to nie wszystko. Mamy bowiem jeszcze w menu starsze „woodstockowe” występy Closterkellera, fragment koncertu przez Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, kończącego XVI Finał WOŚP oraz dwa wywiady z Anją Orthodox. Jeden gorący, bardzo spontaniczny, zarejestrowany tuż po koncercie na Przystanku Woodstock 2008, drugi, sprzed dziesięciu lat, podczas którego wokalistka mówi o swoim ateizmie, początkach komputerowej pasji i… politycznej działalności.

Wydana przez Złoty Melon płyta jest dokumentem nie tylko o Clostekellerze. To także album o niezwykłym zjawisku, jakim jest „Przystanek Woodstock” oraz o nietuzinkowej postaci, jaką jest Owsiak. To on wszak podczas koncertu „dyryguje” zebranymi i resztką głosu wyraża swój szacunek dla kapeli przy entuzjastycznie reagującej publiczności. W telewizyjnej relacji z XVI Finału WOŚP pojawia się nawet podczas występu Closterkellera i mówi o swoich ideach, przykrywając… muzykę gwiazdy.

A żeby jeszcze zaostrzyć wasz apetyt na to DVD dodam, iż całość została bardzo gustownie wydana, z okładką nawiązującą do wyglądu woodstockowej sceny w stylu greckiej świątyni. Poza tym, odwracając pudełeczko, poczujecie pod palcami drobne wypustki. To kilka słów do niewidomych w alfabecie Braille'a. Miłe.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.