ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Flamborough Head ─ Unspoken Whisper w serwisie ArtRock.pl

Flamborough Head — Unspoken Whisper

 
wydawnictwo: Cyclops Records 1998
 
1. Schoolyard Fantasy [8:07]
2. Wolves At War [4:53]
3. Childscream [7:19]
4. Unspoken Whisper [10:23]
5. Legend Of The Old Man's Tree [4:28]
6. Xymphonia [10:06]
7. Heroes [7:53]
 
Całkowity czas: 53:25
skład:
Andre Cents - guitars, backing vocals / Marcel Derix – bass / Koen Roozen – drums / Edo Spanninga – keyboards / Siebe Rein Schaaf - vocals, keyboards
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,1
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,4
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,7

Łącznie 12, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 6 Niezła płyta, można posłuchać.
18.03.2009
(Recenzent)

Flamborough Head — Unspoken Whisper

Już za kilka dni Flamborough Head po raz kolejny odwiedzi nasz kraj, jest zatem okazja do napisania paru zdań o jednej z płyt, z jego niezbyt przepastnej dyskografii, tym bardziej, że wśród naszych artrockowych recenzji widnieje tylko jedna pozycja – koncertowy album „Live In Budapest”.

„Unspoken Whisper” to debiutancki krążek Holendrów z 1998 roku, dzięki któremu grupa została zauważona w progresywnym światku. Płytę doceniono w dorocznym podsumowaniu „The Classic Rock Society”, które przyznało Flamborough Head tytuł najlepszego debiutanta.

Muzyka zapisana na blaszce to krystalicznie czysty rock neoprogresywny, który może się spodobać fanom lubiącym rozbudowane, wielowątkowe kompozycje z wygładzonymi gitarowymi solówkami, klimatycznymi, głębokimi klawiszowymi pasażami, lekko symfonicznym rozmachem i wszechobecną wzniosłością. Ci, którzy cenią sobie „starszy” Pendragon, czy choćby – żeby daleko nie szukać – dokonania Credo, Final Conflict bądź Clapsydry – spokojnie mogą mierzyć się z tym krążkiem. Nie łamie on bowiem żadnych kanonów neoprogresywnego stylu. Ponad pięćdziesiąt minut muzyki, podzielonej tylko na 7 kompozycji – jak nietrudno wywnioskować, niekrótkich. Tylko dwie z nich schodzą poniżej pięciu minut i co ciekawe, są to utwory instrumentalne. Wokalisty nie usłyszymy także w ostatnim kawałku, „Heroes”, jak dla mnie zbytnio przekombinowanym, mieszczącym zbyt wiele wątków, niekoniecznie pasujących do siebie (żal szczególnie fajnej klawiszowej wariacji, która rozpędza się zgrabnie, by za chwilę się… skończyć). Najmocniejszymi fragmentami albumu zdają się być rozpoczynający całość „Schoolyard Fantasy” i trzeci w zestawie „Childscream”. W obu urzekają piękne melodie (których na całym albumie nie jest aż tak wiele), grane przez gitarzystę Andre Centsa. Dobre wrażenie robi także tytułowy i najdłuższy na płycie, „Unspoken Whisper”, w którym wspomniany Cents dośpiewuje głównemu wokaliście, Siebe Rein Shaafowi, tworząc miłe dla ucha, delikatne harmonie. Warto też zatrzymać się przy „Xymphonii”, przywołującej chwilami grupę Nicka Barretta z okresu „The World” i „The Window Of Life”.

Jednym słowem – jest miło, grzecznie, sympatycznie, bez zbędnych wyskoków, w sam raz dla tych, którzy lubią sprawdzone wzory, wielbione od lat. A żeby poczuć ich smak, najlepiej byłoby wybrać się na… Flamborough Head – cudny, skalisty przylądek na angielskim wybrzeżu Morza Północnego, włożyć słuchawki i zapuścić sobie te dźwięki.

I jeszcze jedno. Od recenzowanego debiutu minęło 11 lat i dzisiejszy Flamborough Head to nieco inna kapela. Nie ma już w nim paru osób, a przede wszystkim, zamiast Siebe Rein Schaafa śpiewa pani - Margriet Boomsma. To tylko mała uwaga dla tych, którzy lubią z tego powodu powybrzydzać… Niezła to płyta, można posłuchać. I tyleż gwiazdek poniżej.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.