ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Øresund Space Collective ─ Øresund Space Collective  w serwisie ArtRock.pl

Øresund Space Collective — Øresund Space Collective

 
wydawnictwo: Transubstans Records 2006
 
1. Faked It All The Way/ 2. Consumed by The Goblin/ 3. OSC Bolero/ 4. Falling Stardrops/ 5. Grab A Cab/ 6. Moonhead/ 7. Sundown
 
Całkowity czas: 69:45
skład:
The Main Collective Members:

Magnus – guitars, effects & synthesizers/ Sebastian – guitars & effects/ Dave – bass/ Michael – bass/ Scott – synthesizers/ Ola – Fender Rhodes & synthesizers/ Mogens – synthesizers/ Soren – drums
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,1

Łącznie 2, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
08.03.2006
(Recenzent)

Øresund Space Collective — Øresund Space Collective

Jeżeli grupa ma w nazwie „Space” to dość łatwo można domyślać się jaką muzykę gra. Tak jak w przypadku First Band From Outer Space, sprawdza się to co do joty. Tyle, że FBFOS natchnienia i inspiracji szukali głównie w twórczości Hawkwind, UFO i Black Sabbath. Oresund Space Collective proponuje muzykę znacznie spokojniejszą i bardziej wyrafinowaną. Nie ma mowy o żadnych rockowych galopadach. Tu się gra, tworzy nastrój, muzyczne pejzaże . I robi się to całkiem dobrze. Nie jest to zespół, który poraża swoim nowatorstwem. To nie ta wytwórnia. Tworzą muzykę, która nawiązuje do twórczości Tangerine Dream z połowy lat siedemdziesiątych i Pink Floyd z nieco wcześniejszego okresu, a także (i chyba najbardziej) do Ozric Tentacles. Podejrzewam, ze może się też spodobać tym, którzy lubią Porcupine Tree z okresu do „Sky Moves Sideways” i Steve’a Hillige’a z takich płyt jak „Green” i „Fish Rising”.

Muszę przyznać, że te kosmiczne dźwięki dość szybko przypadły mi do gustu. Jest to nie agresywne, spokojne, oderwane od ziemi i bujające w obłokach, albo w obłoku. Magellana. Następujące po sobie gitarowe i klawiszowe pasaże urzekają. Nie ma w ogóle instrumentalnych mielizn typu – „a teraz robimy klimacik na klawiszach i jakoś te najbliższe trzy minuty zleci”. Nie ma pitolenia o siedmiu zbójach, cały czas jest to konkretne granie. Tytuły utworów są mocno umowne – na przykład w „OSC Bolero” nie znajdzie ni śladu jakiegokolwiek bolera. Równie dobrze mogłoby nie być żadnych, jak na (...) Sigur Ros.

OSC gromadzi towarzystwo międzynarodowe, są w nim Szwedzi, Duńczycy i Amerykanin. Ale większych problemów z komunikacja nie mają, bo Szwedzi są z Malmo, Duńczycy z Kopenhagi , a miedzy nimi jest tylko około 30 kilometrów cieśniny Sund i most ponad nią łączący oba brzegi. Grupa powstała w 2004 roku i do niedawna koncentrowała się głównie na występach na żywo. Wiele jej koncertów dostępnych jest na ich stronie - w wersjach płytowych i jako darmowe mp3. Ściągnąłem sobie jeden taki, zupełnie świeży, z 10 lutego - całkiem interesujący, tylko momentami nie za bardzo nadążałem za tymi wszystkimi improwizacjami. Wydaje mi się, że czasami lecą daleko i nie do końca wiedzą gdzie.

Jak na Transubstans jest to współczesna muzyka, w porównaniu z innymi zespołami z tej firmy to chyba najbardziej nowoczesna płyta. I jedna z najlepszych. A to spora sztuka, bo zespoły dla niej nagrywające prezentują poziom bardzo wysoki. Co prawda jest dopiero początek marca, ale pod koniec roku, przy ustalaniu listy swoich ulubionych tegorocznych płyt na pewno o niej nie zapomnę.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from BloodStainedd with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.