ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Unitopia ─ More Than A Dream w serwisie ArtRock.pl

Unitopia — More Than A Dream

 
wydawnictwo: Unicorn Records 2007
 
Common Goal (4.36)/ Fate (4.57)/ Justify (12.52)/ Take Good Care (8.36)/ Ride (3.44)/ More Than a Dream (5.42)/ Slow Down (8.09)/ Lives Go 'Round (6.31)/ Still Here (6.40)
 
Całkowity czas: 61:37
skład:
Mark Trueack (vocals/hand percussion)/ Sean Timms (Keyboards/Vocals/Mandolin)/ Matt Williams (Acoustic & Electric Guitars/Vocals/Banjo)/ Shireen Khemlani (Electric and Acoustic Bass/Vocals)/ Monty Ruggiero (Drums/Percussion)/ Tim Irrgang (Tuned and Un-Tuned Percussion)/ Mike Stewart (Soprano, Alto & Tenor Saxophones/Flute/Clarinet/Percussion/Keyboards)/
And:
Adelaide Art Orchestra – conducted and orchestrated by Tim Sexton

Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,2
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,4
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,2
Arcydzieło.
,35

Łącznie 43, ocena: Arcydzieło.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
06.06.2007
(Recenzent)

Unitopia — More Than A Dream

Unitopia to pomysł dwóch muzyków – Seana Timmsa i Marcka Treuacka. Oni napisali całą muzykę i wszystkie teksty na płytę „More Than A Dream”. Przy pomocy reszty członków zespołu i wielu innych zaproszonych gości, nagrali i wydali ponad godzinę interesującej muzyki. Lista płac bardzo obszerna i na płycie to słychać . Nikt za darmo pieniędzy nie wziął, dlatego rozmach ma to taki, jak wysoko budżetowa superprodukcja z dużej wytworni. A duża wytwórnia mogłaby to spokojnie wydać. ”Target” by się znalazł – 35-50 latkowie wychowani na Toto, Davidzie Fosterze, Philu Collinsie, albo Glenie Freyu – na przykład. A „Fate” spokojnie mogłoby robić za singiel promujący. Albo „Take Good Care” po skróceniu o orkiestrę na początku. Bo tak szczerze, takie rzeczy, to raczej ambitnym pop-rockiem trzeba byłoby nazwać. Tylko, że ciężko znaleźć wykonawcę pop-rockowego, który gra utwory po trzynaście minut, albo zaczyna utwór kilkuminutowym orkiestrowym intro (wiem, Elton John, ale to było ze trzydzieści lat temu). Za to te dwa potencjalne single (lepiej może napisać dwa z potencjalnych singli...) przedziela „Justify” , który ma prawie trzynaście minut i którego wstęp przypomina trochę na przykład „Barry Williams Show” Petera Gabriela. Nazwisko tego pana wymieniam nieprzypadkowo, bo to jedyna wyraźniej słyszalna inspiracja dla twórców Unitopii i jeden z wokalistów ma głos podobny do Gabriela. Agnieszka twierdzi, ze od Gabriela zapożyczyli takie a nie inne zastosowanie elementów etno. Też, chociaż to etno czasami trochę jak z „Króla Lwa”. Co do innych inspiracji – biorą co chcą, skąd chcą – choćby w „Justify” trochę fusion, a nawet Police. Wspomniane orkiestrowe intro do „Take Good Care” przypomina mi „Days of Future Passed” The Moody Blues. A mój ulubiony, tytułowy, fragmentami literalnie, nuta w nutę (sic!) „Duel with The Dvil” Transatlantic.

Ale zaczyna się ta płyta od naprawdę ostrych, prawie metalowych riffów, z melotronem w tle. Zapowiadało się na zupełnie inna płytę. A jednak dalej jest inaczej. To dla tych , którzy lubią ładne i niebanalne melodie, ciekawie i z rozmachem zaaranżowane (orkiestra!) . Dla nastawionych bardziej ortodoksyjnie może być zbyt popowa (nie znają się, nie wiedzą , co tracą). Czy ważne jak to nazwiemy? Do jakiej przegródki wrzucimy? Może być prog-rock, może być pop-rock. A jakie to ma znaczenie?

Mam niewielki problem z datą jej wydania. Na pewno powstała w 2005 roku i chyba nawet wtedy ukazała się w Australii. Tegoroczna reedycja (?) Unicorna jest pierwszym wydaniem międzynarodowym.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.