ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Karnataka ─ The Storm w serwisie ArtRock.pl

Karnataka — The Storm

 
wydawnictwo: Immrama Records 2001
 
1. Heaven Can Wait 5:15
2. Dreamer 3:40
3. The Journey 8:25
4. Hay 4:30
5. Love And Affection 4:43
6. I Should Have Known 6:16
7. Everything Must Change 5:30
8. Shine 4:51
9. Writing On The Wall 5:21
10. The Storm 8:51
 
Całkowity czas: 57:24
skład:
Rachel Jones: voc. / Jonathan Edwards: key. / Ian Jones: bass, acoustic g., samples, bodhran / Paul Davies: electric g. / Gavin John Griffiths: dr
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,5
Dobra, godna uwagi produkcja.
,40
Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,5
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,5
Arcydzieło.
,10

Łącznie 65, ocena: Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
10.01.2002
(Recenzent)

Karnataka — The Storm

Przyznam się szczerze, że jest to moje pierwsze spotkanie z tym zespołem, i aż dotąd nazwa Karnataka niewiele mi mówiła. Jednakże to co usłyszałem zachwyciło mnie na tyle, aby coś więcej o nich napisać. Zespół powstał w Walii w 1996 roku, by po dwóch latach działalności wypuścić na rynek swój debiutancki album, zatytułowany po prostu "Karnataka". Jednak w świadomości szerszego grona fanów zaistniał dopiero w 2000 roku wraz z wydaniem właśnie "The Storm", który to m.in. przyczynił się do dwukrotnego nagrodzenia grupy na gali Classic Rock Society: dla najlepszego "nowego" zespołu, oraz dla Rachel Jones, jako najlepszej wokalistki.

Muzykę Karnataka można scharakteryzować jako monumentalny, delikatny art-rock z wpływami celtyckimi. I choć w ich twórczości nie występują elementy muzyki celtyckiej typu stricte, to w obydwu występuje ten sam rodzaj tęsknoty i nostalgii. Sam zespół porównywany jest najczęściej do Iona, i mimo że obie grupy poruszają się po zbliżonych muzycznie terytoriach, to wydaje mi się, że Karnataka zdołała wypracować własne brzmienie. Ich twórczość w znacznie mniejszym stopniu oparta jest na partiach symfonicznych, koncentrując się raczej na naturalnym brzmieniu i po prostu dobrych melodiach.

"The Storm" słucha się dzięki temu bardzo przyjemnie, jest to muzyka niezwykle kojąca, pełna ciepła i nostalgii, a przy tym bogata w ciekawe rozwiązania i piękne momenty. Najważniejszy jednak wydaje się być pierwiastek "metafizyczny": jest to płyta niezwykle emocjonalna i uduchowiona, wahająca się od spokojnych, akustycznych pasaży, do niesamowitych eksplozji natężenia dźwięków, w których ze zdwojoną siłą wybuchają nagromadzone emocje. Charakter ten podkreślają dodatkowo niesamowite wokale Rachel Jones. Jej wielowarstwowe, nakładające się na siebie partie wydają się być wszechobecne i w połączeniu z muzyką wywierają niesłychanie silne wrażenie na słuchaczu. Płyta właściwie nie ma lepszych i słabszych momentów: w równym stopniu zachwyca mnie saksofon w końcówce "Hay", chwytliwa melodia w "Love And Affection", ekspresyjny refren "Everything Must Change", czy piękna gitarowa solówka w utworze tytułowym. Być może mój odbiór "The Storm" jest bardzo subiektywny, ponieważ jestem miłośnikiem zarówno art-rocka, jak i muzyki celtyckiej, ale muszę przyznać że jest to jeden z pięciu najpiękniejszych krążków, jakich dane mi było wysłuchać w 2001 roku i myślę, że dla fanów Iona, lub Mostly Autumn ta płyta to pozycja obowiązkowa.

 
Słuchaj nas na Spotify
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.