ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Karnivool ─ Decade of Sound Awake w serwisie ArtRock.pl

Karnivool — Decade of Sound Awake

 
wydawnictwo: InsideOut Music 2021
dystrybucja: Sony Music Polska
 
1. Simple Boy
2. Goliath
3. New Day
4. Set Fire To The Hive
5. Umbra
6. All I Know
7. The Medicine Wears Off
8. The Caudal Lure
9. Illumine
10. Deadman
11. Change
12. Roquefort
13. Aeons
14. All It Takes
15. Fade
 
Całkowity czas: 103:28
skład:
Ian Kenny - lead vocals, acoustic guitar
Andrew 'Drew' Goddard - lead guitar, backing vocals
Mark Hosking - guitar
Jon Stockman - bass
Steve Judd - drums, percussion

Sam Tilot Kickett - didgeridoo (11)
Brendan Scott Grey - alto saxophone (13)
Sam Hadlow - trombone (13)
Matt Smith - trumpet (13)
 
Brak ocen czytelników. Możesz być pierwszym!
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Brak głosów.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
23.01.2022
(Recenzent)

Karnivool — Decade of Sound Awake

Kolejne „pandemiczne” wydawnictwo koncertowe będące symbolem czasów, w których przyszło nam żyć. Historia jego powstania jest w zasadzie już bardzo zwykła i tradycyjna. Australijczycy zapowiedzieli trasę Decade of Sound Awake, którą postanowili świętować 10-lecie swojego najwybitniejszego dokonania – wydanego w 2009 roku albumu Sound Awake. Niestety, epidemia Covid-19 zniweczyła te plany, trasę przekładano aż dwukrotnie i muzycy postanowili zrobić stream koncertu. Występ odbył się oczywiście w Australii, w dostojnych wnętrzach The Heath Ledger Theatre, w ich rodzinnym Perth, a jego transmisja miała miejsce 12 maja 2021 roku. Nie obyło się bez problemów, bo podczas utworu Illumine miała ponoć miejsce awaria serwera. Generalnie jednak koncert na tyle fanów zachwycił, że natychmiast zaczęli domagać się jego wydania w formie fizycznej. No i ziściło się to 10 grudnia ubiegłego roku, kiedy to nakładem Inside Out Music występ trafił do słuchaczy na dysku blu-ray.

Zestaw utworów jest dość oczywisty. Muzycy, w oryginalnym składzie, który zarejestrował Sound Awake, po kolei prezentowali wszystkie z niego kompozycje, od świetnego Simple Boy, po magiczny Change, będący swoistym hołdem dla aborygeńskiej historii Australii. To w nim widzimy siedzącego na środku sceny i grającego na didgeridoo, Sama Tilota Kicketta. Po wyczerpaniu albumowej setlisty muzycy sięgnęli do reprezentantów pozostałych płyt:  najstarszego tego dnia i uwielbianego przez fanów Fade z EP-ki Persona oraz Roquefort z debiutu Themata, w którym zaprezentowali się Brendan Scott Grey na saksofonie altowym, Sam Hadlow na puzonie i Matt Smith na trąbce. Potem jeszcze poleciał Aeons z ich ostatniej studyjnej płyty Asymmetry z 2013 roku i… największa atrakcja koncertu, zupełnie premierowy utwór, All It Takes, który tegoż 10 grudnia został wydany również jako cyfrowy singiel.

A jak jest od strony technicznej, brzmieniowo – wizualnej. Brzmienie jest soczyste i selektywne, fajna jest też bogata oprawa świetlna. Natomiast, jest to naturalnie koncert bez publiczności, co zresztą nie tylko słychać (cisza między utworami i pojawiające się tytuły kolejnych kompozycji), ale i widać, bowiem puste, czerwone krzesła The Heath Ledger Theatre są wyraźnie eksponowane. Zresztą, wspomniany Change, Ian Kenny śpiewa w oparach dymu stojąc wśród rzędów krzeseł. Warto też zauważyć, że pierwsze trzy utwory muzycy wykonują za przeźroczystą kurtyną, iście symboliczną w dzisiejszych czasach ścianą, oddzielającą zespół od publiczności i przy okazji dającą fajny efekt cieni rzucanych przez sylwetki muzyków. Kurtyna, która opada po wykonaniu New Day, kopiuje patent, choćby Stevena Wilsona, podczas trasy promującej Hand.Cannot.Erase.

Cóż, jak ktoś nie lubi koncertów bez interakcji pewnie sobie odpuści. Fanom oraz tym, którzy nie słyszeli jeszcze tego  - co by nie mówić - klasyka progresywnego metalu pierwszej dekady XXI wieku, polecam.

PS Grupa w pod koniec kwietnia tego roku ma zawitać do Europy, jednak w rozpisce brak naszego kraju. Najbliżej będą w Pradze, 13 maja. Ale czy uda się tę trasę zrealizować?

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.