ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Jasmeno ─ Elixir w serwisie ArtRock.pl

Jasmeno — Elixir

 
wydawnictwo: Lynx Music 2021
 
1. Alchemy (2:48)
2. Sonet (4:08)
3. Indefinite Antecedents (4:01)
4. Nokturn (3:39)
5. Amber Skyline (3:25)
6. Elixir (2:56)
7. Plankton 2021 (3:56)
8. Nothing But Illusion 2021 (3:59)
9. Sunk In Emotion 2021 (7:06)
10. Temptation In Vain 2021 (5:49)
 
Całkowity czas: 41:53
skład:
Slavomir Maria Nietupski - spoken passages, synthesizers, organs, programming

Andrea Noah Boma Boccarusso - lead vocals, choirs, accoustic guitar
Lecia Louise McPhall-Bell - vocals, choirs, electric guitar
Anna Heron - choirs
Kacper Wołk - bass
Gabriela Gutierrez - harp
Marek Depa - electric guitar
Robert Jakubiec - trumpets
Beata Szewczyk - spoken passages
Piotr Chomicz - electric guitar
Karolina Andrzejewska - vocals
 
Brak ocen czytelników. Możesz być pierwszym!
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Brak głosów.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
20.08.2021
(Recenzent)

Jasmeno — Elixir

 

Po niecałym roku od wydania debiutanckiej płyty powraca Słavomir Maria Nietupski ze swoim solowym projektem Jasmeno. Powraca i zaprasza w świat zdominowanych elektroniką i syntetycznym rytmem dźwięków, niewolnych wszakże od bardziej rockowych elementów. Po raz kolejny muzyk pokazuje swoją fascynację brzmieniami lat 80-tych, synth popem ale też stylistyką dark wave, wszak cechą jego twórczości jest swoista mroczność. Także i tu muzyk zaprosił licznych gości. Miedzy innymi zaśpiewała Karolina Andrzejewska znana z Batalion d’Amour, na gitarze zagrał Marek Depa a w recytacjach słyszymy Beatę Szewczyk. Również i w tym przypadku album powstawał nie tylko w Polsce, bowiem niektóre ścieżki rejestrowano w USA, Australii czy we Włoszech. Nietupski podszedł też niebanalnie i niestandardowo do warstwy lirycznej poruszającej sprawy ludzkiej egzystencji. Słyszymy fragmenty wierszy Tadeusza Micińskiego i Jana Andrzeja Morsztyna oraz – w formie uzupełnienia – sentencje brytyjskiego filozofa Alana Wattsa i fizyka teoretycznego Stephena Hawkinga.

Podobają mi się te zupełnie nowe kompozycje Jasmeno. Spajają je pewną klamrą dwa niedługie, niespełna trzyminutowe utwory instrumentalne - Alchemy i tytułowy Elixir. Bardzo przestrzenne, klimatyczne, z ładnymi tłami i stylowymi partiami solowej gitary. Między nimi królują już rzeczy rytmiczne, taneczne mające do tego zwykle bardzo atrakcyjną i nośną figurę melodyczną graną na klawiszach. Takie są Sonet, Nokturn czy Amber Skyline. Najbardziej jednak cenię sobie u Nietupskiego to, że pod płaszczykiem z pozoru oczywistych, elektronicznych utworów dzieje się bardzo dużo w tle. Pod głównymi, wypuszczonymi na pierwszy plan tematami. Jakaś space’owa i psychodeliczna elektronika pełna smaczków i brzmieniowych detali. Ona to w połączeniu z gitarą nadaje utworom większej naturalności przysłaniając tę słyszalną w pierwszym wrażeniu syntetyczność. A gdy dodamy do tego wspomnianą wcześniej nieodłączną aurę mroczności (a może wręcz gotyckości? Myślę, że Jasmeno świetnie by zabrzmiało na Castle Party w Bolkowie) mamy wydawnictwo mogące zadowolić wymagającego słuchacza, nie szukającego tylko dobrego rytmu i melodii.

Szkoda, że tej nowej muzyki jest tu tak naprawdę niewiele, ledwie sześć kompozycji i 21 minut muzyki. Bo cztery pozostałe nagrania to nowe remiksy nagrań z debiutu (Plankton, Nothing But Illusion, Sunk In Emotion, Temptation In Vain) z nowymi partiami basu (Kacper Wołk), perkusji czy gitary solowej (Lecia Louise).

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.