ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Naked Root ─ The Maze w serwisie ArtRock.pl

Naked Root — The Maze

 
wydawnictwo: Music and More Records 2020
 
1. Joy Toy
2. Fair Weather Friends
3. Thorn
4. The Maze
5. Numb Affection
6. Howling Moon
7. Stardust
8. Folk Wisdom
9. I Won’t Give Up
10. You Know My Name

Bonus:
11. Cierń
12. Dolina snów
13. Nie poddam się
 
skład:
Jola Górska – vocal
Tomasz Krawczyk – guitars
Arek Wieczorkowski – keyboards
Tomasz Hubicki – bass
Maciej Morawski - drums
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,1

Łącznie 2, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
28.11.2020
(Recenzent)

Naked Root — The Maze

Łódzka formacja Naked Root nie powinna być obca naszym czytelnikom, wszak o wydanym cztery lata temu debiucie zatytułowanym po prostu Naked Root pisaliśmy w naszym serwisie. Wówczas była to w mojej ocenie niezła płyta, jednak wraz z wydanym w tym roku The Maze zespół skacze naprawdę o półkę wyżej. I to pod wieloma względami. Choćby od strony graficznej - album zdobi itrygująca, z ciekawą symboliką okładka autorstwa Aleksandry Podkulińskiej.

Zdecydowanie lepiej jest także pod względem brzmienia, a śpiewająca Jola Górska radzi sobie absolutnie pewniej, dobrze czując się zarówno w mocniejszych, zadziornych numerach, jak i tych o spokojniejszym wyrazie. Od wspomnianego debiutu w formacji doszło do jednej roszady, Macieja Morawskiego za bębnami zastąpił Grzegorz Szelewa, dlatego też nie ma tu jakiejś kolosalnej rewolucji stylistycznej, niemniej to album nieco inny od Naked Root. Bardziej różnorodny, z ciekawszymi kompozycjami i pomysłami, lepszą melodyką. O ile wcześniej zdecydowanie przeważał pierwiastek hardrockowy, tu grupa w większym stopniu stawia na progresywną formę. Album zresztą jest tak zgrabnie ułożony, że zespół daje więcej oddechu i między cięższymi fragmentami potrafi zagrać spokojnie i klimatycznie.

Podstawą jest oczywiście ciężki gitarowy riff i pokazuje to już początek płyty. Otwierający album Joy Toy to w zasadzie pędzący rocker, następujący zaraz po nim Fair Weather Friends, choć nieco wolniejszy, ma swój ciężar oraz pewną mroczność. Jednak już Thorn przynosi sporo przestrzeni w zwrotce oraz atrakcyjną przebojowość. Jeszcze mocniej zaskakuje tytułowy The Maze. Rozpoczynające go arcyprogresywne solo gitarowe mogłoby trafić na któryś z albumów Marillionu. A potem mamy w nim jeszcze zmiany tempa i dobry riff. To jedna z najlepszych tu kompozycji. A skoro o przebojowości była mowa, warto zwrócić jeszcze uwagę na ich wersję You Know My Name (głównego tematu z Bondowskiego Casino Royal w wykonaniu Chrisa Cornella) oraz stylową balladę Stardust rozpoczętą uroczym motywem pianina i okraszoną takowym popisem gitarowym.

Choć w większości pozostałych kompozycji dominuje gitarowa forma nie można zapominać o zręcznie wykorzystywanych instrumentach klawiszowych łagodzących nieco brzmienie. Jako bonus dodano trzy utwory zaśpiewane przez Górską w rodzimym języku (to wersje Thorn, Stardust, I Won’t Give Up) będące ciekawą i wartościową odmianą od anglojęzycznej całości. Dobry, zasługujący na uwagę album.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.