ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Damse, Piotr ─ Inside Outside w serwisie ArtRock.pl

Damse, Piotr — Inside Outside

 
wydawnictwo: Lynx Music 2020
dystrybucja: Rock Serwis
 
1. Andromeda (2:52)
2. Coast of siesta (4:34)
3. Duduk dream (5:15)
4. East West (4:26)
5. Maharishi (4:56)
6. Orient express (4:33)
7. The very best of you (5:21)
8. Steel on drums (4:14)
9. Inferno (6:51)
10. Zion (4:45)
11. New life (3:33)
 
skład:
Piotr Damse - keyboards, music smaples, life instruments, software drums programming
 
Brak ocen czytelników. Możesz być pierwszym!
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Brak głosów.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
22.06.2020
(Recenzent)

Damse, Piotr — Inside Outside

W lutym tego roku nakładem krakowskiego wydawnictwa Lynx Music ukazał się debiutancki album Piotra Damse zatytułowany Inside Outside. Płyta jest jeszcze jednym odejściem wytwórni od szeroko rozumianego rocka progresywnego i oferuje kompletnie odmienne klimaty.

Zacznijmy jednak od głównego bohatera, o którym nie mieliśmy do tej pory okazji pisać. Piotr Damse to gitarzysta basowy, pianista, skrzypek i kompozytor. Wieloletni uczestnik kursów muzycznych, nauczyciel muzyki oraz pedagog. Współpracuje z licznymi formacjami muzycznymi i artystami udzielając się jako sideman i muzyk sesyjny.

Na wydawnictwie, które ozdobiła prosta, czarno – biała okładka, jakby nawiązująca do koncepcji yin i yang z dwiema przeciwnymi, lecz uzupełniającymi się siłami, znalazło się jedenaście, wyłącznie instrumentalnych, kompozycji wpisanych w nieco ponad pięćdziesiąt minut muzyki.

Muzyki w większości folkowej, w której wykorzystywane są brzmienia takich instrumentów jak harfa, skrzypce, duduk, czy banjo. Znaczną część kompozycji charakteryzują etniczne bębny. Część z utworów ma bardzo pogodną, żywą naturę (Coast of siesta, East West, Steel on drums), część zwraca uwagę nastrojem (Duduk dream). Wraz w wybranymi utworami wędrujemy w określone rejony świata, przykładem tu niech będzie orientalny Maharishi. Wspomniany już wcześniej East West ma dwa oblicza – folkowe, podkreślone figurami skrzypiec i charakterystycznymi zaśpiewami zbliżającymi utwór do stylistyki world music, oraz drugie – bardziej elektroniczne. Zresztą nie tylko w tym utworze obcujemy z elektroniką w stylu Vangelisa. Wystarczy posłuchać otwierającej album Andromedy, czy pięknego, ilustracyjnego i mojego tu ulubionego, Orient express.

A to nie wszystkie twarze tej płyty. Kompletnym zaskoczeniem jest bardzo mroczne Inferno, balansujące na pograniczu muzyki eksperymentalnej i mogące być idealną ścieżką filmową do jakiegoś psychologicznego horroru. Kompozycja ta najbardziej odstaje od tej dość jednorodnej płyty. Mamy jednak jeszcze Zion, w którym Damse przez moment obcuje z rytmiką reggae oraz kończący całość New life, w którym brzmienie bębnów i basu kojarzy mi się ewidentnie z… wielkim hitem Berlin Take My Breath Away nagranym na potrzeby filmu Top Gun.

To oczywiście bardzo specyficzne granie, niemniej jeśli ktoś smakuje w melodyjnej, instrumentalnej, mającej relaksacyjny w większości charakter muzyce, może po tę płytę sięgnąć.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.