ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu PHI ─ Waves Over Vienna – Live at dasBach w serwisie ArtRock.pl

PHI — Waves Over Vienna – Live at dasBach

 
wydawnictwo: Gentle Art Of Music 2015
 
CD:
1. Intro (1:20)
2. Cashflow Prayer Answering Machine (4:33)
3. Welcome Tomorrow (8:22)
4. Tune In, Zone Out (4:30)
5. Revolution By Design (5:52)
6. Behind A Veil Of Snow (5:01)
7. Manager of The Year (7:30)
8. Wintersong (6:43)
9. A Clear View (6:55)
10. Exile (5:33)
11. Clouds (3:02)
12. Now The Waves Of Sound Remain (13:12)
13. The Beginning Of The End (7:22)

DVD:
1. Intro
2. Cashflow Prayer Answering Machine
3. Welcome Tomorrow
4. Tune In, Zone Out
5. Revolution By Design
6. Behind A Veil Of Snow
7. Manager Of The Year
8. Wintersong
9. A Clear View
10. Exile
11. Clouds
12. Noew The Waves of Sound Remain
13. The Beginning Of The End
 
Całkowity czas: 79:55
skład:
Markus Bratusa - vocals, guitar
Arthur Darhofer-Demár - bass
Gabe Cresnar - drums
 
Brak ocen czytelników. Możesz być pierwszym!
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Brak głosów.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
23.12.2015
(Recenzent)

PHI — Waves Over Vienna – Live at dasBach

Pierwsze koncertowe wydawnictwo formacji PHI, która nie powinna być obca naszym czytelnikom, wszak recenzowaliśmy jej wydany w 2014 roku krążek Now The Waves Of Sound Remain. Szybko zatem przypomnijmy, że to pochodzące z austriackiej Styrii trio (Markus Bratusa, Arthur Darnhofer-Demàr, Gabe Cresnar), które działa od prawie dekady (a od niedawna pod skrzydłami niemieckiej wytwórni Gentle Art Of Music) i ma już na swoim koncie trzy pełnowymiarowe studyjne albumy.

Występ tu zapisany jest bardzo świeży, bo pochodzi z 30 kwietnia tego roku i odbył się w wiedeńskim klubie dasBACH. W ciekawy sposób odnosi się do tego szata graficzna albumu, która na okładce przedstawia starą widokówkę z panoramą Wiednia, zaś tył wydawnictwa prezentuje drugą stronę owej pocztówki, na której w miejscu przeznaczonym do pisania wstawiono tracklistę.

80 – minutowy zapis zdominowały oczywiście kompozycje z ostatniego jak dotąd krążka studyjnego, Now The Waves Of Sound Remain (tym samym nieprzypadkowy jest tytuł albumu). Z płyty wybrzmiewa pięć numerów na czele z bardzo progresywnym i wielowątkowym utworem tytułowym. Generalnie pokazują one grupę, jako klasyczne rockowe trio, lubujące się w progresywnej, rozbudowanej formie, udanie mieszające ciężkie metalowe riffy (echa post-metalu, czy post-rocka) z mrocznym transem (delikatne odniesienia do Tool, jak w A Clear View) i psychodelią (patrz fajne odloty w końcówkach Manager Of The Year, Now The Waves of Sound Remain i The Beginning Of The End). Czasami robi się też karmazynowo, ale i jeżozwierzowo. Jednym słowem, trudno ich jednoznacznie sklasyfikować. Tym bardziej, że w starszych kompozycjach tu zagranych potrafią pochwalić się pięknym… balladowaniem. W ujmującym wszak i melodyjnym Wintersong z debiutanckiego krążka For The Love Of Ghosts dostajemy znakomite solo w bluesrockowym stylu. A w takim Exile z wydanego dwa lata później Years Of Breathing mamy zapamiętywalną partię pianina będącą bazą dla całego utworu, co nie jest u nich oczywistością.

Waves Over Vienna – Live at dasBach jest zatem bardzo przekrojowym i reprezentatywnym obrazem formacji. Tym bardziej, że oprócz płyty CD oferuje drugi dysk – DVD. Ten powiela dokładnie to, co znajduje się na krążku audio, bez żadnych dodatków. Widzimy na nim profesjonalny zapis wydarzenia przy użyciu kilku kamer, choć zrobiony w bardziej undergroundowym stylu. Sprzyja temu samo miejsce. Ciasny, duszny i wąski, niczym tramwaj, klub i niewielka scena ze stojącą tuż przy niej publicznością. Zaciekawiają jednak niektóre niestandardowe ujęcia (szczególnie zebranych), można się też dobrze przyjrzeć poszczególnym muzykom i ich wyjątkowemu zgraniu.

Choć to „tylko” koncertówka, kto wie czy to nie najlepsze wydawnictwo w historii PHI. W każdym razie, ci którzy ich nie znają, mogą spokojnie od tego zacząć. Nie rozczarują się.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.