ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Minor Giant ─ On The Road  w serwisie ArtRock.pl

Minor Giant — On The Road

 
wydawnictwo: Festival Music 2014
 
1. On The Road [12.34]
2. Dream With Eyes Wide Open [10.22]
3. Lead Me Home [3.52]
4. Hand In Hand [6.32]
5. We Are Strangers Here [4.47]
6. The Last Road [15.46]
 
Całkowity czas: 53:54
skład:
Rindert Lammers - keyboards
Roy Post - drums, percussion
Jordi Repkes - guitars, vocals
Rik van Dommelen - bass, vocals
Jos Heijmans - keyboards, vocals
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,1
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,1
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 2, ocena: Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
 
 
Ocena: 6 Niezła płyta, można posłuchać.
19.07.2014
(Recenzent)

Minor Giant — On The Road

Minor Giant to kolejny debiutant w znanej w progresywnym świecie wytwórni Festival Music (ta ma w swoim katalogu między innymi płyty Citizen Cain, Credo, Seana Filkinsa, Manninga, Tinyfish, Twelfth Night, Abel Ganz, Solstice, Cosmograf, czy  Magenty). To holenderska formacja stworzona w 2011 roku przez młodziutkiego klawiszowca Rinderta Lammersa, do którego jako pierwszy dołączył perkusista Roy Post. Historia zespołu nie jest długa, a jednym z ważniejszych jej momentów jest pierwszy występ grupy na holenderskim festiwalu Progmotion we wrześniu 2012 roku, podczas którego Minor Giant supportował legendarny Galahad. Najważniejsza była jednak w tych minionych latach praca nad debiutanckim albumem. Nagrany w studiu The Pitt w Boskoop, przy pomocy między innymi klawiszowca i głównego kompozytora Knihgt Area, Gerbena Klazingi, światło dzienne ujrzał pod koniec czerwca tego roku.

On The Road jest na swój sposób koncept albumem dotyczącym różnych dróg jakie ludzie wybierają w swoim życiu oraz nadziei i siły, których każdy z nas potrzebuje w podróży przez to życie. Troszkę rozmarzona, symboliczna i utrzymana w pastelowych kolorach okładka dobrze oddaje ducha muzyki pomieszczonej na krążku. To progresywny, symfonicznie wręcz zaaranżowany progresywny rock czerpiący głęboko z dorobku stylu z lat siedemdziesiątych, ale też z bardziej współczesnych neoprogresywnych artystów. Na stronie kapeli w opisie dotyczącym muzycznych wpływów można znaleźć między innymi takie nazwy, jak Neal Morse, Spock's Beard, Frost*, Transatlantic, czy Camel. I nie są to złe kierunki, choć słuchając On The Road można też i wymienić IQ, czy holenderski Flamborough Head.

Na On The Road znajdziemy 54 minuty muzyki podzielone na sześć kompozycji. Trzy z nich mają rozbudowaną i dłuższą formę. Są wśród nich dwie najlepsze rzeczy w zestawie – rozpoczynający całość utwór tytułowy oraz zamykający płytę i najdłuższy The Last Road. Znajdziemy na nich wszystko to, co w muzyce Minor Giant najważniejsze. Liczne zmiany tempa i nastroju, symfoniczne aranżacje i przede wszystkim dużo solowych partii klawiszowych i gitarowych. Tych pierwszych jest zdecydowanie więcej, co nie dziwi w kontekście tego, kto jest liderem formacji. Z drugiej strony należy pochwalić bardzo stylową grę na gitarze Jordi Repkesa. Polecam szczególnie jego naprawdę udane, najlepsze na płycie, solo w końcówce The Last Road. Może ono w istocie ucieszyć prawdziwych miłośników progrocka.

Mimo tego jako całość album nie powala. Zespołowi brakuje pomysłu na większą wyrazistość, a płyta jest przewidywalna i brak jej dramaturgii. W efekcie tego poszczególne numery zlewają się w jedną – fakt, że dość spójną – muzyczną masę, pozbawioną przełomowych, mocnych melodycznie momentów.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.