ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Brain Connect ─ This Shit's Got To Go! w serwisie ArtRock.pl

Brain Connect — This Shit's Got To Go!

 
wydawnictwo: Produkcja własna / Self-Released 2012
 
1. Eridanus [7:56]
2. Prognose [5:32]
 
Całkowity czas: 13:28
skład:
Jan Mitoraj – gitary
Marcin Szlachta – bas, syntezator
Przemysław Całus – perkusja
Krzysztof Walczyk – klawisze, organy Hammonda
Gościnnie:
Michał Szafraniec - saksofon w utworze "Eridanus"
 
Brak ocen czytelników. Możesz być pierwszym!
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Brak głosów.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
21.02.2013
(Recenzent)

Brain Connect — This Shit's Got To Go!

Dla pochodzącej z Zawiercia formacji Brain Connect ten rok może być przełomowy. Prawdopodobnie latem ukaże się wreszcie jej debiutancki album (o tym fakcie, wejściu do nagraniowego studnia i znalezieniu wydawcy – Legacy Records – całkiem niedawno muzycy poinformowali na swojej stronie). To wymienione gdzieś przed chwilą „wreszcie” nie jest przypadkowe, bowiem początki grupy sięgają 2005 roku, a na jej koncie znajdują się tylko demo Handmade (2007), mini-album Get On Time (2010), który w naszym serwisie doczekał się recenzji oraz, będący przedmiotem tej recenzji, singiel This Shit's Got To Go!.

Ten światło dzienne ujrzał już w ubiegłym roku, również istotnym z punktu widzenia kapeli. Miała ona bowiem wtedy okazję supportować tak cenione w kręgach progresywnego rocka szwedzkie formacje, jak Karmakanic i The Flower Kings. I właśnie podczas ich wrocławskiego występu, poprzedzającego set Karmakanic, miałem okazję po raz pierwszy zobaczyć ich na scenie. Już w kwartecie, z Janem Mitorajem na gitarze i znanym z Kruka - Krzysztofem Walczykiem na klawiszach, którzy dołączyli do twórców formacji Przemysława Całusa i Marcina Szlachty. W takim też zestawieniu słyszymy ich na tym singlu. Krótkiej płytce (tylko dwa utwory i niespełna kwadrans muzyki), która pokazuje zdecydowanie bardziej dojrzałe oblicze ich muzyki. Bogatsze i bardziej wielobarwne, niż na Get On Time. Muzyki instrumentalnej, która czerpie z szeroko rozumianego rocka, metalu i jazzu. A i to nie wszystko.

W rozpoczynającym płytę utworze Eridanus, zainspirowanym ponoć osobą amerykańskiego futurologa i architekta Jacque’a Fresco i filmem Petera Josepha, Zeitgeist: Moving Forward, mamy lekko orientalny początek, z czasem gitarę w stylu flamenco i hardrockowy klimat gdzieś pod koniec, przywoływany zresztą już wcześniej Hammondowymi zagrywkami. Pojawiający się saksofon, na którym gościnnie zagrał Michał Szafraniec, tworzy dodatkowo delikatnie jazzowy posmak. Zresztą cała muzyka Brain Connect – choć daleko jej do jazzu – ma wypływającą jakby z tej muzyki konstrukcję. Swobodną, improwizacyjną, opartą na soczystym i pulsującym basie oraz wyrazistych i przemyślanych zagrywkach perkusyjnych. Pojawiające się to tu, to tam solowe popisy gitarowe i klawiszowe dodają jej tylko kolorytu. Ciężkawo rozpoczęty Prognose tylko potwierdza powyższe obserwacje. Sporo w tej muzyce luzu i miejsca na wspomnianą improwizację. Gdy dodamy do tego ciekawą melodykę i naprawdę niemałe umiejętności instrumentalistów, możemy z dużą nadzieją czekać na pełnowymiarowy debiut.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.