ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Soen ─ Cognitive w serwisie ArtRock.pl

Soen — Cognitive

 
wydawnictwo: Spinefarm Records 2012
 
01. Fraktal [01:11]
02. Fraccions [04:56]
03. Derenda [04:31]
04. Last Night [04:34]
05. Oscillation [06:49]
06. Canvas [06:39]
07. Ideate [04:04]
08. Purpose [04:12]
09. Slithering [05:43]
10. Savia [05:56]
 
Całkowity czas: 48:35
skład:
Joel Ekelöf (wokal)
Kim Platbarzdis (gitara)
Steve DiGiorgio (bas)
Martin Lopez (perkusja)
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,4
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,1
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,1
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,12
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,11
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,15
Arcydzieło.
,1

Łącznie 45, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
22.03.2012
(Recenzent)

Soen — Cognitive

Soen to produkt, który powstał na kanwie doświadczeń jego jakże charakterystycznych składników. Patrząc na skład formacji, w oczy przede wszystkim rzucają się dwa nazwiska: Lopez i DiGiorgio. Pierwszy z wymienionych jeszcze nie tak dawno zasiadał za perkusją szwedzkiego Opeth, drugiego gentelmana można kojarzyć z występów w takich zespołach, jak Testament, Death czy Iced Earth. Pozostałe składowe Soen też są nie w ciemię bite i na muzycznym fachu znają się nie gorzej niż ich bardziej uznani koledzy. Początek 2012 roku przyniósł pierwszy jak do tej pory krążek wspomnianej formacji. Cognitive to ciekawa wypadkowa umiejętności, fascynacji i pasji. Tylko czy Soen nie pojawi się nagle i równie szybko zgaśnie, jak wiele innych muzycznych supergrup, które ostatecznie musiały zaakceptować fakt, że głośne medialnie nazwisko nie gwarantuje dobrego materiału?

Grafika opinająca Cognitive budzi błyskawiczne skojarzenia z płytą Lateralus Toola. Trudno jednoznacznie określić, czy było to celowe nawiązanie, sprytny zabieg marketingowy, czy raczej mała wpadka. W każdym razie jeszcze przed przesłuchaniem materiału w głowie zaczyna kiełkować myśl, że można się spodziewać i muzycznych nawiązań do wspomnianej formacji. Te podejrzenia okazują się słuszne, o czym możemy się przekonać już przy kompozycji otwierającej krążek.

Króciutki Fraktal traktować należy jako swoiste intro, którego zadaniem jest zaintrygować. Ten efekt został osiągnięty, jednak nie obeszło się bez nerwowego zerknięcia na wyświetlacz, czy aby na pewno nie zaplątała się tam któraś z płyt Toola. Po błyskawicznym utwierdzeniu się w przekonaniu, że w odtwarzaczu kręci się ten krążek, który kręcić się powinien okazuje się, że jest dobrze. Po wprowadzających, ambientowych wyziewach z cofniętym wokalem i pluskającym basem pojawia się bardziej treściwe brzmienie. Od razu możemy przekonać się, kto na płycie będzie grał pierwsze skrzypce. Nie mam tu na myśli wokalu, którego barwę i manierę faktycznie można zestawić wraz z tym Maynarda Jamesa Keenana przy okazji wcale nie skazując wokalisty Soen na pożarcie. Co prawda Joel Ekelöf również zbyt brutalnie lidera Toola nie nadgryzie, ale wygląda na to, że kolegom z zespołu wstydu nie przynosi. Ponadto, czy w kontekście coraz nieznośniej wydłużającego się oczekiwania na wieści płytowe zza wielkiej wody należy to podobieństwo traktować w negatywnych kategoria? Sekcja rytmiczna jest tym, co stanowi o sile Soen. Rytm - wielokrotnie połamany z licznymi przemieszczeniami jest mocno spięty wyraziście brzmiącym basem i momentami agresywną, perfekcyjną do bólu perkusją (Oscillation, Delenda). Jednak nie wolno zapominać o dobrym brzmieniu gitary, a ta nie dość, że potrafi nie przeszkadzać, to udaje jej się stworzyć ciekawe melodie okraszone efektami (Purpose). Cognitive bez wątpienia należy wrzucić do worka z napisem metal, wstawiając przy okazji udziwniony przedrostek. Jednak warto podkreślić, że nie jest to wybitnie mocna muzyka, którą możemy kojarzyć z macierzystymi zespołami członków tej formacji. Na debiucie Soen pojawiają się też przedniej urody melodyjne, rozciągnięte i delikatne kompozycje, takie jak Ideate czy Last Light.

Cognitive to dobrze zaplanowany i zrealizowany krążek, nagrany przez muzyków o uznanej marce. Płyta może zainteresować, zdecydowanie może się spodobać i gorąco ją polecam, chociaż zaznaczam, że trudno to wydawnictwo sklasyfikować jako odkrywcze czy przełomowe. Jest idealnym sygnałem dla świata, pokazującym, że istnieje taka formacja jak Soen i co więcej, ma ochotę pozytywnie namieszać na muzycznym rynku. Zresztą wiele wskazuje, że jest na dobrej drodze, żeby taki cel osiągnąć. Pytanie tylko na ile personom o tak bogatej, muzycznej przeszłości będzie się dobrze funkcjonować z przypiętą na plecach kartką z napisem toolish, która z czasem może się przerodzić w permanentny tatuaż na czole. Oby nie, bo i na chwilę obecną z powodzeniem można wskazać wiele innych formacji równie intensywnie co Tool spozierających zza brzmienia Cognitive. Oczywiście, że można! Tylko w jakim celu? Z niecierpliwością czekam na wieści dotyczące kolejnego wydawnictwa tej formacji.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.