ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Chimera ─ Ostatni Bard w serwisie ArtRock.pl

Chimera — Ostatni Bard

 
wydawnictwo: Produkcja własna / Self-Released 1998
 
1. Światłocienie Śmierci [13:07]
2. Motyle nie umierają [4:41]
3. Noc [3:06]
4. Wóda [4:28]
5. Pastelowa nadzieja [6:45]
6. Dla tych którzy [13:12]
 
Całkowity czas: 45:19
skład:
Joanna Marchel - śpiew; Jacek Szulc - gitara; Wojtek Witkowski - gitara; Błażej Domański - bas; Piotr Romanowski - instr. perkusyjne; Maciek Walaś - instr. klawiszowe
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,1
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 1, ocena: Niezła płyta, można posłuchać.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
24.08.1998
(Recenzent)

Chimera — Ostatni Bard

Wracając z jednego z wakacyjnych wrocławskich spotkań członków grupy dyskusyjnej Pawn Hearts, kupiłem sierpniowy numer Estrady i Studio,  gdzie znalazłem recenzję krążka-demo wrocławskiego zespołu Chimera. Jak przystało na ciekawskiego, jeszcze tego samego wieczoru chwyciłem za telefon i zadzwoniłem pod podany numer.  Kilka dni później  podczas ponownej roboczej wizyty we Wrocławiu, spotkałem się z Błażejem Domańskim - basistą i szefem zespołu. To oto demo powstało w całkowicie domowych warunkach - jako że Błażej będący autorem kompozycji - jednocześnie chwali się dyplomem inżyniera dźwięku. Jak na domowe warunki (prosta karta dźwiękowa w roli syntezatora/rejestratora) naprawdę dobrze im to wyszło.

Co zawiera krążek? - jest tutaj sześć różnych tematycznie utworów - z różnych wręcz odłamów rocka . Autor niezbyt się deklaruje jako wielbiciel nowego rocka progresywnego - jednak w utworach Światłocienie Śmierci czuć ten charakterystyczny  klimacik towarzyszący zespołom przełomu lat 60 i 70. Nie brak efektów, sampli i jak na demo realizacja można to określić wzorcowa! Zresztą zespół spróbował nie tylko z odmianą rocka lat 70tych - przykładowo Motyle nie umierają brzmi jak niejeden przebój z lat 80 , zaś utwór Noc to lekka mieszanka Regge i Rocka. Uwtór Pastelowa nadzieja wydaje się czymś całkiem bliższym art-rockowym klimatom zaś wieńczący płytę Dla tych którzy znowu odwołuje się do korzeni mainstreamu lat 70tych. Szybkie gitarowe solówki oraz częste zmiany rytmu - to mówi samo za siebie. Sama długość utworów pierwszego i ostatniego zmusza człowieka do refleksji - w końcu ktoś się naprodukował - a później pyta "czy coś z tego będzie" .. ja powiem że będzie, a tylko dodam - iż wydawca, którego niestety na prośbę zespołu zdradzić nie mogę - jest Chimerą wręcz zauroczony. Sumując - demo wspaniale przygotowane, muzycznie ciekawie - razi wokal - jednak da to się usprawiedliwić domowymi sposobami jakimi powstało to demo. Ot - ludzie którzy postanowili się sprawdzić jako zespół - a ja im życzę szerokiej drogi :-)

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2023 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.