ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Montrose ─ Montrose w serwisie ArtRock.pl

Montrose — Montrose

 
wydawnictwo: Warner Music 1973
 
"Rock the Nation" (Ronnie Montrose) - 3:03
"Bad Motor Scooter" (Sammy Hagar)- 3:41
"Space Station #5" (Hagar, Montrose) - 5:18
"I Don't Want It" (Hagar, Montrose)- 2:58
"Good Rockin' Tonight" (Roy Brown) - 2:59
"Rock Candy" (Denny Carmassi, Bill Church, Hagar, Montrose)- 5:05
"One Thing on My Mind" (Hagar, Montrose, Sanchez) - 3:41
"Make It Last" (Hagar) - 5:31
 
Całkowity czas: 32:22
skład:
Personnel
Sam Hagar – lead vocals; Ronnie Montrose – guitar; Bill Church – bass; Denny Carmassi – drums

Production
Produced by Ted Templeman; Engineered by Don Landee and Stephen Jarvis; Mastered by Steve Hoffman
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,2
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,2
Arcydzieło.
,5

Łącznie 10, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
17.11.2010
(Recenzent)

Montrose — Montrose

Za „życia” Montrose trochę płyt posprzedawał, ale jednak nie na tyle dużo, żeby bardziej trwale zapisać się w masowej ludzkiej pamięci. A szkoda, bo przynajmniej debiut wart jest pomnika. Bardziej zagorzali fani Iron Maiden coś powinni kojarzyć, bo na stronie B singla „Be Quick Or Be Dead” znalazł się cover „Space Station #5”.

Historia Montrose zaczęła się w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych, kiedy to znany gitarzysta Ronnie Montrose, mający za sobą współpracę z Herbie Hancockiem, Vanem Morrisonem czy Edgarem Winterem, postanowił założyć własny zespół (wokalistą został niejaki Sam Hagar, znany potem jako Sammy Hagar), który nazwał niezbyt wyszukanie - Montrose i pierwsza płyta też tak została zatytułowana. Była krótka, raptem nieco ponad pół godziny i zawierała osiem utworów. Z tych ośmiu przynajmniej pięć to rockowe perły najczystszej wody, które tylko z powodu niesprzyjających wiatrów nie stały się rockowymi klasykami - „Bad Motor Scooter”, „Rock The Nation”, „Space Station #5”, „I Don’t Want It” i jeszcze „Rock Candy”. „Good Rockin’ Tonight” to cover starego rhythm’n’bluesowego przeboju Roya Browna z 1948 roku. Co by tu jeszcze napisać?... W sumie nie ma o czym, tego trzeba posłuchać. Najlepiej głośno. I wstyd nie znać. Ja na nią trafiłem na początku lat dziewięćdziesiątych. Najpierw był krótki artykuł w takim piśmie, które nie istnieje, „Rock’n’Roll’, a potem Wojciech Mann kiedyś puścił ją w swojej audycji, podkreślając, że jest znakomita i że jest to jak najbardziej absolutny mus dla każdego szanującego się fana klasycznego rocka. Jak zwykle – miał rację. Z czasem płyta zyskała sobie status kultowej, a ponieważ dostęp do niej nie jest szczególnie trudny (kilka razy widziałem ją różnych sklepach) to mimo niespecjalnego powodzenia na liście przebojów w czasach, kiedy się pierwotnie ukazała, stałe zainteresowanie coraz to nowych słuchaczy pozwoliło jej do tej pory przyoblec się w szlachetną platynę. Jak na rzecz nagraną w 1973 roku – wypada cholernie nowocześnie. Śmiem zaryzykować twierdzenie, że wtedy jeszcze nikt tak nie grał, a Montrose wyprzedziło swoje czasy o jakieś pięć lat. Czy „Space Station #5” brzmi jak numer z początku lat siedemdziesiątych? Absolutnie nie. On brzmi jak rakieta.
Wielu krytyków muzycznych uważa debiut Montrose za pierwszy amerykański album heavy metalowy – nawet jeżeli jest w tym trochę przesady – to niewiele. A muzycy Van Halen uczciwie przyznają, że ten krążek był dla nich główna inspiracją podczas nagrywania swojego debiutu.


 

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.