ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Jopek, Anna Maria ─ Farat w serwisie ArtRock.pl

Jopek, Anna Maria — Farat

 
wydawnictwo: Universal Music Polska 2003
 
1.Wszystkie Cnoty (4:18)
2.Szepty i Łzy (3:52)
3.Jeżeli Chcesz (3:56)
4.Bandoska (8:47)
5.Nim Słońce Wstanie (8:52)
6.Czarne Słowa (5:26)
7.Dłoń Zanurzasz We Śnie (6:10)
8.Zanim Zasnę (3:02)
9.Nienasycenie (6:34)
10.Confians (4:22)
11.Upojenie (4:38)
12.Leszek Intro (3:24)
13.Cyraneczka (4:26)
14.Możliwe (2:51)
15.Ale Jestem (3:17)
16.Piosenka Dla Stasia (4:42)
 
Całkowity czas: 78:37
skład:
Anna Maria Jopek - voc / Leszek Możdżer - p. / Marek Napiórkowski - g. / Paweł "Bzim" Zarzecki - kbds, programowanie / Henryk Miśkiewicz - sax, b.cl. / Robert Kubiszyn - b., db. / Cezary Konrad - dr. / Mino Cinelu - perc. / Dorota Miśkiewicz - vox / Piotr Nazaruk - vox, fl.
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,5
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,1
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,2
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,5
Arcydzieło.
,10

Łącznie 25, ocena: Dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
22.11.2003
(Recenzent)

Jopek, Anna Maria — Farat

Pierwsze, co rzuca się w oczy, jeszcze przed przesłuchaniem tego albumy, to okładka. Niepokojąca, jakby nie z tej bajki. Odrealniona twarz Anny Marii, nieco demoniczne spojrzenie... Przykuwa wzrok, nie da się ukryć. A potem jest już tylko muzyka - tym razem na żywo.

Nie od dzisiaj wiadomo, że jazz najlepiej sprawdza się na koncertach, ten album tylko tę tezę potwierdza. Anna Maria Jopek - bodaj najlepsze żeńskie gardło w tym kraju i jej sidemani (bogowie, życzyłbym sobie TAKICH sidemanów!) po prostu grają najlepsze utwory z całej kariery wokalistki. Ale nie odgrywają po prostu nuta w nutę kolejnych kawałków, o nie! Mając w składzie Leszka Możdżera, chyba najlepszego obecnie polskiego pianistę jazzowego i okołojazzowego, grzechem byłoby nie dać mu poszaleć. Jego ponadtrzyminutowy wstęp do "Cyraneczki" to porywające granie idealnie wprowadzające w klimat. Zresztą każdy z muzyków ma tutaj swoje pięć minut i wykorzystuje je...dyskretnie. Nie ma mowy o przytłoczeniu wokalistki przydługimi popisami. Tu rządzi AMJ, to czuć. A że czasem popuszcza swoim muzykom cugle... Bardzo dobrze. W ten sposób można podelektować się bardzo klimatyczną solówką Henryka Miśkiewicza w "Nim Słońce Wstanie". Albo nieomal crimsonowskim (!) nastrojem w improwizowanej części "Bandoski". Są wokalne szaleństwa w "Nienasyceniu". Jest wyciszenie i intymność w "Piosence Dla Stasia". Jest wszystko za co kochamy nagrania Anny Marii Jopek. Albo nienawidzimy.

Nie da się ukryć, że "Farat" to płyta dla fanów. Greatest Hits na żywo, w bardzo żywiołowej wersji. Gdzie utwory zmieniają swój charakter, czasami wręcz odrealniają się w porównaniu do wersji albumowych. Publiczność reagująca spontanicznie na popisy zespołu. Wszystko, czego można sobie zamarzyć. No, prawie wszystko - ja ominąłbym jedynie "Confians", przydługi, przynudny popis wokalny Mino Cinelu, zresztą jego przebój autorski. Psuje mi nastrój płyty, a zamiast tego wolałbym na przykład "Ja wysiadam". Albo "Joszko Brodę". Albo "Na całej połaci śnieg". A tak muszę wciskać "skip" i sięgnąć po DVD - tam jest 10 dodatkowych utworów! Dlatego najbardziej byłbym szczęśliwy, gdyby "Farat" ukazał się w wersji dwupłytowej - ale widać nie mozna mieć wszystkiego. A przecież marudzę, bo i tak jest świetnie :) Dziękuję!

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.