ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu DeeExpus ─ Far From Home w serwisie ArtRock.pl

DeeExpus — Far From Home

 
wydawnictwo: Metal Mind Productions 2009
 
1. Intro
2. Greed
3. Pttee
4. One 8
5. Pointless Child
6. Red
7. Half Way Home
8. One Day
9. 7 Nights
Dodatki: The Journey Home (documentary) Interview with Andy Ditchfield and Tony Wright
Biography
Discography
Photo Gallery
Desktop Images
Weblinks
Dolby Digital 5.1 Surround Sound
 
Całkowity czas: 131:58
skład:
Tony Wright - Voice / Steve Wright - Guitar / Andy Ditchfield - Guitars / Ian Raine - Bass Guitar / Kev Jager - Drums / Marc Jolliffe - Keyboard
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,1
Arcydzieło.
,0

Łącznie 2, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
02.02.2010
(Recenzent)

DeeExpus — Far From Home

Bądźmy szczerzy, trafiło się to DVD brytyjskiej formacji DeeExpus dosyć niespodziewanie. Muzycy ledwie zadebiutowali w 2008 roku krążkiem „Half Way Home”, a już w następnym roku wydali płytkę w tym właśnie formacie. I to wcale nie własnym sumptem, tylko w stajni, znanego na europejskich salonach progresywnych, naszego rodzimego Metal Mindu. To oczywiście pokłosie wizyty Brytyjczyków na I Festiwalu Rocka Progresywnego w Katowicach, 17 lutego 2009 roku. Artyści zagrali wówczas drugiego dnia imprezy, poprzedzając występy Overhead i RPWL.

Historia i dyskografia DeeExpus nie jest długa, zatem i to DVD nie powala jakimś rozpasaniem. Jego głównym punktem jest trwający niewiele ponad godzinę koncert w Teatrze Wyspiańskiego. Muzycy serwują nam podczas niego cały debiut ze zmienioną nieco kolejnością kawałków i dodają nieznaną wcześniej balladę „Red”. Ich muzyka, łącząca inspiracje dźwiękami Porcupine Tree z okresu „Fear Of A Blank Planet” (patrz kompozycja o wiele mówiącym tytule „PTtee”) z brytyjskim progrockiem spod znaku It Bites i Kino, może się podobać. Ma w sobie ciekawą, chwilami ciepłą melodykę („One Eight”), swoistą przebojowość („Pointless Child”) i progresywne zapędy (17 – minutowy, bardzo dobrze tu wypadający, „Half Way Home”). Choć grupa prezentuje się na tym koncercie dosyć statycznie a sama muzyka nie ma tej produkcyjnej precyzji płynącej z debiutu, trzeba przyznać, że brzmi ciekawie i niewiele traci pod warstwą koncertowej surowości (z drugiej strony owa surowość została nieco przykryta – jak to zwykle bywa w "Wyspiańskim" – „słodkimi” światłami i szlachetnym wnętrzem koncertowej sali). Poza tym, sześcioosobowy skład starał się oddać jak najwięcej z premierowego dzieła (sam lider i twórca DeeExpus zadbał nawet o specjalny statyw dla swojej akustycznej gitary, aby płynnie przechodzić do określonych muzycznych sekwencji, nie męcząc – jak to zazwyczaj się zdarza – technicznego).

Oprócz koncertu możemy zobaczyć dwudziestominutowy wywiad z założycielami grupy, Andym Ditchfieldem i Tonym Wrightem, w którym panowie mówią o niedługiej historii kapeli i jej przyszłości, debiutanckim krążku i ciepłych jego recenzjach, swoich muzycznych inspiracjach oraz kolegach z zespołu. Wyrażają także swój pogląd na brytyjską scenę progrockową i odpowiadają na pytanie, jak to jest, że wiele kapel czeka na swoje pierwsze DVD nagrywając wcześniej 10 albumów a… im udało się to po jednym krążku. Obejrzymy także niespełna 40 - minutowy dokument „The Journey Home” prezentujący krótką historię grupy od pisania materiału na „Half Way Home” (październik 2007), po pierwszy koncert w styczniu 2009 roku.

Polecam wszystkim, którym przypadł do gustu wspomniany debiut.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.