ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Trans-Siberian Orchestra ─ Night Castle w serwisie ArtRock.pl

Trans-Siberian Orchestra — Night Castle

 
wydawnictwo: Lava/Atlantic 2009
 
CD1: 01. Night Enchanted
02. Childhood Dreams
03. Sparks
04. The Mountain
05. Night Castle
06. The Safest Way Into Tomorrow
07. Mozart And Memories
08. Another Way You Can Die
09. Toccata - Carpimus Noctem
10. The Lion's Roar
11. Dreams We Conceive
12. Mother And Son
13. There Was A Life CD2: 14. Moonlight And Madness
15. Time Floats On
16. Epiphany
17. Bach Lullaby
18. Father, Son & Holy Ghost
19. Remnants Of A Lullaby
20. The Safest Way Into Tomorrow (Reprise)
21. Embers
22. Child Of The Night
23. Believe
24. Nutrocker
25. Carmina Burana
26. Tracers
 
Całkowity czas: 121:09
skład:
Composers: Jon Oliva · Paul O'Neill · Robert Kinkel / Vocalists: Peter Shaw · Heather Gunn · Andrew Ross · Steena Hernandez · Erin Henry · Jay Pierce · Jennifer Cella · Patti Russo · Steve Broderick · Danielle Landherr · Bryan Hicks / Guitarists: Al Pitrelli · Chris Caffery · Alex Skolnick · Angus Clark / Other musicians: Johnny Lee Middleton (bass) · Jeff Plate (drums) · Mee Eun Kim (keyboards) · Jane Mangini (keyboards) · Mark Wood (violin)
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,1
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,1
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,2
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,2

Łącznie 8, ocena: Dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Ocena: 6 Niezła płyta, można posłuchać.
12.11.2009
(Recenzent)

Trans-Siberian Orchestra — Night Castle

Jak ja się ucieszyłem, że Trans-Siberian Orchestra wydaje nowy album! Szkoda tylko, że nie na początku grudnia, tak żebym mógł się raczyć nowymi dźwiękami tuż przed świętami. Przypomnijmy, dla tych co nie znają TSO, że jest to bardzo ciekawy rockowo-symfoniczny projekt, zrzeszający dziesiątki muzyków i wokalistów. Założycielami w 1996 był kompozytor Paul O’Neill, który zaprosił swoich przyjaciół – Jon’a Olivę, Roberta Kinkela i Ala Pitrelli. Nazwa oczywiście nawiązuje do Kolei Trans-Syberyjskiej, która wg. muzyków łączy różne kultury i światy (także muzyczne). Ogólnym założeniem zespołu było granie świątecznych utworów, łącząc je z rockowymi brzmieniami. Oczywiście wszystko w amerykańskim stylu rodem z reklamy Coca-Coli, czyli bardzo epicko i filmowo, ale również profesjonalnie i bez plastikowej wiochy. Zresztą wystarczy spojrzeć na listę gości, którzy biorą/brali udział w tym projekcie (koncertowo i studyjnie) – na czele z muzykami Savatage. Taki skład nie może zawodzić. I nie zawodzi.


Do tej pory wydali 5 pełnowymiarowych albumów (łącznie z najnowszym „Night Castle”), z których aż 3 były wprost związane ze świętami Bożego Narodzenia. Od okładki po muzykę. Ja jestem zupełnie kupiony przez ich wersje „kolęd” – co roku w okresie przedświątecznej gorączki TSO gra u mnie bez przerwy. Przyznam się, że o wiele częściej niż polskie smutasy. Może dlatego, że blues-rockowe zacięcie w symfonicznym wydaniu wpasowuje się idealnie w moją wizję świąt, a może już dałem się zamerykanizować? Trans-Siberian największą siłą jest jednak na koncertach. W okresie od listopada do stycznia objeżdżają wschód i zachód USA ze swoimi występami, pełnymi laserów, potężnego mega oświetlenia i wspaniałej muzyki wykonywanej przez dziesiątki gości.


Najnowszy dwu płytowy album „Night Castle” to jeden z tych dwóch „nie-świątecznych”. Chociaż może okładka, czy nazwy kawałków nie kojarzą się bezpośrednio z Gwiazdką, to duch „starego” TSO unosi się cały czas w tych dźwiękach. Dużo zróżnicowanej muzyki zaserwowali nam panowie tym razem. Od klasycznych symfonicznych hymnów („Night Enchanted”, „Toccata”, „Carmina Burana”), przez bluesowe, amerykańskie, mocne utwory („Sparks”, „Another Way You Can Die”), aż po przeróbki starych utworów Savatage („The Mountain”, „Mozart And Memories”, „Believe”). Oczywiście jest jeszcze sól Trans-Siberian Orchestra – ballady klimatem bliskie świętom (choćby klasyczne dla TSO dźwięki „Childhood Dreams”). Całość jako mieszanka wypada bardzo przyzwoicie. Pewnie i tak będę częściej sięgał po „Christmas Eve and Other Stories”, “The Christmas Attic”, czy “The Lost Christmas Eve”, ale “Night Castle” to kolejne bardzo udane dzieło TSO. Może muzyki jest trochę za dużo jak na jeden raz, ale nie sądzę aby przez następne kilka lat nagrali coś nowego, więc będzie czas aby się z materiałem zapoznać.

"Obviously our fans have been unbelievably patient," he says. "We were dedicated to making something really special...And each time we thought we were finished it just wasn't good enough, so we'd go back and tweak and re-write and re-record. The longer that took, the more pressure we felt to get it right. It just kind of snowballed...But we finally got it right, I think. We're very proud of it. We just hope everyone thinks it was worth the wait."
 

 

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.