ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Cafeine ─ Nouveaux Mondes w serwisie ArtRock.pl

Cafeine — Nouveaux Mondes

 
wydawnictwo: Musea Records 2000
 
1. Hubble - 7:04
2. L'or des Indes - 8:45
3. Voler en Éclats - 8:10
4. Les Conquérants - 3:12
5. Don Juan - 8:18
6. Atomik - 5:52
7. Alexandre - 9:50
8. My Only Quest - 4:33
9. Cathédrale - 10:44
 
Całkowity czas: 66:30
skład:
Christophe Houssin - keys; Patrick Jobard - guitars; Jean Christophe Lamoureux - bass; Régis Bravi - drums; Guests: Christian Decamps,Sonia Nédélec, Jean-Baptista Ferracci, Cyril Grimaud,Pierre-Yves Theurillat, Julia Vander - voc;
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 2, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
23.11.2000
(Recenzent)

Cafeine — Nouveaux Mondes

Zdarza się, że w przypadku bierności wytwórni płytowej asm zespół musi zadbać o swoją promocję. Tak też zdarzyło się tym razem - francuska grupa Cafeine, najwyraźniej dumna ze swojego nowego albumu Nouveaux Mondes, przysłała nam jego kopię. I juz po pierwszym przesłuchaniu zgodziłem się z nimi, że płyta ta godna jest szerszego rozgłosu.

Cafeine nagrali przedtem tylko jedną płytę: La Citadelle z 1994 roku. Tak długi odstęp czasowy musi świadczyć o tym, że na swoim nowym albumie chcieli wykorzystać wszystkie swoje możliwości i dopracować go do perfekcji. Rzeczywiście, dopieszczone, bogate, symfoniczne brzmienie zachwyca od samego początku. Zespół tworzy czwórka muzyków: Christophe Houssin (klawisze), Patrick Jobard (gitary), Jean Christophe Lamoureux (bas) i Régis Bravi (perkusja). Ale to dopiero początek listy płac: do współpracy zaproszono doborowe grono wokalistów: Christiana Decampsa (Ange), Sonię Nédélec i Jean-Baptista Ferracci (Minimum Vital), Cyrila Grimauda (Hauteville), Pierre'a-Yves Theurillata (Galaad) i Julie Vander (Magma). W efekcie każdy utwór śpiewany jest przez kogoś innego - ale o dziwo nie psuje to zupełnie spójności albumu. Zapewne po części wrażenie to jest zasługą niepowtarzalnego brzmienia francuskojęzycznych tekstów, ale i sam dobór znakomitych bez wyjątku wykonawców jest godny uznania. A że do nich dochodzą jeszcze goście na instrumentach smyczkowych i drewnianych, efektem jest bardzo ciepła, symfoniczna płyta, z wyraźnymi wpływami muzyki klasycznej. Gitara pełni tutaj przede wszystkim rolę instrumentu solowego, nigdy nie proponując cięższych riffów. Jeżeli muzyka Cafeine zabrzmi potężnie, to dzięki wspólnemu akordowi wszystkich instrumentów. Czasem słychać w niej harmonie bliskie neoprogressive spod znaku Pendragon, czasem zadźwięczą inspiracje folkiem, ale wszystkie te wpływy są starannie wymieszane w jeden, "kofeinowy" koktajl. Słucha się jego wyśmienicie od początku do końca, ale dwa moje ulubione fragmenty to: Hubble i Alexandre. Hubble to naprawdę doskonały, progresywny początek, z kilkoma dynamicznymi i finezyjnymi przejściami i zmianami rytmu. Alexandre rozpoczyna sie partią wokalną wspartą pięknym fortepianowym podkładem, by w drugiej części rozwinąć się w błyskotliwy instrumentalny temat, w którym partię solową podejmują na zmianę klawisze i gitara. Choć małych muzycznych perełek jest tu więcej, to Nouveaux Mondes robi największe wrażenie, gdy słucha się jej w całości, a nie wybiera tylko najsmakowitsze kąski. Ten zaskakująco dobry album polecam wszystkim, ale w szczególności wielbicielom Minimum Vital. Cafeine gra na co najmniej tym samym poziomie, zarówno pod względem dynamiki, precyzji, jak i czarujących melodii.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.