ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu IQ ─ Seven Stories Into Ninety Eight w serwisie ArtRock.pl

IQ — Seven Stories Into Ninety Eight

 
wydawnictwo: Magna Carta 1998
 
1. Capital Letters (In Surgical Spirit Land) - d1: 3.49, d2: 3.45
2. About Lake Five - d1: 5.25, d2: 4.59
3. Intelligence Quotient - d1: 8.17, d2: 6.55
4. For Christ's Sake - d1: 5.13, d2: 5.03
5. Barbell Is In - d1: 4.52, d2: 5.30
6. Fascination - d1: 7.02, d2: 5.55
7. For The Taking - d1: 4.32, d2: 4.15
8. It All Stops Here - d1: 7.52, d2: 6.58
9. Eloko Bella Neechi - 5.15
 
Całkowity czas: 60:00
skład:
Paul Cook - instr. perkusyjne; Mike Holmes - gitary, instr. klawiszowe; John Jowitt - bas; Peter Nicholls - śpiew; Martin Orford - instr. klawiszowe, chórki.
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,1
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,3
Arcydzieło.
,12

Łącznie 18, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
01.07.1998
(Recenzent)

IQ — Seven Stories Into Ninety Eight

Płyta Seven Stories Into Ninety Eight jest właściwie kompaktowym wznowieniem najwcześniejszego materiału grupy IQ, powstałego w latach 1981-82. Ukazał się on dotąd tylko na kasetach, domowym sposobem kopiowanych przez zespół. Same nagrania były też amatorskie, bo powstały przy użyciu 4-ścieżkowego magnetofonu. Można by więc powiedzieć - płyta dla największych maniaków zespołu, nie przejmujących się fatalnym stanem technicznym materiału. A jednak jest to wznowienie niezwykłe, bo dwupłytowe. Na jednej płycie jest archiwalny materiał, a na drugiej... ponowne wykonanie tych samych utworów przez obecny skład zespołu! IQ wspólnie postanowili tak zrobić, gdyż uznali, że jakość starej taśmy jest zbyt słaba, żeby zasługiwała na wydanie na osobnym CD, i byłoby to nie fair w stosunku do fanów. Od razu powiem, że jest to wykonanie znakomite, i uwypukla ono, jak utalentowanym zespołem było IQ już na początku kariery. Do tego dołączona jest bardzo interesująca książeczka z opisaną dokładną historią tych utworów.
Płyta archiwalna daje nam świetny pogląd na początki IQ. Członkowie zespołu byli wtedy pod dużym wpływem jazz-rocka, i starali się tworzyć skomplikowane formalnie, a przede wszystkim rytmicznie utwory, czego najlepszym przykładem jest otwierający Capital Letters, jak również powstałe później, jeszcze bardziej rozbudowane Fascination i It All Stops Here. Ten ostatni jest najbardziej znanym utworem z tamtego okresu, często wykonywanym na koncertach. Jest tu też trochę łagodniejszych utworów, jak instrumentalny About Lake Five, czy stonowany For The Taking. For Christ's Sake to potraktowana trochę bardziej "progresywnie" mieszanka popularnych melodii angielskich, grywana przez IQ na koncertach, zaś Barbell Is In to reggae'owy kawałek na podkładzie z automatycznej perkusji. Jest tu więc dużo różnorodności stylistycznej, ale najjaśniejszymi punktami płyty są te najbardziej typowe dla zespołu It All Stops Here i Fascination. Zespół był już wtedy całkiem sprawny instrumentalnie, a jednocześnie zawarł w muzyce spory ładunek emocjonalny. Żałować tylko należy, że ten nie miał wtedy okazji nagrywać w profesjonalnym studiu. No właśnie - jak ciekawy jest to materiał, najlepiej przekonuje jego tegoroczne nagranie w tym samym studiu, gdzie zarejestrowano ostatni album IQ Subterranea. Wersje poszczególnych utworów są praktycznie nie zmienione, rózni je precyzja, z jaką zostały nagrane, dynamika, przestrzeń i czyste brzmienie, pełne przeróżnych smaczków, którym naprawdę można się delektować. Pięknie brzmi gitara w About Lake Five i Intelligence Quotient, a bas w Fascination. Nowe partie wokalne tchnęły nowe życie w Barbell Is In i It All Stops Here - chórki w tle brzmią naprawdę przecudownie, a zresztą cały utwór w nowym wykonaniu brzmi powalająco. Całej płyty słucha się praktycznie jak kolejnego współczesnego albumu IQ, i to albumu świetnego. Pozostaje tylko podziękować członkom IQ za dostarczenie fanom takiej niespodzianki.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2023 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.