ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Van Der Graaf Generator ─ Pawn Hearts w serwisie ArtRock.pl

Van Der Graaf Generator — Pawn Hearts

 
wydawnictwo: Virgin Records 1971
 
1. Lemmings (inc. Cog)
2. Man-Erg
3. A Plague of Lighthouse Keepers : a. Eyewitness b. Pictures \ Lighthouse c. Eyewitness d. S.H.M. e. Presence of Night f. Kosmos Tours g. (Custard's) Last Stand h. The Clot Thickens i. Land's End (Sineline) j. We Go Now
 
Całkowity czas: 45:06
skład:
Peter Hammill - voc, p., g. / Hugh Banton - kbds, bg, vox / Guy Evans - dr. , perc / David Jackson - sax., fl., vox
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,1
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,6
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,22
Arcydzieło.
,172

Łącznie 202, ocena: Arcydzieło.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
09.04.2005
(Recenzent)

Van Der Graaf Generator — Pawn Hearts

Obrazek 1

Lipiec 1989

Koło mnie niewielka stertka kaset, nabytych w Peweksie za ciężko wysępioną zieleninę . I dylemat, co by tu nagrać, bo możliwości małe, a wybór potężny. Może Van Der Graaf ? Przypomina mi się wywiad ze Stevem Rotherym. Wspominał o swoich ulubionych płytach tego zespołu. Co to było? Chyba “Pawn Hearts" i "Still Life”. No cóż Steve, zaufamy Ci. Akurat na jedną 90-tkę.

Obrazek 2

Wrzesień 1989

Błogosławione skutki nocnego podróżowania pociągiem. Godzina ósma rano, z niewielkimi minutami. Familia w kościele. Szybka kąpiel i do wyra. Ale wcześniej odpaliłem kasetę z VDGG. Zupełnie przypadkiem ta strona z “Pawn Hearts”. Oj jak dobrze, ze byłem nieco przymulony po nocy w podróży. Bo pierwsze spotkanie to było jak kop w jaja w jednoczesnym orgazmem. Zupełnie “na trzeźwo” , mogłoby być trudne do przeżycia.

Obrazek 3

Październik 1989

Testowane na ludziach. Wtorek, wczesny wieczór, po zajęciach z anatomii. Uff. Nie ma to jak dobra , gorąca kąpiel na zakończenie męczącego dnia. Wanna pełna wody, kaseciak z VDGG na pełny gwizdek. Trzy kwadranse relaksu. W pokoju witają mnie trzy blade twarze (no jedna nieco mniej, bo kolega był z Jemenu). Wreszcie Maciek wystękał: A co to było?

Obrazek 4

Marzec 1990

Adaś ze skupieniem grzebie w moich analogach, które dzień później maja trafić na giełdę. Koncertowe UK już leży odłożone. Wyciągnął “World Record” i zapytał - Co to za zespół? Co mu powiedzieć? Hm... Wsadziłem kasetę z “Serduszkami” do magnetofonu i włączyłem. - Posłuchaj. Ale to inna płyta. Oczy mu się zaczęły robić coraz bardziej okrągłe. Płytę kupił , a kasetę zabrał do przegrania.

Obrazek 5

Marzec 2005

Siedzę sobie przy komputerze i zastanawiam się co by tu napisać o “Pawn Hearts”, żeby zaraz nie wyszły dyrdymały , że Dzieło, że Artysta, że Przesłanie, że Sztuka. Płyta to wielka. Płyta to momentami straszna. Trzy utwory – w miarę normalne Lemingi, typowa dla VDGG ballada “Man-Erg” , z typowym dla VDGG zakończeniem (typowym dla VDGG – nie mylić z normą) i opus magnum – apokaliptyczno-psychotyczna Plaga Latarników. Żadna płyta mnie tak nie sponiewierała – wybebeszyła, poszatkowała, przeżuła, wypluła, wyżęła, wyprasowała i rozłożyła po szufladach.

Obrazek 6

Kwiecień 2005

Nowa płyta Van Der Graaf Generator...?????

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.