ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Music Inspired by ─ Zodiac w serwisie ArtRock.pl

Music Inspired by — Zodiac

 
wydawnictwo: Ars Mundi 2002
 
1. Aries-Baran - 4:17
2. Taurus-Byk - 6:40
3. Gemini-Bliźnięta - 4:54
4. Cancer-Rak - 4:01
5. Leo-Lew - 2:45
6. Virgo-Panna - 4:39
7. Libra-Waga - 3:43
8. Scorpio-Skorpion - 5:05
9. Sagittarius-Strzelec - 4:10
10. Capricorn-Koziorożec - 5:00
11. Aquarius-Wodnik - 5:00
12. Pisces-Ryby - 4:01
 
Całkowity czas: 54:15
skład:
Rober Srzednicki - guitars, keyboards, voc; Artur Szolc - Drums & perc, voc, didgeridoo; guests: Kris Wawrzak - bass (Aries, Gemini, Aquarius); Sławek Gołaszewski - Flutes, Pipes (Libra)
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,1
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,1
Arcydzieło.
,1

Łącznie 4, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
08.01.2002
(Recenzent)

Music Inspired by — Zodiac

W 4 lata (prawie) od wydania bezapelacyjnie rewelacyjnego Tarota duet Srzednicki/Szolc przygotowali nam kolejny instrumentalny smaczek. Jako kontynuację rozpoczętej serii Music inspired by ... na tapetę poszedł Zodiak - 12 utworów zatytułowanych po kolei tak jak znaki zodiaku w astrologii ... czy na nieboskłonie. Robert i Artur już dawno pokazali że można nagrać pełną mistycyzmu muzykę ilustracyjną utrzymaną w konwencji konceptu. Pokazali to genialnie tworząc Music inspired by Tarot który wręcz osiągnął status płyty kultowej. Zodiac to coś więcej niż tylko rock ...

Prezentowanego krążka nie da się w prosty sposób wsadzić do szuflady i powiedzieć "to jest rock" .. Bardziej pasuje określenie "to jest muzyka" gdyż ... pomieszano style dając końcowy efekt zbliżony bardziej do twórczości Petera Gabriela czy Erica Serry w kwestii instrumentalnej (ach Secret World .. a może soundtrack do 5-th Element albo Le Grand Blue? ) czy ilustracji gier RPG/Fantasy. I nie brak tutaj masy stukałek jakie pamiętamy z Tarota i piszczałek z wokalizami (Taurus), mamy rytmiczne wejście niczym w przeboju z dźwiękiem charakterystycznej dla duetu gitary akustycznej (Aries).
Muzyka bez przestrzennych plam klawiszowych to jak noc bez gwiazd .. szczególnie jak świecą na tym nieboskłonie Bliźnięta (Gemini) - właśnie - kiedy piszę tą recenzję na wschodnim niebie (styczeń 2002 godz. 23:30) a jakże Bliźnięta wschodzą ;)) No już ten problem że Naczelny to niepoprawny marzyciel z głową w gwiazdach więc nie zdziwcie się jak więcej takich opisów w tej recenzji znajdziecie. Ale wracając do muzyki. Nie wiem czy jest sens wymieniać jak dalej lecą nasze gwiezdne szlaki ale ... nie potrafię się oprzeć urokowi poszczególnych utworów. Każdy z utworów jest inny - gabinet osobliwości z pełną naturalizacją brzmienia i ... przeniesienia nas w świat opisywany przez dany znak zodiaku.
Leo brzmi jak wyrwany z afrykańskiego buszu ! I w tle pomrukiwanie koteczka z wielką grzywą ... i właśnie pożera słuchacza ta osobliwość pełna dźwięków, a co bardziej wyczulonych na te klimaty na długo nie wypuści (Moi ... ) jak choćby najpięknieszy gwiazdozbiór nieba wiosennego - Panna z bardzo jasnym Kłosem (taka gwiazdka ;)) )
Najpiękniejszy nie tylko z nazwy ..chodzi o gwiazdozbiór ;) Muzyka piękna - spokojna, delikatna ..
Znacie przypowieść o Skorpionie i Orionie? Nie? Skorpion przedstawiony został groźnie w tym zestawieniu, jako podstępny przeciwnik. A z mitologii wiemy, że to właśnie Skorpiona Hera użyła aby się pozbyć głównego łowczego zeusowych lasów - Oriona. W podzięce za służbę Zeus umieścił Oriona na nieboskłonie, oraz Skorpiona - ale po przeciwległych stronach nieba. Dlatego mówi się że Skorpion nadal czycha na niebie na Oriona, gdy jeden pojawia się na horyzoncie, drugi z niego właśnie znika. Dość tej mitologii ;) Nie będę dalej opisywał bo ta recenzja po prostu by się nie skończyła. Secret World jak mniemam większość zna, tak samo chyba jak Music inspired by Tarot. Warto znać ...

Tak samo jak warto lubić instrumentalne granie aby posłuchać tego albumu. Nie wiem gdzie bliżej z tym albumem - New Age - Enviromental Music, Soundtrack, World Music, Rock - na pewno wszystkie te cechy posiada Zodiac. Mnie osobiście płytka zauroczyła tą różnorodnością - ja po prostu uwielbiam takie granie. Nie jest to wymiatanie na wzór Petrucci/Rudess i podobne progmetale ale bardzo fajnie zrealizowane instrumentarium. Nie jest za słodkie, za mroczne, ale takie jakie powinno być. Idealnie nadaje się aby posłuchać, zrelaksować się, poczytać książkę czy do gier fabularnych jako ilustracja ... albo do oglądania nocnego nieba - jakże pięknego ..
Każdemu komu podobał się Tarot bez wątpienia i ta produkcja przypadnie do gustu. Postawiłbym tej płycie bardzo dobry (8) a nawet obowiązkowy (10) jednak chylę czoła i stawiam swoje uznanie - nasza najwyższa ocena to gwiazdka - ta produkcja przerasta moje oczekiwania i dlatego stawiam gwiazdkę.


 

Oficjalna strona projektu Music inspired by ... - www.zodiak.w.pl
 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.