ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Tiles ─ Presents of Mind w serwisie ArtRock.pl

Tiles — Presents of Mind

 
wydawnictwo: InsideOut Music 1999
 
1. Static - 5:43
2. Modification - 3:42
3. Crossing Swords - 1:06
4. Facing Failure - 5:41
5. The Learning Curve - 4:40
6. Ballad Of The Sacred Cows - 6:55
7. The Sandtrap Jig - 0:48
8. Taking Control - 5:12
9. Safe Procedures - 7:04
10. Reasonable Doubt - 11:22
 
Całkowity czas: 52:29
skład:
Pat DeLeon - drums, percussion, backing vocals; Chris Herin - electric and acoustic guitars, mandolin, banjo, keyboards; Paul Rarick - lead and backing vocals; Jeff Whittle - bass guitar
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,3
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,1
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,4
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,1
Arcydzieło.
,0

Łącznie 10, ocena: Niezła płyta, można posłuchać.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
15.12.2000
(Recenzent)

Tiles — Presents of Mind

Przedświąteczny nastrój i takaż gorączka, a tu trza przysiąść do klawiatury bo recenzenckie obowiązki wzywają. Pomachawszy zatem stojącemu za oknem bałwankowi ulepionemu z deszczu i błota, bo śniegu wciąż w tym okrągłym roku jak na lekarstwo biorę się do pracy :-) Trzecia płytka Amerykanów z Tiles, druga zaś recenzowana na łamach Caladana nie zmienia stylistycznego oblicza zespołu. Muzyka formacji to nadal progresywny hard - rock w jak najlepszym rozumieniu tego wyrażenia. Zmienił się natomiast troszeczkę skład: mamy nowego perkusistę - Pata DeLeon, który nie dość, że młóci po garach jak się patrzy to na dodatek wspomaga wokalistę w chórkach - stąd też są one częściej stosowane i wypadają lepiej niż na poprzednim wydawnictwie. Poszerzyło się również nieco instrumentarium - Chrisowi Herinowi - tradycyjnie już odpowiedzialnemu za większość kompozycji dobyło do obsługiwanego zestawu banjo.
Napisałem, że stylistycznie Presents Of Mind nie jest niczym nowym, czyżby zatem zespół stał w miejscu ? Otóż absolutnie nie ! Krążek dowodzi czegoś zupełnie przeciwnego - Amerykanie udoskonalili swoją manierę w bardzo wyraźnym stopniu. Powstało przez to dzieło znacznie dojrzalsze niż Fence The Clear i co ważniejsze po prostu lepsze. Na pierwszy "rzut ucha" wybijają się przede wszystkim dwie kompozycje - początkowa Static i końcowa Reasonable Doubt tworząc nader zgrabną klamrę spinającą resztę. To co w nich urzeka to piękne brzmienie gitary akustycznej, pomimo zachowania odpowiedniej ciężkości grania oraz prześliczne melodie - zwłaszcza Reasonable Doubt nie ma tu sobie równych. Niezależnie od czasowej dwucyfrówki nie jest to suita, ale raczej bardzo długa i naprawdę bardzo piękna ballada - dla mnie mogła by trwać i 20 min. - nie nudzi się ani przez moment, dodatkową atrakcją jest zaś niewątpliwie dźwięk uwielbianych przeze mnie skrzypiec.
Wspomnianą już resztę stanowią, pomijając dwie instrumentalne miniatury, dosyć wyrównane kawałki, choć i tu wyróżniłbym niektóre - Ballad Of The Sacred Cows to blisko 7 minutowa, też instrumentalna kompozycja, w której dzieje się nadzwyczaj wiele - zmiany klimatu następują jedna za drugą, zaś muzycy technicznie odstawiają kawał dobrej roboty serwując nam swoisty przegląd brzmień - od niemal metalowych do wyciszonych, akustycznych. Na Taking Control z kolei bardzo ładnie słychać i mandolinę Herina i wspomniane już banjo. Znakomitym utworem jest wreszcie Safe Procedures, który mi osobiście momentami przypomina nieco muzykę U2 ze wczesnych, doskonałych wydawnictw Irlandczyków. Trwające aż do zakończenia utworu, zahaczające o psychodelię wymiatanie panów z Tiles jest naprawdę na pierwszorzędnym poziomie.
A na koniec...a na koniec już wiadomo - czyste piękno każące do recenzowanej płytki wracać raz po raz - polecam każdemu nie mogąc się już doczekać kolejnej propozycji tej niezwykle ciekawej formacji.
 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.