ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Framauro ─ Míllenium w serwisie ArtRock.pl

Framauro — Míllenium

 
wydawnictwo: Lynx Music 1999
 
1. Betonowy Świat 6:23
2. Ekopieśń 6:43
3. Baśniowe Alternatywy 6:46
4. Chaos 4:15
5. Był Sobie Kraj 5:45
6. Święte Małpy 4:27
7. Fatamorgana 3:04
8. Karty Prawdy 8:57
9. Ona i On 12:57
10. Ecosong (English version) 6:43
 
Całkowity czas: 66:00
skład:
Łukasz Gałęziowski - śpiew; Tomasz Pabian - gitary; Piotr Mazurkiewicz - g. basowa; Tomasz Paśko - instr. perkusyjne; Ryszard Kramarski - instr. klawiszowe, gitary;
gościnnie
Edyta Struszewska - chórki; Magda Mitoń - chórki; Mariusz Augustyn - gitara klasyczna; Bogdan Kołodziej - gitara; Magda Książek - skrzypce; Agnieszka Wilkoń - flet; Arkadiusz Kaliński - saksofon;
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,2
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,1
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,8
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,15
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,1

Łącznie 28, ocena: Niezła płyta, można posłuchać.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
12.03.2000
(Recenzent)

Framauro — Míllenium

Zespół Millenium to w zasadzie "przemalowane" Framauro, czyli krakowska grupa dowodzona przez Ryszarda Kramarskiego. Po nieudanym albumie Etermedia Kramarski postanowił przemeblować skład - przede wszystkim zmienić wokalistę. Za tym poszła zmiana nazwy zespołu.

Można było zatem mieć nadzieję, że nie będzie tak źle. Faktycznie, w porównaniu z Etermedia Millenium nawet... da się słuchać. Kramarski, grający na klawiszach, stara się wytworzyć łagodną, eteryczną otoczkę wokół muzyki. Zaprosił on też do nagrań gości na skrzypcach, gitarze klasycznej, flecie i saksofonie. Brzmienie jest więc nienajgorsze (choć produkcja mogła być lepsza) i może przypaść do gustu miłośnikom łagodniejszej wersji art-rocka. Ale to jest wszystko, co mam dobrego do powiedzenia o tej płycie. Kompozycje w większości są bardzo nieporadne. Na pierwszy plan wysuwa się wokalista i śpiewana przez niego melodia. O ile Łukasz Gałęziowski nawet trzyma się melodii (w czym jest lepszy od swojego poprzednika), to sposób jego artykulacji może doprowadzić do szału. Łukasz śpiewa twardo i mocno, co tworzy fatalny dysonans z generalnie delikatną muzyką. Czasami wokalistę wspomagają chórki, niestety najczęściej schematyczne i niepasujące do tekstów. Dwa aniołki śpiewające "...wbija w plecy długi nóż..." brzmią po prostu komicznie. Samych tekstów nie chce mi się za bardzo czepiać, w końcu są pozytywne, całkiem zaangażowane i z przesłaniem należy się zgodzić. Nie rażą już tak, jak na Etermediach.

Byłoby dobrze, gdyby chociaż melodie były ciekawe - a niestety są po prostu... kiepskie. W ogóle nie artrockowe, błądzą gdzieś pomiędzy popem i chałturnictwem najgorszego gatunku. Na próżno oczekiwać od muzyki zmian tempa, o rytmicznych kombinacjach nawet nie wspominam. Perkusista ma wybitnie mało do roboty. No, są dwa wyjątki, dwa utwory, które trochę odbiegają od reszty: Chaos i Ona i On. Chaos to najbardziej dynamiczny utwór na płycie, z ciekawą partią instrumentalną i skrzypcami, które są ozdobą tego kawałka. Ona i On to ostatni i najdłuższy utwór. Sporo śpiewa tu wokalistka Magda Mitoń, która zdecydowanie lepiej pasuje mi do tej muzyki. Całość delikatnie błądzi sobie w przestrzeni w stylu Tangerine Dream, robiąc niezłe wrażenie.

Mimo tych drobnych niespodzianek Millenium rozczarowuje. Irytujący wokalista i jego mdłe, schematyczne melodie dominują nad tylko momentami interesującą muzyką. Ale czego się spodziewać, skoro instrumentaliści są przeciętni i nie potrafią tchnąć w nią życia, zaś zaproszeni goście mają zbyt mało miejsca do wykazania się. Do polecenia tylko prog-rockowym encyklopedystom i kolekcjonerom, którzy chcą mieć wszystko.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.