ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Brennan, Máire ─ Máire w serwisie ArtRock.pl

Brennan, Máire — Máire

 
wydawnictwo: Atlantic 1992
 
1.Cé Leis [4:05]
2.Against the Wind [5:34]
3.Oró [3:59]
4.Voices of the Land [3:23]
5.Jealous Heart [4:37]
6.Land of Youth (Tir na nÓg) [5:53]
7.I Believe (Deep Within) [3:57]
8.Beating Heart [4:16]
9.No Easy Way [5:24]
10.Atlantic Shore[4:02]
 
Całkowity czas: 45:10
skład:
Máire Brennan - śpiew, harfa,instrumenty klawiszowe
Deirdre Brennan, Brídín Brennan - chórki
Calum Malcolm - instrumenty klawiszowe
Nigel Thomas - bębny, instrumenty perkusyjne
Nigel Clarke - gitary
i inni
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,1
Arcydzieło.
,1

Łącznie 2, ocena: Arcydzieło.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
17.03.2018
(Recenzent)

Brennan, Máire — Máire

Clannad jest (przynajmniej na rodzimej Zielonej Wyspie) zespołem-instytucją. Ceniony, szanowany i stawiany na piedestał od muzyków, poprzez dziennikarzy na słuchaczach skończywszy.

Grupa przeszła długą i niejako krętą drogę podczas swojej kariery; zaczęło się od szantowo-folkowego przedsięwzięcia i włóczenia się po spelunach w Meenaleck, Gweedree i innych tego typu przez Boga zapomnianych metropoliach rodzinnego Donegalu poprzez sukces singla „Theme From Harry’s Game”, płyt „Magical Ring” i (zwłaszcza u nas) „The Legend”, skrętu w popowy mainstream w drugiej połowie lat 80-tych, aby zatoczyć koło i wrócić do korzeni oraz bardziej celtyckiego brzmienia  na kilku ostatnich krążkach.

Máire jest z pewnością mniej znana od swojej słynnej siostry, choć jej solowa twórczość jest o niebo ciekawsza, głównie dlatego, że – w przeciwieństwie do Enyi - nie przekalkowuje ona z uporem maniaka swoich kolejnych płyt sprawiając, że brzmią one tak, że konia z rzędem temu kto potrafi odróżnić jedną od drugiej, lecz znajdzie się w jej solowym dorobku kilka smaczków*.

„Máire” to pierwszy solowy krążek artystki i chyba jeden z ciekawszych jakie ma w dorobku.

Jakiejś znaczącej odskoczni od ówczesnych poczynań macierzystego zespołu tutaj nie ma, by nie rzec, że momentami jest nawet jeszcze delikatniej i bardziej sennie („Cé Leis”, „I Believe”, Oró”). Nie brakuje również żywszych fragmentów; zachwyca chociażby niezwykle pulsujący „Against The Wind” ze świetnym tempem i rewelacyjnymi chórkami, czy niewiele gorsze „Beating Heart” i „Land Of Youth (Tir Na Nóg)” z miło rozpędzonym „Atlantic Shore” na finał krążka. Znajdą się tutaj również lekkie wypady w kierunku muzyki pop („No Easy Way”, „Voices Of The Land”, troszkę nijaki, aczkolwiek cudnie brzmiący „Jealous Heart”), takie jak chociażby kilku płytach Clannad , lecz tutaj takie fragmenty zostały niezwykle kunsztownie odegrane, nie drażniąc kiczem ani przez sekundę.

Całość – jak widać – jest w miarę urozmaicona. Co więcej na „Máire” na dobrą sprawę nie ma słabego numeru, takiego przysłowiowego kiksu – zupełnie zbędnego zlepka przypadkowych dźwięków. Album jest przemyślany, spójny i nawet przez chwilę nie nuży słuchacza.

 

 

 

 

 

 

 

 

* Zresztą po dziś dzień pamiętam jakim cholernym nietaktem popisał Artur Orzech jako konfenansjer podczas wieczoru „Barwy Świata” (czy jakoś tak to się zwało) w ramach sopockiego festiwalu gdzieś w drugiej połowie lat 90-tych, kiedy to występ artystki zapowiedział jako... „siostrę Enyi”. Chłopina kompletnie nie zabysnął, by nie rzec, że się zbłaźnił. Wszelki szacunek straciłem do niego chyba do końca życia.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.