ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Seasonal ─ Loneliness Manual  w serwisie ArtRock.pl

Seasonal — Loneliness Manual

 
wydawnictwo: Rock Serwis 2015
dystrybucja: Lynx Music
 
1. Fading Spark (4:55)
2. To keep Yourself together (7:19)
3. Deserted Bus stop (2:49)
4. An exit from modern Society (7:50)
5. Loop (6:18)
6. Experience (4:08)
7. Orchard of Rotten Apples (4:58)
8. To chase a Dream (4:23)
9. Dark Woods (6:37)
10. March of Nobodies (4:07)
11. To chase a Dream (ft. vocal Piotr Trypus) (4:23)
 
Całkowity czas: 57:39
skład:
Maciej Sochoń - guitars, keys, drums, special effects, mixing
Piotr Trypus - vocals (To Chase A Dream)
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,2
Arcydzieło.
,0

Łącznie 5, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
14.03.2015
(Recenzent)

Seasonal — Loneliness Manual

Seasonal to solowy projekt Macieja Sochonia. Niewiele wiadomo o nim samym, jak i o tworzonym przez niego projekcie, gdyż informacje zawarte na profilach Facebook i Bandcamp są dosyć lakoniczne. Pierwsze nagrania pod tą nazwą rejestrowane ponoć były już w 2007 roku. I wydany w ubiegłym miesiącu Loneliness Manual nie jest pierwszą produkcją artysty, bowiem w 2012 muzyk opublikował (jak domyślam się tylko w formie elektronicznej) zbiór kompozycji zatytułowany Noises & Clicks, zaś w 2014 roku In Difference.

Loneliness Manual przynosi jedenaście kompozycji i prawie godzinę, w zdecydowanej większości, instrumentalnej muzyki operującej przede wszystkim nastrojem i będącej rozwinięciem oraz kontynuacją muzycznych pomysłów zawartych na wspomnianych już dziełach Noises & Clicks i In Difference. Wszystkie utwory rozwijają się niespiesznie i mają bardzo oniryczny, nostalgiczny charakter ocierający się niekiedy o lekką psychodelię. To muzyka niezwykle ilustracyjna, faktycznie mogąca być ścieżką dźwiękową do filmu, bowiem Sochoń nadaje swoim utworom bardziej luźną strukturę i zbliża się momentami do ambientu. Blisko im też chwilami do muzycznego minimalizmu. Najwięcej tu jednak odniesień do delikatnego, przestrzennego post-rocka opartego na powtarzalnych gitarowych motywach, grającej w tle gitarze akustycznej i subtelnych tłach instrumentów klawiszowych.

W promocyjnej notce możemy przeczytać o takich nazwach jak Godspeed You! Black Emperor, Explosions, czy Mogwai. Ja dodałbym do tego jeszcze japońskich klasyków z Mono, których wpływy słychać choćby w To Keep Yourself Together, An Exit From Modern Society, czy Loop. Są też i inne kierunki, bo na przykład rozpoczynający całość Fading Spark ma coś z solowej twórczości Davida Gilmoura i jego albumu On An Island. A skoro blisko Pink Floyd jesteśmy, także i ducha tej formacji czuć na Loneliness Manual, a akustyczny March Of Nobodies gdzieś tam nieznacznie pachnie Wish You Were Here. Największe wrażenie robi jednak utwór Dark Woods, z wyraźnym - tworzącym pewien trans - elektronicznym beatem i śliczną melodyką.

Pisałem, że to w większości muzyka instrumentalna. W większości, bowiem kończący album utwór To Chase A Dream został zaśpiewany przez gościnnie tu pojawiającego się Piotra Trypusa. To wokalna wersja kompozycji umieszczonej już wcześniej na płycie, co potwierdzałoby w istocie zawartą w notce promocyjnej sugestię o instrumentalnym traktowaniu przez Sochonia partii wokalnych. Z drugiej strony są na płycie momenty, w których barwa dźwięku staje się istotniejsza, niż sama melodia.

To muzyka bez słów, jednak, jak pisze artysta: jest ilustracją zmagania się z codziennością, w której radości są mocno przyćmione przez troski […] Ogólny klimat albumu jest silnie zainspirowany urodą zardzewiałych, opuszczonych hal oraz fabryk, spowitych mglistą, jesienną aurą. I właśnie ich zdjęcia tworzą szatę graficzną tego naprawdę udanego albumu. Płyty w sam raz na jesienne, deszczowe wieczory.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.