ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Renaud García-Fons   ─ La Línea del Sur w serwisie ArtRock.pl

Renaud García-Fons — La Línea del Sur

 
wydawnictwo: Enja Records 2009
 
1. La Línea del Sur (7:21)
2. Caballera de mi Amor (6:20)
3. Gare Saint Charles (4:03)
4. Valsería (4:30)
5. El Agua de la Vida (5:28)
6. La Silhouette (5:14)
7. Nada (2:00)
8. Agua dulce (4:53)
9. Cante del Barco (3:20)
10. Veré (6:27)
11. Enamorada (3:14)
 
Całkowity czas: 51:34
skład:
Renaud García-Fons – 5 –string double bass / David Venitucci – accordion / Kiko Ruiz – flamenco guitar / Pascal Rollando – percussion / Esperanza Fernández – vocals on 2, 5, 11
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,1
Dobra, godna uwagi produkcja.
,0
Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 1, ocena: Album jakich wiele, poprawny.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
17.03.2010
(Recenzent)

Renaud García-Fons — La Línea del Sur

Renaud García-Fons to pochodzący z Paryża kontrabasista o katalońskich korzeniach. Moje pierwsze spotkanie z jego muzyką nastąpiło podczas koncertu, który przed dwoma laty dał w Warszawie. Promował wówczas płytę „Arcoluz” nagraną w trio z Kiko Ruizem na gitarze flamenco i obsługującym perkusjonalia Pascalem Rollando. Ich występ był magiczny, a gra lidera robiła niesamowite wrażenie. Nigdy wcześniej ani później nie widziałem, by ktoś grał na kontrabasie w ten sposób. W jego rękach instrument brzmiał tak, jak nigdy nie pomyślałbym, że to w ogóle możliwe. Muzyka łączyła w sobie pasję flamenco, swobodę jazzu, lekkość klasyki, tworząc niezwykle barwną i piękną fuzję dźwięków, którą trzeba usłyszeć na własne uszy.

Najnowsza płyta artysty, zatytułowana „La Línea del Sur”, dostarcza doskonałej okazji, by zanurzyć się w jego muzycznym świecie. Pomyślana jest jako podróż przez wyimaginowane Południe; magiczną krainę, która łączy w sobie muzyczne tradycje wielu regionów i kilku kontynentów. Czego tu nie ma: tango, flamenco, jazz, żar, pasja, spokój, wyciszenie, umiar, wirtuozeria, ogień… wszystko to splata się w jedną, porywającą całość. Do grupy dołączył David Venitucci na akordeonie i jego wkład w brzmienie jest dość istotny. Muzyka stała się gęstsza, mniej w niej swobodnej wymiany między poszczególnymi instrumentalistami, a więcej gry zespołowej, złożonych aranżacji, wyrazistych tematów. Dodatkowo w trzech utworach udziela się Esperanza Fernández, której przejmujący głos nadaje całości nowego wymiaru. Najbardziej jednak czaruje García-Fons; jego gra olśniewa pięknem, bogactwem i harmonią, wynosząc się ponad to, co zwykle kojarzymy z brzmieniem basu. Zwłaszcza w bardziej lirycznych momentach, kiedy instrument porusza się po niewyobrażalnie wysokich rejestrach, dosłownie jakby śpiewał, wrażenie jest niesamowite.

„La Línea del Sur” to płyta, którą trzeba poznawać, by ją w pełni docenić, wyłowić z gęstwiny dźwięków wszystkie te wspaniałe zagrania, pełne pasji solówki, nastrojowe momenty. Każdemu utworowi towarzyszy zamieszczone we wkładce zdjęcie Javiera Arcenillasa, która stanowiło inspirację dla jego powstania. Wystarczy wpatrzyć się w te fotografie, wsłuchać się w dźwięki, i można znaleźć się na owym malowniczym Południu, z którego ciężko wrócić do rzeczywistości. Muzyka ta nie ma oczywiście nic wspólnego z rockiem, ale jest niezwykle piękna i polecam ją każdemu, kto otwarty jest na nieco inne dźwięki.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.