ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Autumnblaze ─ Mute Boy Sad Girl w serwisie ArtRock.pl

Autumnblaze — Mute Boy Sad Girl

 
wydawnictwo: Prophecy Production 2002
 
1. Mute Boy Sad Girl [3:02] 2. It Never Felt Like This Before [5:12] 3. The Nature Of Music [4:43] 4. Can't Save Anyone [4:20] 5. Kiss My Fear away [4:39] 6. I Am Water [4:17] 7. Cold [4:51] 8. A Crow On My Shoulder [4:01] 9. Shells And Butterflies [7:10]
 
Całkowity czas: 42:15
skład:
Markus B.(vocals & guitar) Joey Siedl(guitar) Mike M.(drums) Carsten Pinkle (bass)
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,4
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,1
Arcydzieło.
,2

Łącznie 7, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
29.05.2005
(Recenzent)

Autumnblaze — Mute Boy Sad Girl

Mute Boy Sad Girl to trzeci krążek w dorobku Autumblaze. Swoją muzyczną karierę Niemcy rozpoczynali od klimatów blackmetalowych, ale szybko „się opamiętali” i porzucili obrany wcześniej szlak. Recenzowany krążek niesie muzykę raczej spokojną. Alwar Eldron – lider zespołu, określił ją mianem trip rocka.

Płyta jest dość krótka i zwarta. Ciężko opisywać każdy z 9 stosunkowo krótkich utworów oddzielnie. Myślę, że najlepiej prezentują się razem – jako przemyślana i zgrabnie ułożona całość. Dominują delikatne stonowane brzmienia, choć bywają momenty w których muzycy przypominają sobie o swych korzeniach. Muzyka niesie ze sobą pewien specyficzny klimat, aurę nostalgii. Usatysfakcjonowani powinni być zwolennicy Anathemy i Antimatter. Może dlatego, że Niemcy doświadczyli podobnej do Anathemy muzycznej przemiany?

Krążek pełen jest emocji – jego naturę dość trafnie oddaje tekst utworu: The Nature Of Music:
Music is drifting / muzyka dryfuje
invisible roads / niewidzialnymi szlakami
Music is shelter / muzyka jest schronieniem
When your walls are grey again / gdy otacza ciebie żal

Album Mute Boy Sad Girl ma w sobie coś hipnotyzującego, jakąś nieokreśloną silę przyciągania – może to specyficzna rytmika, a może pojawiające się od czasu do czasu dźwięki klawiszy?

Chociaż tematyka tekstów jest dość konwencjonalna: samotność i tęsknota za uczuciem, które gdzieś odeszło, to jednak stanowią one naprawdę mocny i ważny element wydawnictwa. Jest się nad czym zastanowić.

Jak już pisałem krążek dobrze broni się jako całość. Jeśli jednak miałbym wymienić utwory, które szczególnie zapadły mi w pamięć wskazałbym: It never felt like this before, Can’t save anyone, A crow on my shoulder i I Am Water (klawisze w tle „I Am water” kojarzą się z utworem „Are You There” Anathemy …) . Warto też zwrócić uwagę na piosenkę Cold [nr 7], która jest coverem kompozycji nagranej niegdyś przez The Cure.

Minusy?? Jeden, bardzo malutki. Na początku niezbyt przekonywał mnie utwór tytułowy, ze względu na niemiecki akcent w anglojęzycznym wokalu. Chyba przesadzam… ;)

Podejrzewam, że Autumnblaze nigdy nie trafi nie pierwsze strony gazet [oczywiście nie dlatego, że gra kiepską muzykę]. Tak już się poukładało, że dla takiej muzyki miejsce jest gdzieś z tyłu, jakby w cieniu. Może to i dobrze… Na pewno nie każdy takich dźwięków potrzebuje i nie każdy je polubi. Nie ma sensu dyskusja na temat gustów… Słuchacze, którym tego typu dźwięki są potrzebne na pewno podejmą wysiłek zdobycia Mute Boy Sad Girl i docenią pracę jaką Alwar Eldron ze swoją kompanią włożyli w jej nagranie. Ten wysiłek przyniósł interesujący efekt.
Muzyka jest schronieniem gdy otacza ciebie żal...
 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.