ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu After Crying ─ Struggle For Life w serwisie ArtRock.pl

After Crying — Struggle For Life

 
wydawnictwo: Periferic / Stereo Kft. 2000
 
CD 1: 1. Viaduct
2. Stalker
3. Sleeepin' Chaplin
4. Little Train
5. Suburban Nights
6. To Black - excerpt I
7. Intermezzo
8. Pilgim's March
9. Sonata for Violoncello & Piano
10. To Black - excerpt II (ImproVision)
11. Goblin Dance
12. Hommage a Frank Zappa
13. Starless CD 2: 1. Fun Fair Land Opening - excerpt I
2. Judas
3. Windblown Waltz
4. Struggle for Life
5. Fun Fair Finale - excerpt
6. Crash & Cry
7. Conclusion
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,1
Album jakich wiele, poprawny.
,1
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,1
Arcydzieło.
,3

Łącznie 6, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Recenzja nadesłana przez czytelnika.
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
09.08.2000
(Gość)

After Crying — Struggle For Life

Ta recenzja rodziła się w bólach... Polshaq napierał, przypominał, groził...:-) W końcu zasiadłem do klawiatury i piszę.
After Crying - myślę, że ta angielska nazwa węgierskiego zespołu jest już dość u nas znana i popularna. Zapewne też część z Was cieszy już się z zapowiadanej na październik trasy koncertowej After Crying po Polsce. Ja się nie mogę doczekać! Tym ciekawiej będzie się przyjrzeć ich najnowszej płycie, będącej zbiorem nagrań koncertowych .
Trasa z roku '97 promowała płytę "6" - ale oprócz kawałów z tego krążka możemy usłyszeć też i starsze nagrania grupy. Nie wiem czemu, nie znalazły się tu żadne utwory z drugiej płyty After Crying , dla mnie najlepszej w ich dorobku. Może zespół świadomie zrezygnował z ich umieszczenia lub w ogóle ich na tych koncertach nie wykonywał. Nieważne, muzyka zawarta na "Struggle for life" i tak jest wyśmienita - od pierwszego do ostatniego dźwięku. Jeśli ktoś nie słyszał jeszcze After Crying, niech wyobrazi sobie połączenie perfekcji King Crimson z żywiołowością ELP, doda to tego brzmienie wiolonczeli i barokowej trąbki - i tak będzie za mało. Bo i gitarzysta świetny, i perkusista swoje też potrafi... Tak w ogóle, to na scenie występowało siedem osób. Mała orkiestra... W dodatku orkiestra świetnie zgrana i doskonale się rozumiejąca. Będę szczery - nie cierpię koncertów, na których wykonawcy kropka w kropkę odgrywają materiał studyjny nic od siebie nie dodając. Dla mnie istotą rockowego koncertu jest właśnie improwizacja, wspólne radosne granie - gdzie nawet wpadki brzmią świeżo i ciekawie. Na "Struggle for life wpadek nie ma - są za to wspaniałe popisy instrumentalistów, "pojedynki" gitary i trąbki, gitary i wiolonczeli. Szczególnie ten ostatni instrument potrafi nieźle namieszać - od lirycznych melodii po niemalże hardrockowe riffy.
Kompozycje grupy świetnie łączą akustyczne brzmienie trąbki, fletu, wiolonczeli i fortepianu z prawdziwie rockową gitara i klawiszami (dodajmy - bardzo "emersonowatymi"). Skoro już po raz kolejny przywołałem ducha ELP, nie mogę nie wspomnieć o kończącej płytę, ponad 30 minutowej suicie "Conclusion" - jakby rozwijającej pewne wątki z "Tarkusa". O ile nagranie studyjne było troszkę "sztywne", o tyle koncertowe wykonanie jest pełne energii i słucha się go z prawdziwą przyjemnością. Godny polecenia też jest utwór "Judas" - jeden z moich ulubionych, z fantastycznymi partiami gitary i trąbki. Jest też jeden cover... Ci, co znają te płytę pewnie się dziwią dlaczego dopiero teraz piszę o wykonaniu "Starless" z gościnnym udziałem Johna Wettona. No cóż, wykonanie jest dobre - ale tylko (i aż) dobre. Liczyłem na więcej z ducha After Crying, na więcej wiolonczeli, więcej szaleństwa... Muzycy podeszli do tego utworu z szacunkiem, odegrali go bardzo sprawnie - ale można było oczekiwać czegoś jeszcze. Wiem, czepiam się - gdybym był tego wieczora pod sceną, sam bym najgłośniej krzyczał ze szczęścia ;-)
Jeszcze słów kilka o samym wydaniu płyty, które jest też niezwykle interesujące. Otóż na drugim krążku poza muzyką znajdziemy część multimedialną - obszerne omówienie trasy koncertowej, teksty, zdjęcia, wywiady - nawet rozmieszczenie instrumentarium na scenie! Świetna robota i radość dla fana. Dodatkowo zamieszczono 3 utwory w .mp3 - w tym jeden wcześniej niepublikowany. Podsumowując - świetna koncertowa płyta wybitnego zespołu. Kto jeszcze nie zna After Crying, spokojnie może od tego wydawnictwa rozpocząć swoją z nimi znajomość. Kto już ich zna - tego nie muszę namawiać do słuchania. Mam nadzieję, że spotkamy się na koncertach w Polsce - na pewno warto!
 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.