ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Icycore ─ Wetwired w serwisie ArtRock.pl

Icycore — Wetwired

 
wydawnictwo: Limb Music Products 2004
 
1.Wetwired (6:26)
2.Upload (3:31)
3.The Net (6:35)
4.Visions Of Numeric Life (4:19)
5.The Hollow Men (5:46)
6.Watchdog & Virus (4:48)
7.Chrome (7:18)
8.Redefine Stru (1:57)
9.A New Gestalt (7:18)
10.Watch Me Now (6:12)
11.Inner Void (3:09)
12.Eternal Unlife (8:10)
 
Całkowity czas: 67:58
skład:
Valerio Voliani - voc/ Tiziano Romano - git/ Francesco Caprina - git/ Lisa Oliviero - bas/ Andrea Baroni - key/ Alessandro Bracaloni - dr
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,1
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 2, ocena: Niezła płyta, można posłuchać.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
14.07.2004
(Recenzent)

Icycore — Wetwired

Czasami wydaje mi się, że słoneczna Italia jest krajem, w którym każdego dnia powstają ze trzy zespoły okopujące progmetalowe poletko:-). Czy to źle? Oczywiście, że nie. Z pewnością około 70% tych kapel przepadnie bez echa ale pozostali są w stanie mocno zaakcentować swoją pozycję na rynku. Do tej grupy należy z pewnością Icycore.

Nie jest to kapela aż tak młoda. Początki datują się na rok 1998 kiedy to studenci politechniki w Pizie, gitarzysta Tiziano Romano i perkusista Alessandro Bracaloni postanowili dać artystyczny upust swym fascynacjom w postaci Megadeth, Dream Theater, Queensryche i Eldritch. Po skompletowaniu składu, w roku 1999 powstało demo Altered Feelings, które zostało przyjęte dość entuzjastycznie przez media skutkiem czego Underground Symphony Records postanowiło opłacić sesję nagraniową debiutanckiego albumu Wetwired. Niestety z powodów niezbyt zrozumiałych materiał przeleżał na półce aż trzy długie lata aby ostatecznie pojawić się na rynku tym razem pod szyldem Limb Music Products.

Icycore jest zespołem blisko zaprzyjaźnionym z seniorami z Eldritch. Wiąże ich nie tylko sympatia ale również postać basistki Lisy Oliviero, która ostatecznie opuściła utytułowany Eldritch aby w pełni poświęcić się dużo bardziej progresywnemu Icycore. Mało tego. Na Wetwired w utworze Chrome jako drugi wokalista pojawia się i sam Eldritchowy frontman Terence Holler. Zabieg jak mniemam był symboliczny gdyż śpiewak Icycore Valerio Voliani mógłby wiele nauczyć pana Hollera. Valerio jest obdarzony głosem o zdumiewającej skali. Bezproblemowo żegluje po górnych, prawie powerowych rejestrach aby po chwili wykrzyczeć kolejne frazy w sposób iście thrashowy. Owa żonglerka idealnie wkomponowana jest w muzykę, która poraża niesamowitą przestrzenią, mocą i gęstą aranżacją. Po pierwszym odsłuchu Wetwired ma się wrażenie wręcz nadmiernego przesycenia ową fakturą. Dopiero po kolejnych ekspozycjach nasze zmysły uczą się deszyfrowania przekazywanych dźwięków. Icycore gra progmetal bardzo klawiszowy. To właśnie keyboardy za sprawą Andrea Baroni tworzą ową przestrzeń. W tym miejscu mam małe skojarzenia z amerykańskim Greyhaven jednakże włosi grają dużo bardziej energetycznie. Kolejnym porównaniem może być oczywiście i wczesny Eldritch chociaż króciutki instrumentalny Redefine Stru brzmi jak żywcem wyjęty z Reverse. Obok ostrych, bezkompromisowych progmetalerów takich jak The Net (mój ulubiony) czy Watchdog & Virus pojawiają się i znakomite ballady The Hollow Men i Inner Void. Fortepianowy wstęp tej drugiej uparcie przypomina mi pierwszy album niemieckiego Superior. Przypadek ? Być może:-).

Spotkałem się również z określeniem, iż Icycore gra „cyber progressive metal”. Zapewne przyczyną są teksty, okładka jak i strona internetowa zespołu. Sama muzyka nie za bardzo jest cybernetyczna...to określenia już bardziej pasuje do bandów techmetalowych.

Myślę, że płytę Wetwired warto polecić tym, którzy tęsknią za starym Eldritch jak również i zwolennikom bezpardonowych symfometalowych dźwięków. Jedno jest pewne. Rasowy progmetalurg nie przejdzie koło produkcji Icycore obojetnie...

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.