ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu IQ ─ Live Like This w serwisie ArtRock.pl

IQ — Live Like This

 
wydawnictwo: Produkcja własna / Self-Released 2020
 
BR1: A Show of Resistance

1. Alampandria
2. Sacred Sound
3. Shallow Bay
4. From The Outside In
5. Stay Down
6. The Last Human Gateway
7. Frequency
8. For Another Lifetime
9. The Road Of Bones
10. A Missile
11. Further Away
12. Ten Million Demons
13. Subterranea

BR2: Ever Live

1. Intro/The Darkest Hour
2. Fading Senses
3. Leap of Faith
4. Came Down
5. Further Away
6. Out of Nowhere

Extras:
The Wake, Colos-Saal, Aschaffenburg, 24th January 2020
Photo Gallery
 
skład:
Peter Nicholls - lead & backing vocals
Michael Holmes - guitars
Neil Durant - keyboards
Tim Esau - bass, bass pedals
Paul Cook - drums, percussion
 
Brak ocen czytelników. Możesz być pierwszym!
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Brak głosów.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
02.05.2021
(Recenzent)

IQ — Live Like This

Powstała w latach osiemdziesiątych legenda neoprogresywnego rocka, brytyjska formacja IQ, dorobiła się sporej ilości koncertówek, zarówno w formacie audio, jak i wideo. Mimo to pod koniec ubiegłego roku muzycy opublikowali kolejne takie wydawnictwo zatytułowane Live Like This, na które złożyły się dwa dyski Blu-ray z występami formacji w niemieckim Aschaffenburgu z 2018 i 2020 roku.

Przyczyny wydania tego materiału mają związek z pandemicznym czasem, który od ponad roku doświadcza także artystów. Wszystko zaczęło się w maju 2020 roku. Muzycy mieli wówczas zagrać dwa koncerty - w Uden w Niderlandach oraz we francuskim Nancy. Ponieważ występy z powodu panującej pandemii koronawirusa zostały odwołane artyści postanowili jakoś zrekompensować tę stratę fanom. Trzy miesiące wcześniej, 24 stycznia w Aschaffenburgu i dzień później w Oberhausen, zespół grał dwa koncerty promujące album Resistance. Tak się złożyło, że pierwszy z nich został przez grupę zarejestrowany i zachowany w archiwach. Grupa nie miała planów wydawniczych w związku z nim, jednak w tej sytuacji postanowiła go upublicznić. Mało tego! Wkrótce, bo latem ubiegłego roku, styczniowy występ z Colos-Saal znalazł się na limitowanym wydawnictwie A Show Of Resistance zapisanym na dwóch dyskach CD. Tyle o historii pierwszego dysku.

A co z drugim, Ever Live? Tu historia jest dosyć podobna. Gdy w maju 2020 roku grupa organizowała Show of Resistance Live Stream nie spodziewała się, że przerwa w koncertowaniu potrwa tak długo. Miała zaplanowane wszak kolejne występy w Hiszpanii, Polsce, Holandii i we Włoszech, które musiała odwołać. W związku z powyższym, po pozytywnych opiniach, jakie muzycy otrzymali od fanów po pierwszym streamie, postanowili przejrzeć swoje archiwa i znaleźli materiał filmowy z koncertu z 10 lutego 2018 roku w Aschaffenburgu, podczas którego zespół wykonał cały album Ever. W taki sposób w październiku 2020 roku występ miał swoją premierę w sieci w formacie wizyjnym. Warto przy tej okazji dodać, że w 2018 roku ścieżka dźwiękowa z tego koncertu znalazła się na trzypłytowym rocznicowym wydawnictwie Ever - 2018 Remix - 25th Anniversary Collector's Edition.

No i tak dochodzimy do finału, w którym te dwie historie się zbiegają. Po wielu prośbach o wydanie filmów transmitowanych na żywo muzycy postanowili w grudniu ubiegłego roku opublikować Blu-ray zawierający zarówno Show Of Resistance jak i Ever Live w jakości HD.

I tak, na dysku Show Of Resistance otrzymujemy trwający dwie godziny z kwadransem koncert, podczas którego IQ prezentuje pięć utworów z promowanego Resistance oraz prawdziwe The Greatest Hits (co zapowiada zresztą Nicholls), czyli wybór najbardziej cenionych nagrań z pozostałych płyt, zwieńczony brawurowym i energetycznym wykonaniem przebojowego Subterranea.

Ever Live to już tylko niespełna godzinny zapis prezentujący wydany w 1993 roku album Ever. To jedna z najbardziej cenionych pozycji w dyskografii IQ. Muzycy wrócili wówczas do swoich korzeni i bardziej wyrafinowanego brzmienia po kontrowersyjnych albumach Nomzamo i Are You Sitting Comfortably?. Bonusem na tej płycie jest wykonanie The Wake z koncertu w 2020 roku.

Podczas obu występów zespół prezentuje się pod względem wykonawczym od bardzo dobrej strony, choć oczywiście na scenie nie widzimy fajerwerków a raczej skupienie przy wykonywaniu swoich partii. Wyróżnia się oczywiście Peter Nicholls, chwilami gadatliwy i dowcipny. Brzmienie też nie rozczarowuje, jest selektywne i przestrzenne. Gorzej jest z obrazem. Obie rejestracje nie były planowane do wizyjnej publikacji i to widać. O obrazie nie możemy powiedzieć, że jest jak „żyleta”. Ponadto niewielki, dość niski i ciasny klub oraz nieduża scena już wprowadzają pewne ograniczenia w prezentacji. Brak zbliżeń i statyczność szczególnie rzucają się w oczy na dysku Show Of Resistance. Lepiej jest już na Ever Live, gdzie mamy więcej ciekawszych ujęć. Ale to i tak rzecz dobrze obrazująca ten zasłużony dla neoprogresywnego rocka zespół. Do tego jest to swoisty zapis czasów, w których przyszło artystom żyć.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.