ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Adekaem, The ─ Sound Coloring  w serwisie ArtRock.pl

Adekaem, The — Sound Coloring

 
wydawnictwo: Lynx Music 2017
dystrybucja: Rock Serwis
 
1. Ocher [7:47]
2. Black [7:31]
3. Green (Part I,II,III ) [12:26]
4. Red [6:54]
5. White [3:40]
6. Blue [2:37]
 
skład:
Andrzej Bielas - keyboards
Krzysztof Wala - guitars

Gościnnie:
Tomasz Holewa - drums
Roman Kańtoch - vocal
Krzysztof Wyrwa - bass
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,1
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,2
Arcydzieło.
,0

Łącznie 5, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
04.10.2017
(Recenzent)

Adekaem, The — Sound Coloring

Jakiś czas temu, gdy przyszło mi zrecenzować debiutanckie dzieło The Adekaem, nieco ponarzekałem. Głównie z uwagi na dysonans między tym, co obiecywały materiały promocyjne, a dość mocno konwencjonalną zawartością albumu. Dysonans pogłębiały jeszcze filmy, jakie zespół zamieścił na youtube – zdecydowanie bliższe temu, co obiecywały materiały promocyjne, niż nagraniom z płyty. „Sound Coloring” dowodzi, że The Adekaem gdzieś się trochę zagubił podczas nagrywania debiutu. Że w studio panowie mocno schowali pazurki i złożyli skrzydła. Teraz wypłynęli na szerokie wody…
 
Neoprogresywu tu niewiele. Właściwie jedynie w finale „Red” i we „White” wychyla łeb w syntezatorowych i gitarowych partiach i w porcji patosu, jaką w tym drugim utworze – klawiszowo-gitarowej miniaturce w klasycznym neoprogowym stylu – dostajemy. Reszta tej płyty to już nieco inne granie. Zdecydowanie bliższe latom 70., ocierające się o różne inspiracje w rodzaju psychodelii, fusion jazzu czy krautrocka. Panom zdarza się w każdym razie zapuścić się w transowe partie solowe, choćby w otwierającym całość instrumentalnym „Ocher”, przyjemnie rozpędzonym, ładnie napędzanym rozbudowanymi partiami gitar i instrumentów klawiszowych, z typowo progresywnymi zmianami tempa i nastroju. Podobnie dzieje się w finałowej partii trzyczęściowego „Green” – pierwsza część to podniosła, niespieszna pieśń (będąca jakby przedłużeniem skonstruowanej według takiego właśnie wzorca „Black”), druga to majestatyczne gitarowe solo – po czym całość nagle przyspiesza, wpadając w gitarowo-hammondowe łamańce. A w żywym wstępie do „Red” gitarowo-sekcyjne popisy ładnie dobarwia energiczna partia fortepianu.
 
Dużo dzieje się na tej płycie, dużo i dobrze. „Sound Coloring” to taka płyta przejściowa – zespół wychodzi z neoprogresywnego grania, kierując się w nowe, ciekawe rejony. Poza tym pozbywa się największej wady debiutu – tam Adekaem niespecjalnie wyróżniali się na tle wielu innych neoprogresywnych zespołów, tutaj słychać już wyraźnie indywidualne rysy. Duet (formalnie sekcja i wokalista są wymienieni na okładce jako goście, zresztą basista jest na co dzień muzykiem Millenium) przygotował w każdym razie zestaw ciekawych, intrygujących kompozycji, doprawionych interesującymi tekstami. Na plus również wyróżnia się oprawa graficzna, zwłaszcza piękne malunki w książeczce.
 
Osiem gwiazdek z lekkim minusem. Ciekawym, co panowie pokażą na kolejnej płycie.
 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.